Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Podatek cyfrowy. Indie chcą nałożyć daninę na Facebooka i Google

3
Podziel się:

Rząd Indii zamierza wprowadzić podatek od dochodów uzyskiwanych m.in. w serwisach Google, Twitter i Facebook. Do tej pory internetowi giganci unikali płacenia podatków, ponieważ ich siedziby znajdują się poza tym krajem.

Podatek cyfrowy. Indie chcą opodatkować m.in. serwisy Facebook i Google
Podatek cyfrowy. Indie chcą opodatkować m.in. serwisy Facebook i Google (123RF)
bEENhlhh

Według źródeł "The Economic Times" w indyjskim rządzie podatek cyfrowy ma dotyczyć serwisów internetowych mających w Indiach minimum 500 tys. użytkowników i z przychodem w wysokości co najmniej 2,9 mln dolarów. - podaje PAP.

Podatek bezpośredni ma dotyczyć firm, które mają tzw. znaczącą obecność ekonomiczną w Indiach, ale nie płacą tam podatków, ponieważ ich siedziby są poza krajem. Dotyczy to najczęściej firm internetowych, oferujących serwisy społecznościowe.

Jak zaznaczono, podatek wobec gigantów internetowych w Indiach może sięgnąć nawet 35 proc.

bEENhlhj
Zobacz także: Zobacz: Podatek cyfrowy. Minister cyfryzacji: potrzebne wyrównanie relacji

Według wyliczeń "Economic Timesa" między 2014 i 2018 rokiem Google wyprowadził z Indii 2 mld dolarów do swoich spółek zależnych w Singapurze i Irlandii.

Ta kwota stanowiła ok. 50-60 proc. dochodów firmy w Indiach w tym okresie. Urząd podatkowy zakwestionował te transfery i w 2017 roku sąd w Bangaluru przyznał mu rację. Google odwołał się i sprawa wciąż toczy się w indyjskich sądach - podaje PAP.

bEENhlhp

Podatek cyfrowy. Spór na linii Prayż-Waszyngton

Jak informowaliśmy na money.pl, w ubiegłym tygodniu rozgorzał spór pomiędzy Francją a USA o podatek cyfrowy, który nałożony zostanie na globalne firmy technologiczne, m.in. Google i Facebook nad Sekwaną.

Prezydent USA Donald Trump zagroził obłożeniem dodatkowym podatkiem francuskich win, jeśli Francja wprowadzi 3-procentowy podatek uderzający w amerykańskie koncerny internetowe.

bEENhlhq

- Francja właśnie wprowadziła cyfrowy podatek od naszych wielkich amerykańskich firm technologicznych. Jeśli ktoś je opodatkuje, powinien to być ich kraj pochodzenia, USA. (...) Zawsze mówiłem, że amerykańskie wino jest lepsze niż francuskie - pisał wówczas Trump na Twitterze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEENhlhK
KOMENTARZE
(3)
Sprawiedliwos...
2 lata temu
Jezeli biora kase za wyswietlanie reklam w danym kraju to dlaczego maja nie placic od tego podatku.
Zenon
2 lata temu
opodatkować złodziejstwo Facebooka, doprowadzić do bankructwa
judgementcrem...
2 lata temu
społecznościówki są ubogie bardzo!
bEENhlhL