Notowania

Podatek od nieruchomości 2019. Mija ważny termin

Już tylko nieco ponad tydzień mają właściciele mieszkań i gruntów na zapłacenie podatku od nieruchomości. 15 września mija termin płatności trzeciej raty takiej daniny. Przypomnijmy, że trzeba ją wpłacić na konto gminy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Podatek od nieruchomości. Posiadacze mieszkań nie unikną opłaty

Podatek od nieruchomości w Polsce jest podatkiem lokalnym, pobieranym przez samorządy gminne. Tym samym jest jednym z najpopularniejszych źródeł dochodu każdej z nich.

Podatek od nieruchomości płacą osoby fizyczne i prawne, a także jednostki organizacyjne, które są właścicielami nieruchomości oraz użytkownikami wieczystymi gruntów. Podatek ten nie obejmuje natomiast m.in. uczelni i szkół.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Podatek od nieruchomości obejmuje:

Wyłączone z opodatkowania podatkiem od nieruchomości są m.in.:

  • nieruchomości zajęte dla potrzeb organów jednostek samorządu terytorialnego;
  • grunty zajęte pod pasy drogowe, a także budowle z nimi związane. Wyjątkiem są obiekty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  • grunty pod wodami powierzchniowymi i kanałami żeglownymi. Wyjątek stanowią jeziora, a także grunty zajęte na zbiorniki retencyjne albo elektrownie wodne.
Boris Johnson został szefem Torysów i przejął fotel premiera po Theresie May.
Twardy brexit zablokowany. Johnson przegrywa kolejne głosowanie

Podatek od nieruchomości - do kiedy należy go zapłacić?

Wysokość podatku od nieruchomości ustalana jest przez władze każdej z gmin. Jednak nie może być wyższa niż wartość ogłoszona przez ministerstwo finansów.

W przypadku gruntów kwota nie może być większa niż 0,48 zł za m2, a w przypadku budynków mieszkalnych 0,77 zł (taka sama stawka dotyczy miejsca parkingowego). Jeżeli garaż uznaje się za wyodrębniony lokal, to płaci się za niego podatek od nieruchomości w wysokości maksymalnie 7,77 zł za m2.

Lotnisko Chopina
Cięcia wynagrodzeń w Portach Lotniczych. Ponad 400 osób staje przed trudną decyzją

Podatek od nieruchomości płaci się w czterech ratach: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada.

Jeżeli kwota podatku jest niższa niż 100 zł, płatność powinna zostać uregulowana jednorazowo. Podatek od nieruchomości trzeba opłacić gotówką lub przelać na rachunek bankowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatek od nieruchomości, podatki, nieruchomości, gmina, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-09-2019

wielbKościół też nie płaci. Niby dlaczego?

06-09-2019

newPodatek od nieruchomości to kpina, Jak raz coś kupisz to jest twoje i niby za co , komu i po co masz płacić? Złodziejstwo

06-09-2019

ArdanaNajwiekszym wrogiem dla mnie w tym kraju jest ten kraj, jak mam dobrowolnie wspierac wroga, z wrogiem trzeba walczyc,

Rozwiń komentarze (63)