Notowania

Płaca minimalna w górę. Niektóre rodziny stracą zasiłki

Najmniej zarabiający rodzice z jednej strony cieszą się z podwyżki płacy minimalnej, ale z drugiej - mogą pożegnać się z zasiłkami rodzinnymi. Choćby tymi z funduszu alimentacyjnego, które zależą od spełnienia kryterium dochodowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Przez wyższą płacę minimalną wiele rodzin może stracić zasiłki rodzinne lub te z funduszu alimentacyjnego (Fot: Piotr Kamionka/REPORTER)

Jak zwraca uwagę "Dziennik Gazeta Prawna", na znacznym podniesieniu płacy minimalnej (do 2600 zł brutto w 2020 roku) najmocniej zyskają rodzice dzieci niepełnosprawnych.

- Na zasiłki i wsparcie z funduszu alimentacyjnego będą mogły liczyć przede wszystkim osoby, które nie pracują lub rodziny, w których tylko jeden rodzic jest aktywny zawodowo - mówi "DGP" Bogumiła Jastrzębska, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.

Jak dodaje, o utratę świadczenia nie powinny się również martwić rodziny wielodzietne, bo tam dochód rozkłada się na wielu członków rodziny.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

W przypadku zasiłków rodzinnych próg dochodowy wynosi 674 zł na członka rodziny (lub 764, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne). Z kolei w przypadku funduszu alimentacyjnego próg wynosi 800 zł.

Po podwyższeniu płacy minimalnej znacznie więcej Polaków będzie je przekraczać. Nie ma jednak powodu do wielkich obaw, bo eksperci przypominają, że w przypadku tego typu zasiłków obowiązuje tzw. zasada "złotówka za złotówkę".

Płaca minimalna w 2020 roku wyniesie 2600 zł brutto
Płaca minimalna 2020 w górę. Rząd przyjął projekt

To znaczy, że jeśli próg będzie przekroczony o 50 zł, to zasiłek zostanie o tyle samo pomniejszony.

Waloryzacji na razie nie będzie

Kilka tygodni temu przy innej okazji zapytaliśmy w resorcie rodziny, czy w związku z reformami (wtedy: brakiem PIT dla młodych czy planowaną obniżką stawki podatkowej z 18 do 17 proc.) planowana jest waloryzacja progów dochodowych. W kontekście becikowego, ale też zasiłków rodzinnych czy właśnie świadczeń z funduszu alimentacyjnego.

"Terminy i zasady ich weryfikacji określa art. 18 ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym, weryfikacja ta odbywa się co 3 lata i najbliższa przypada na dzień 1 listopada 2021 r. i wówczas Rada Ministrów podejmie decyzję o jej zakresie" - odpowiedział wydział prasowy ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rząd obiecuje, że wybuduje 100 obwodnic. Szczegółów na razie brak
Rząd obiecuje 100 obwodnic. Ale na tę warszawską pieniędzy nie daje

Przez najbliższe dwa lata waloryzacji nie należy się zatem spodziewać.

Resort zwraca uwagę, że dzięki 500+ próg jest tak naprawdę znacznie wyższy. Bo to świadczenie nie wlicza się do dochodu, branego pod uwagę choćby przy wypłacaniu becikowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2019

pisio100I b dobrze .dochów 1000 Eu tob dużo . w koncu.PIS tgo dał. brawo Oiczyzna i PIS

11-09-2019

jackuCzepianie się, chyba normalne jest to, że rodzina utrzymuje się z pracy a nie z zasiłków

11-09-2019

bjSzczuja juz nadaje ,to nie lepiej wiecej zarabiac niz otrzymywac zasilki?Wiekszy zarobek to staz do emerytury to godniejsze zycie a zasilek co daje … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (42)