Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Podatek cyfrowy. Michał Dworczyk uspokaja: w Polsce go nie będzie

- W tej chwili w Polsce na pewno nie są prowadzone żadne prace dotyczące podatku od niektórych usług cyfrowych - zapewnił w środę szef kancelarii premiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Michał Dworczyk uspokaja: nowego podatku nie będzie. (Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Dworczyk, który był gościem radiowej Jedynki, wyjaśnił, że była próba przygotowania unijnej dyrektywy w kwestii takiego podatku, ale ostatecznie taki projekt nie został zrealizowany.

O podatku od usług cyfrowych, tzw. podatku GAFA (nazwa od pierwszych liter nazw spółek: Google, Amazon, Facebook, Apple), mówi się od lipca.

Pierwsze zapowiedzi prac nad zmianami w prawie podatkowym sygnalizowano już w Aktualizacji Programu Konwergencji. Rząd tłumaczył to koniecznością dostosowania naszego prawa do dyrektywy Komisji Europejskiej.

Obejrzyj też: Podatek cyfrowy utemperuje gigantów. "Przynajmniej wzbogaci się nasz kraj"

Zapisano tam, że dochody z tytułu podatków nałożonych na przedsiębiorstwa cyfrowe mogą już w 2020 r. osiągnąć poziom 217 mln zł.

Nowa danina miała wejść w życie już 1 stycznia 2020 r. Objęte podatkiem miały zostać przychody wszystkich firm cyfrowych świadczących usługi na terenie Polski.

Kilka dni temu wiceprezydent USA Mike Pence, który przyleciał do Polski, stwierdził, że "z zadowoleniem przyjął informację" o odrzuceniu prac nad podatkiem.

O rezygnacji z wprowadzenia podatku nie informował wcześniej żaden z polskich urzędów. O przyczyny wycofania się z tego pomysłu próbował pytać wiceszefa Kancelarii Prezydenta, Pawła Muchę, Konrad Piasecki na antenie TVN24. Próbował, bo Mucha na pytania nie był w stanie odpowiedzieć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatek cyfrowy, podatki, michał dworczyk, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-09-2019

majsterPrzyjechali powiedzieli z kim możemy handlować z kim nie , kto ma płacić podatki a kto może być zwolniony i odjechali. I już plackiem leżymy nawet nie … Czytaj całość

04-09-2019

jatNa tym polega przyjaźń z USA. My im wszystko a oni nam nic

04-09-2019

AqqNo pewnie, lepiej i latwiej dokrecic srube podatkami wlasnym obywatelom i przedsiebiorcom, niz miliardowym korporacjom zza granicy. Brawo PIS...

Rozwiń komentarze (121)