Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Plaga oszustw "na koronawirusa". Cyberprzestępcy wykorzystują epidemię

Epidemia koronawirusa stwarza cyberprzestępcom doskonałe warunki do działania. Oszuści wykorzystują strach przed chorobą i próbują wyłudzać dane osobowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Eksperci ostrzegają przed wyłudzeniami "na koronawirusa" (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Oszuści próbują wykorzystać obecną sytuację do tego, by wyłudzić dane od osób, które szukają informacji na temat rozwoju epidemii.

Cyberprzestępcy podszywają się pod ministerstwa, banki lub spółki gazowe i wysyłają wiadomości z informacją o obowiązkowym szczepieniu lub przekazaniu środków do NBP oraz link do fałszywych stron płatności.

Linki zawierają wirusy, które kradną dane użytkowników, np. loginy i hasła do serwisów bankowych, czy numery PESEL.

Oglądaj też: Rząd dorzuci 40 proc. pensji. Jeśli firma będzie miała kłopoty przez 2 miesiące

Jak opisują eksperci serwisu ChronPESEL.pl, oszustom często wystarczy sam numer PESEL. O tym, że doszło do wyłudzenia, ofiary dowiadują się po fakcie.

- Spotykamy się na co dzień z różnymi przypadkami. Jeden z klientów otrzymał listownie wezwanie do zapłaty z banku, widniał na nim jego numer PESEL oraz nieznane imię i nazwisko, a także kwota 15 tysięcy złotych do uregulowania. Po sprawdzeniu okazało się, że doszło do wyłudzenia danych osobowych. Ktoś posłużył się jego numerem PESEL do stworzenia fałszywego dowodu osobistego – mówi Adrian Figurniak, menedżer zespołu doradców serwisu ChronPESEL.pl, partner Krajowego Rejestru Długów.

Tematem oszustów zajęła się również Prokuratura Krajowa, która powołała specjalną grupę odpowiedzialną za monitorowanie wszystkich incydentów i przestępstw gospodarczych związanych z koronawirusem w Polsce.

Próby wyłudzenia danych nie są jedyną formą oszustwa "na koronawirusa". Nieuczciwi sprzedawcy wykorzystują strach przed epidemią i naiwność koncumentów, "antywirusowe" maseczki, szczepionki i suplementy rzekomo hamujące rozwój choroby.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, dane osobowe, ochrona danych osobowych, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-03-2020

Jak ktośjest głupi,to nic na to nikt nie poradzi

20-03-2020

DomiPolak potrafi ha ha

Rozwiń komentarze (2)