Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Podatek cyfrowy we Francji. USA protestują. "Groźby są bezpodstawne"

162
Podziel się

Rozgorzał spór pomiędzy Francją a USA o podatek cyfrowy, który nałożony zostanie na globalne firmy technologiczne m.in. Google i Facebook. Paryż zareagował na słowa prezydenta Donalda Trumpa, który grzmi, że "takie kroki spotkają się z podatkowym odwetem ze strony USA".

Francja nie wycofa się z podatku cyfrowego GAFA. Na zdj. prezydent Francji Emmanuel Macron.
Francja nie wycofa się z podatku cyfrowego GAFA. Na zdj. prezydent Francji Emmanuel Macron. (PAP/EPA)
bDIBSZeJ

Francuski minister ekonomii i finansów Bruno Le Maire oświadczył, iż amerykańskie groźby opodatkowania francuskiego wina są całkowicie bezpodstawne - podaje IAR. Dodał, że jego zdaniem należy oddzielić sprawę podatku cyfrowego (tzw. GAFA) od opłat celnych na wino.

- Francja właśnie wprowadziła cyfrowy podatek od naszych wielkich amerykańskich firm technologicznych. Jeśli ktoś je opodatkuje, powinien to być ich kraj pochodzenia, USA. (...) Zawsze mówiłem, że amerykańskie wino jest lepsze niż francuskie - napisał w piątek na Twitterze Trump.

bDIBSZeL
Zobacz także: Zobacz: Podatek cyfrowy. Emilewicz: pracujemy nad tym

GAFA został przyjęty przez francuski parlament 11 lipca, ale zgodnie z planami ma obowiązywać on wstecznie od 1 stycznia 2019 r. Wynosi on 3 proc. i dotyczy firm, których obroty na świecie wynoszą ponad 750 mln euro, a we Francji 25 mln.

bDIBSZeR

Jego nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw największych potęg cyfrowych - Google, Amazon, Facebook i Apple, ale w sumie podatek objąłby 26 firm działających we Francji, w tym także m.in. Microsofta i Twittera.

Jak wyliczono, GAFA przyniesie francuskiemu skarbowi państwa dochód rzędu czterystu 400 mln euro.

Minister Bruno Le Maire zaznaczył w sobotę, że nowy podatek ma zostać zatwierdzony przez OECD - Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju - podaje IAR.

bDIBSZeS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIBSZfm
KOMENTARZE
(162)
qwerty
2 lata temu
Popieram podatek, koniec drenażu kieszeni przez koncerny.
aq
2 lata temu
Brawo Macron. Trzymaj tak dalej. W USA obowiązuje stara zasada Kalego. Jak Kali ukraść to jest bardzo dobrze. Jak Kalemu ukraść to jest bardzo źle.
Zenek
2 lata temu
Polska powinna zrobić to samo. Do tego podobny podatek dla wszystkich firm które nie płącą podatków w Polsce bo tu nie wykazują dochodów. Wszystki niemieckie , francuskie angielskie markety. Jest ich tysiące (tych firm)
bDIBSZfn
miro
2 lata temu
przy okazji WIZY DLA AMERYKANÓW byłbym szczęśliwy,ponieważ rozpanoszyli się na świecie
ja
2 lata temu
Nie GAFA. Wprowadzić podatek obrotowy dla wszystkich firm. Skończy się wywozenie pieniędzy pod hasłem - opłaty licencyjne
...
Następna strona