Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

PMI dla sektora usług. Jest jeszcze gorzej niż prognozowali ekonomiści

3
Podziel się:

Fatalne nastroje przedsiębiorców dobrze obrazują załamanie w sektorze usługowym w Europie. Niemieckie firmy zwalniają pracowników w najszybszym tempie od prawie 23 lat.

Restauracje we Włoszech świecą pustkami.
Restauracje we Włoszech świecą pustkami. (East News, Rex Features/East News)

Restrykcje nakładane przez rządy największych europejskich krajów w związku z koronawirusem doprowadziły do prawdziwego załamania w usługach. Nastroje przedsiębiorców z tego sektora są najgorsze w historii badań przeprowadzanych przez IHS Markit.

Wyliczane na podstawie ankiet wśród menedżerów setek firm usługowych indeksy PMI odnotowały gigantyczny spadek wartości w marcu. W przypadku całej strefy euro wskaźnik przyjął wartość 26,4 pkt wobec 52,6 pkt w lutym. W normalnej sytuacji zdarzały się przypadki zjazdu o kilka punktów, ale nigdy o połowę.

Wynik jest gorszy nawet od prognoz ekonomistów. Szacunki i pierwotne wyliczenia zakładały, że PMI dla strefy euro będzie powyżej 28 pkt.

Zobacz także: Koronawirus to wzrost bezrobocia. Przedstawiciel pracodawców kreśli smutną wizję

Analogicznie wyglądają indeksy dla poszczególnych krajów. Stosunkowo najlepiej wygląda sytuacja w Niemczech i Wielkiej Brytanii, gdzie wskaźniki utrzymały się powyżej 30 pkt. Gorzej jest w Hiszpanii i Francji, a we Włoszech indeks spadł nawet poniżej 20 pkt.

Warto zauważyć, że granicą oddzielającą rozwój sektora od jego zwijania się jest 50 pkt. Ogromny dystans dzielący indeksy PMI od tej wartości pokazują, jak poważna jest sytuacja.

- Gospodarka europejska kurczy się szybciej niż kiedykolwiek wcześniej w czasie pokoju - komentuje dane Jack Allen-Reynolds z Capital Economics, cytowany przez agencję Reuters.

- Uważam, że PKB w strefie euro spadnie jeszcze szybciej w drugim kwartale, niż sugerują badania. Szacuję, że produkcja będzie co najmniej o 25 proc. niższa od normalnego poziomu - dodaje ekspert.

IHS Markit, a więc instytucja wyliczająca indeksy PMI, wskazuje, że gospodarka już kurczy się w tempie 10 proc. rocznie i może być jeszcze gorzej.

Ekonomiści przewidują poważną recesję we Włoszech. Z kolei w odniesieniu do Niemiec zwracają uwagę, że firmy usługowe zwalniają pracowników w najszybszym tempie od prawie 23 lat.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
iq
4 lata temu
Całą istotną produkcję wyniesiono do Chin. Większość ludzi "pracuje" w administracji i usługach które nie są w ogóle potrzebne. Wszyscy personal couch, psychologowie, trenerzy od aerobiku to funkcje niepotrzebne i sztuczne. Byle jakie zawirowanie i widać co to warte.
ant
4 lata temu
Unia swoją polityką klimattczną doprowadziła do tego że prawie cały przemysł przeniósł się do azji. Firmy chcąc zarobić nie miały w zasadzie innego wyjścia... Unia twierdziła że siłą Europy będą właśnie usługi...i co teraz jak usługi dostały po tyłku najbardziej. Naprodukować dóbr można w różnym czasie ale usługi się świadczy tu i teraz... głupota, krótkowzroczność i obłuda Unii nie ma granic!!!
Wygrana 27:1
4 lata temu
No szykuje się lekki kryzysie... Ale piss mówił wystarczy nie kraść, porównywalne swoje wyniki z PO podczas kryzysu światowego... Porównań zaten sukcesy pis za 2020r z innymi latami.