Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Prezydent podpisał ustawę. Miliardy dla kluczowej spółki

209
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustawy Prawo Pocztowe - poinformowała we wtorek kancelaria prezydenta. Ustawa przewiduje przekazanie 2,052 mld zł Poczcie Polskiej z tytułu dotacji na sfinansowanie obowiązku świadczenia usług powszechnych w 2024 i 2025 r.

Prezydent podpisał ustawę. Miliardy dla kluczowej spółki
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Prawo Pocztowe (zdjęcie ilustracyjne) (prezydent.pl)

Nowelizacja przewiduje podniesienie maksymalnego limitu wydatków budżetu państwa na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych przez wyznaczonego operatora pocztowego do 750 mln zł w 2024 r. i do 1 mld 302 mln zł w 2025 r. W sumie jest to 2 mld 52 mln zł.

Pieniądze dla Poczty Polskiej. Jest podpis prezydenta

Obecnie rząd oczekuje na notyfikację przez Komisję Europejską pomocy publicznej na lata 2021-2025 dla Poczty Polskiej w postaci finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych - w wysokości ponad 3,2 mld zł. W listopadzie 2023 r. KE przesłała tzw. comfort letter, potwierdzając wstępnie i nieformalnie zgodność proponowanej pomocy dla Poczty z przepisami Unii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na koncie ma 9,5 mln zł. Jak do tego doszedł? "Byłem młodym pelikanem" Marcin Iwuć w Biznes Klasie

Jednak prezes UKE uznał, że na podstawie comfort letter nie może wydać odpowiedniej decyzji, koniecznej do wypłacenia pomocy. Dlatego konieczne było wprowadzenie mechanizmu wstępnej płatności na poczet finansowania kosztu netto obowiązku świadczenia pocztowych usług powszechnych.

Poczta Polska to największy operator pocztowy na rynku krajowym. Zatrudnia ponad 66 tys. pracowników, a jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całej Polsce.

Poczta szykuje cięcia

"Rzeczpospolita" dotarła do planów zatrudnienia Poczty Polskiej na ten rok. Czekają ją wielkie cięcia, zniknie minimum 5 tys. etatów.

"Po pierwszych dwóch miesiącach 2024 roku strata Poczty Polskiej mogła przebić 60 mln zł. Operator musi ratować się cięciem etatów" - informuje "Rzeczpospolita".

Dziennik dodaje, że nie chodzi o zwolnienia grupowe, ale tzw. naturalną redukcję. Pracownikom mają być po prostu nieprzedłużane kończące się umowy, a w miejsce tych osób, które przejdą na emeryturę, nie będą przyjmowani nowi pracownicy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(209)
pola.
3 miesiące temu
Co na to Przyłębska -nie dał jej roboty tylko tak sam decyduje.A swoją drogą znaczek do niemiec 10 zł zniemiec ledwo 1,20 euro to jeszcze im mało.
Zorro
3 miesiące temu
Ciekawe kogo zwolnią myślę że nie listonoszy bo w tej chwili jest ich tak mało że po przesyłki trzeba jeździć samemu do punktu😡
L.Sz.
3 miesiące temu
A do trybunału nie przesłał? Przecież obiecywał....
Gosc
3 miesiące temu
Będzie wiecej badziewia na pocztach.
Szok
3 miesiące temu
Ułaskawiacz podpisał ustawę.
...
Następna strona