Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Poczta Polska z nowymi uprawnieniami. Listów bez zgody jednak nie otworzy

258
Podziel się:

"Rząd nie ma w planach wprowadzenia żadnych nowych przepisów pozwalających na otwieranie korespondencji bez zgody obywatela" - zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Poczta Polska.
Poczta Polska. (WP.PL, Mateusz Madejski)

W rządzie trwają prace nad nowym pakietem ustaw, czyli drugą tarczą antykryzysową. Rząd nie zdradził jak dotąd, co ma się znaleźć w niej znaleźć, ale dziennikarze "Rzeczpospolitej" dotarli do założeń. Nowy projekt ma zmieniać w sumie 59 ustaw. Wśród propozycji rząd na dużą skalę chce upowszechnić tzw. przesyłki hybrydowe.

Jak wyjaśniała "Rz", Poczta Polska mogłaby wówczas przesyłki skanować i dostarczać je elektronicznie. Nie miałoby to dotyczyć jednak listów prywatnych, a jedynie niektórych rodzajów korespondencji urzędowej.

Do tych przecieków odniósł się resort cyfryzacji, który dementował "rzekome nowe i kontrowersyjne uprawnienia Poczty Polskiej". Jak podkreśla ministerstwo, ten rodzaj przesyłek mógłby być stosowany jedynie za zgodą obywatela.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. "Wielu przedsiębiorcom nie pomoże. Przez polityków"

"Polega na przekształceniu tradycyjnego papierowego pisma w jego elektroniczną wersję i w takiej formie dostarczenie go adresatowi. Warunkiem zastosowanie tej usługi jest zgoda adresata. A to oznacza, że operator pocztowy - jak dotąd - nie będzie miał prawa otwieranie prywatnej korespondencji" - podkreśla resort.

Jak przekonuje rząd, propozycja przepisu jednoznacznie wskazuje, że doręczenie przesyłki może nastąpić przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, jeżeli adresat wyrazi na to zgodę.

"Tego rodzaju usługi pocztowe są stosowane na całym świecie. I co ważne objęte są tajemnicą pocztową na każdym etapie - nadawania, skanowania i doręczenia" - czytamy w komunikacie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(258)
Pol
3 lata temu
Jeszce trochę i przed rozmową telefoniczną usłyszymy, "rozmowa kontrolowana"
nikt
3 lata temu
Czy istnieje jakiś problem, żeby listy z tych instytucji przychodziły od razu drogą mailową? Czy też celem jest gromadzenie naszych danych wrażliwych?
Longinek
3 lata temu
System szpiegowski działa. Już zapomnieliście o dokonanych zakupach ?
Skandal
3 lata temu
To już zero prywatności . Skandal!!!
Ja
3 lata temu
Niech mi ktoś wyjaśni. Jeżeli poczta miałaby otwierać przesyłki z dokumentami, skanować i dostarczać drogą elektroniczną to po kiego mi ta poczta skoro mogę sam zeskanować dokument i wysłać go do adresata.
...
Następna strona