Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Rafał Zasuń
|

Plan wygaszania górnictwa – znamy nieujawnione szczegóły

46
Podziel się:

Kolejny odcinek serialu w "Węglowym kręgu". Czy związkowcy ze Śląska po cichu załatwią tych z Małopolski? I na co zgodzi się Bruksela?

Plan wygaszania górnictwa – znamy nieujawnione szczegóły
(Adobe Stock)

W środę manifestacja górników i energetyków przemaszeruje ulicami Warszawy. Będą się domagać sprawiedliwej transformacji, ochrony miejsc pracy, "dialogu społecznego".

Rząd póki co bardzo skąpo informuje o szczegółach dwóch przygotowanych planów transformacji energetyki i górnictwa. Ujawniono wprawdzie harmonogram wygaszania poszczególnych kopalń do 2049 r. uzgodniony ze związkami zawodowymi, ale to tylko ta mniej ważna część. 

Znacznie bardziej interesujące jest to, czego nie ujawniono - szczegółowy, rozpisany też do 2049 r., harmonogram ograniczania wydobycia węgla w poszczególnych kopalniach oraz dopłat z budżetu. Załącznik, nie wiedzieć czemu, nie został do tej pory udostępniony podatnikom, którzy mają za to wszystko zapłacić.

Zobacz także: Kopalnie do likwidacji, co z górnikami? "Dajmy im odprawy i skończmy ten temat raz na zawsze"

Jak wygląda mechanizm wygaszania kopalń, notyfikowany przez KE

Polska Grupa Górnicza, Tauron Wydobycie i Węglokoks mają zostać połączone w jeden podmiot, zajmujący się zarówno wydobyciem, sprzedażą, jak i zamykaniem kopalń. To odejście od obowiązującej dziś zasady, zgodnie z którą zamykane kopalnie trafiają do specjalnej „umieralni”, czyli Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Poza systemem zostanie Bogdanka (9,5 mln ton), która wprawdzie także ma zostać zamknięta w 2049 r., ale nie zamierza brać dopłat, oraz Jastrzębska Spółka Węglowa, która wydobywa głównie węgiel koksujący, ale ma jakieś 2 mln ton węgla energetycznego. To oznacza, że jedna czwarta miałów dla energetyki będzie sprzedawana na wolnym rynku.

Portal WysokieNapiecie.pl dowiedział się nieoficjalnie, że każda kopalnia będzie miała własną ścieżkę ograniczania wydobycia węgla aż do zera. Każda będzie miała też indywidualnie wyliczoną kwotę dopłat z budżetu do wydobycia. Jak będą wyliczane?

Plan zakłada jednolitą cenę referencyjną dla węgla sprzedawanego przez nowopowstały podmiot. Będzie ustalana na podstawie cen węgla z importu. Ma powstać specjalny indeks, składający się w 80 proc. z ceny węgla rosyjskiego loco granica oraz w 20 proc. z ceny węgla w portach ARA (Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia).

Czy będziemy dopłacać 3 mld rocznie? Czy niektóre kopalnie dostaną więcej pieniędzy? Jak rząd negocjuje z górnikami? Co na to Bruksela? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(46)
olo
2 lata temu
Jest tak jak powiedział szeryf w filmie "Rambo" , "Wszyscy p....ą o demokracji i robi się burdel". A kierownik kołchozu za naszą granica właśnie uruchomił pierwszy blok wybudowanej elektrowni atomowej. Natomiast te wredne ruskie rozpoczęli budowę nowej generacji reaktora atomowego chłodzonego ołowiem.Nik w Polsce nie zadaje jednego podstawowego pytania "Komu ma służyć ten cały bajzel i ciągła gadanina o wstawaniu z kolan ,demokracji, wolności, odbudowy kraju chociaż od 45 r nie było żadnej wojny" ? Ostatnia wypowiedz Morawieckiego z wczorajszego dnia wbija myslącego człowieka w fotel, "Pomorze Zachodnie jest habem przemysłowym a pogłebianie toru wodnego do Szczecina to sukces tego rządu" . Kolejne rządy po 89 r zaorywały przemysł w Szczecinie tak skutecznie ,że Szczecin to obecnie miasto hipermarketów i sypialnia dla pracujacych za granica . Pogłębienie toru wodnego to czynność, ktorą trzeba wykonaywać gdyż w przeciwnym wypadku zamiast statków wpływających do Szczecina wpływały by "kajaki". Propaganda jak za Gierka z tą różnicą ,że tamten coś nabudował a ci kończą na gadaniu.
Rads81
2 lata temu
Trudno o jakikolwiek komentarz w sytuacji gdy 99% dyskutujących nie ma zielonego pojęcia o czym pisze . Propaganda zrobiła swoje. Ciemnica zamiast się jednoczyć w potrzebie , napada jeden na drugiego a to jest melodia dla władzy. To samo jest jak protestują nauczyciele czy pielęgniarki. Przecież większość z was nie ma pojęcia o energetyce ani o emisji czy nawet obrocie C N S w przyrodzie . Jak działają systemy odazotowania i odsiarczania w elektrowniach konwencjonalnych? Jaka jest różnica w emisjach między nową elek węglową a gazową ? Nie macie bladego pojęcia. Powtarzacie tylko jak papugi tępą propagandę.
czaszef
2 lata temu
Nie będzie decydować Bruksela tylko pani Makrela.
fgrvjhtk;hlbk...
2 lata temu
W Polsce potrzebna jest Margaret Thatcher, która zrobi porządek z kopalniami jak w UK. trzeba zbudować w Polsce 10 elektrowni atomowych i będzie tani prąd. Ekologia? jakiś koleś musi zarobić fotowoltaice.
Max50
2 lata temu
Związkowcy lepiej niech załatwią podwyżki w PGG. Od kilku lat nic nie robią!
...
Następna strona