Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Plan pomocy dla rolników w Polsce. "Silosy w dużej części zostaną opróżnione"

Podziel się:

- Ta pomoc spowoduje, że magazyny, silosy do zbóż w dużej części zostaną opróżnione przed żniwami. Jesteśmy przekonani, że dopłaty pobudzą sprzedaż, która jest w ostatnim czasie coraz wyższa i mówimy tutaj o rekordowym eksporcie - zadeklarował Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa.

Plan pomocy dla rolników w Polsce. "Silosy w dużej części zostaną opróżnione"
Minister rolnictwa Czesław Siekierski (na pierwszym planie) i jego zastępca Michał Kołodziejczak (East News, Filip Naumienko/REPORTER)

Rolnicy w Polsce i Europie od tygodni protestują, ponieważ dotkliwie odczuli skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Chodzi m.in. o niekontrolowany napływ ukraińskich produktów rolnych, co drastycznie obniżyło stawki skupu.

- Dziś Rada Ministrów zdecydowała o przyjęciu rozporządzenia określającego cały plan pomocy dla polskich rolników. Pomocy związanej ze skutkami wojny rosyjsko-ukraińskiej i skutkami zmian, które w związku z tą wojną dotknęły polskiego rynku, w szczególności szerokiego otwarcia granic celnych UE, napływu nadmiernych ilości zboża z Ukrainy i destabilizacji polskiego rynku - poinformował na początku Jan Grabiec, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Desperacja rolników sięga zenitu. "Protest zaostrzymy"

Dodał, że plan służy temu, żeby nadmiar zboża w Polsce przed najbliższymi żniwami został wyeksportowany. Przedsięwzięcie, jak powiedział Grabiec, będzie finansowane z funduszu pomocy, który został utworzony przez rząd w związku z wojną w Ukrainie. Rozwiązanie będzie mieć charakter doraźny i przejściowy, ma działać w ciągu najbliższych tygodni i miesięcy. Ma też działać wstecz, czyli objąć rolników, którzy wcześniej zdecydowali się na sprzedaż swoich produktów.

Dopłaty do zboża

Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa powiedział, że rozporządzenie jest skierowane do producentów pszenicy, żyta, pszenżyta, mieszanek zbożowych czy jęczmienia.

- Ci, którzy sprzedali je między 1 stycznia a 10 marca dostaną pomoc 200 zł do tony, a w okresie od 11 marca do końca maja 300 zł do tony, co przekłada się też na konkretną pomoc do hektara. Do ha pszenicy to jest 1620 zł w okresie od 11 marca do końca i analogicznie mniej w okresie od 1 stycznia do 10 marca - powiedział Kołodziejczak.

I podkreślił: - Ta pomoc spowoduje, że magazyny, silosy do zbóż w dużej części zostaną opróżnione. Jesteśmy przekonani, że dopłaty pobudzą sprzedaż, która jest w ostatnim czasie coraz wyższa i mówimy tutaj o rekordowym eksporcie. W kwietniu to może być nawet milion ton.

Gdzie złożyć wniosek?

Zgodnie z projektem o pomoc będzie mógł ubiegać się producent rolny posiadający numer identyfikacyjny, będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem, który w 2023 r. złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich.

Jednocześnie w projekcie zaproponowano, aby pomocy nie przyznawano producentowi rolnemu, który sprzedał wskazane zboża podmiotom, które współposiadaczami jego gospodarstwa.

Projektowane rozporządzenie przewiduje, że wniosek o pomoc trzeba będzie złożyć do właściwego biura powiatowego ARiMR do 5 czerwca. Dodatkowo do wniosku producent rolny będzie musiał dołączyć kopie faktur lub ich duplikaty potwierdzające sprzedaż określonych zbóż w okresie od 1 stycznia do dnia 31 maja 2024 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl