Notowania

Podatek od cukru coraz bliżej. Resort zdrowia wskazuje datę

Nowy podatek od cukru ma wejść w życie już 2022 roku i będzie elementem planu walki z nowotworami, który nosi nazwę Narodowa Strategia Onkologiczna. Rząd troszczy się w ten sposób o zdrowie Polaków. Przy okazji też o większe wpływy do budżetu państwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Za produkty z cukrem Polacy mają zapłacić więcej, co ma zniechęcić nas do ich zakupienia.

"Podatek cukrowy ma ograniczyć złe nawyki żywieniowe Polaków. Za słodkości zapłacimy więcej już w 2022 roku" – poinformowało ministerstwo zdrowia, cytowane przez Radio Zet.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski wskazał, że 2022 rok jest realną datą dla nowej daniny. A wprowadzenie jej jest jednym z elementów szeroko zakrojonego planu Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030.

Gadomski zapewniał dziennikarzy, że podatek nie będzie wprowadzony jako dodatkowe źródło finansowania budżetu, ale jako narzędzie do walki z otyłością. Jednak "Rzeczpospolita" wyliczyła, że z tego tytułu finanse państwowe byłyby podratowane kwotą 2 miliardów złotych.

Zobacz też: Podatek cukrowy. GIS chce podnieść ceny słodkich produktów

Choć podatek od cukru będzie wymierzony w producentów, to jednak jego koszty zapłacą Polacy, gdyż ceny słodyczy, napojów słodkich itp. prawdopodobnie wzrosną. Konieczność wysupłania większej kwoty na słodkości ma, w założeniu, zniechęcić nas do objadania się produktami z cukrem.

Najbliższa dekada ma radykalnie obniżyć zachorowalność i śmiertelność w związku chorobami nowotworowymi w Polsce
Podatek cukrowy, akcyza i szczepienia. Powstał plan walki z nowotworami

Sierpniowe badanie CBOS, na które powołuje się rozgłośnia, wskazuje, że problemem dodatkowych kilogramów boryka się 59 proc. z nas. Więcej niż co trzeci Polak ma nadwagę, a co piąty – otyłość. 39 proc. z kolei ma wagę w normie, a 2 proc. – niedowagę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-12-2019

Waldek 14lJeżeli podatek od cukru jest w celu walki z nowotworami, to podatek od dochodów Polaków traktuję jako sposób z walką z uczciwą pracą Polaków … Czytaj całość

05-12-2019

:)hahahahahahahah genialne sięganie do cudzej kieszeni :)

06-12-2019

JerryKiedy podatek od kalafiora?

Rozwiń komentarze (247)