Notowania

gospodarka
21.02.2020 17:47

Podkarpacki Bank Spółdzielczy. Opozycja oburzona odwołaniem posiedzenia

Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej miała się zająć skutkami restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, która przysporzyła gminom dużych strat. Posiedzenie przełożono na inny termin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Przymusowa restrukturyzacja PBS kosztowała samorządy 82 mln złotych. (Fot: Darek Delmanowicz)

Przymusowa restrukturyzacja PBS sprawiła, że 34 lokalne samorządy straciły ponad 80 miliony złotych.

Wsparciem dla poszkodowanych miała się zająć sejmowa komisja ds. samorządu. Ale na razie się nie zajmie, bo posiedzenie przełożono, co wywołało oburzenie posłów opozycji.

- PiS i jego rząd ucieka od tego ważnego dla mieszkańców województwa podkarpackiego problemu. Dlatego dzisiaj jesteśmy tutaj. Dzisiaj żądamy - zgodnie z art. 152 regulaminu Sejmu - zwołania w trybie ordynaryjnym komisji, na której minister finansów i odpowiednie służby wytłumaczą, w jaki sposób chcą pomóc mieszkańcom Podkarpacia - powiedział na konferencji prasowej wiceszef komisji samorządu terytorialnego Jacek Protas.

Oglądaj też: Afera SKOK Wołomin. Balcerowicz: PiS chroni jej twórców

Jak twierdzą politycy PiS, posiedzenie trzeba było przełożyć z powodu nieobecności wiceministrów finansów. Tomasz Robaczyński jest na zwolnieniu lekarskim, a Piotr Nowak przebywa poza Warszawą.

17 stycznia Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął kontrolę nad Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym w Sanoku. W związku z jego złą sytuacją finansową wszystkie rachunki klientów detalicznych, mikrofirm i MŚP mają zostać przeniesione do Banku Nowego BFG S.A.

Choć pieniądze klientów indywidualnych do równowartości 100 tys. euro są gwarantowane przez BFG, to ta zasada nie obowiązuje w przypadku jednostek samorządu terytorialnego. Jak przyznaje BFG, samorządy zachowały 57,4 proc. swoich środków. Straciły zaś 82 miliony złotych.

Jak twierdzą samorządowcy, utracone w ten sposób pieniądze miały być przeznaczone m.in. na wypłaty 500 plus.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, samorząd
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-02-2020

OloTo był bank PSLwskich gmin.

21-02-2020

kasjerjarek i andrzej beda oddawali tym co nie dostaną swego to chwilowe bo trzeba pomocy udzielic tvpis

22-02-2020

lew1310samorzady pewnie byly udzialowcami banku i powinny wiedziec ze bank ma klopoty na dlugo zanim upadl. Skoro same sobie nie pomogly to dlaczego panstwo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)