Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Podkarpacki Bank Spółdzielczy. Opozycja oburzona odwołaniem posiedzenia

9
Podziel się:

Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej miała się zająć skutkami restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego, która przysporzyła gminom dużych strat. Posiedzenie przełożono na inny termin.

Przymusowa restrukturyzacja PBS kosztowała samorządy 82 mln złotych.
Przymusowa restrukturyzacja PBS kosztowała samorządy 82 mln złotych. (PAP, Darek Delmanowicz)

Przymusowa restrukturyzacja PBS sprawiła, że 34 lokalne samorządy straciły ponad 80 miliony złotych.

Wsparciem dla poszkodowanych miała się zająć sejmowa komisja ds. samorządu. Ale na razie się nie zajmie, bo posiedzenie przełożono, co wywołało oburzenie posłów opozycji.

- PiS i jego rząd ucieka od tego ważnego dla mieszkańców województwa podkarpackiego problemu. Dlatego dzisiaj jesteśmy tutaj. Dzisiaj żądamy - zgodnie z art. 152 regulaminu Sejmu - zwołania w trybie ordynaryjnym komisji, na której minister finansów i odpowiednie służby wytłumaczą, w jaki sposób chcą pomóc mieszkańcom Podkarpacia - powiedział na konferencji prasowej wiceszef komisji samorządu terytorialnego Jacek Protas.

Zobacz także: Oglądaj też: Afera SKOK Wołomin. Balcerowicz: PiS chroni jej twórców

Jak twierdzą politycy PiS, posiedzenie trzeba było przełożyć z powodu nieobecności wiceministrów finansów. Tomasz Robaczyński jest na zwolnieniu lekarskim, a Piotr Nowak przebywa poza Warszawą.

17 stycznia Bankowy Fundusz Gwarancyjny przejął kontrolę nad Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym w Sanoku. W związku z jego złą sytuacją finansową wszystkie rachunki klientów detalicznych, mikrofirm i MŚP mają zostać przeniesione do Banku Nowego BFG S.A.

Choć pieniądze klientów indywidualnych do równowartości 100 tys. euro są gwarantowane przez BFG, to ta zasada nie obowiązuje w przypadku jednostek samorządu terytorialnego. Jak przyznaje BFG, samorządy zachowały 57,4 proc. swoich środków. Straciły zaś 82 miliony złotych.

Jak twierdzą samorządowcy, utracone w ten sposób pieniądze miały być przeznaczone m.in. na wypłaty 500 plus.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Przebudzony
4 lata temu
Czyżby wyciągania pieniedzy ciąg dalszy? Za chwilę wszystko padnie bo nie będzie wiadomo gdzie są pieniądze. Osmiorniczki to są drobne
EB
4 lata temu
Samorzady niech lokuja środki w “pewnych” bankach, a nie u kumpli w bankach spółdzielczych, które sa skansenem bankowości i gdyby nie samorzady, to dawno by padły.
ww
4 lata temu
Dlatego na koncie mam tylko trochę kasy aby oplacac rachunki. Resztę wyplacam i kitram żeby mi nie zgineło jak tutaj
lew1310
4 lata temu
Samorzady? Jeden bral kredyty w providencie a drugi trzymal nieswoje pieniadze w podejrzanym banku. Czyja to wina? Panstwa?
lew1310
4 lata temu
GS-y wykonczyly zarzady i rady nadzorcze z premedytacja bo poprostu je przejadly i nikt sie tym nie przejmowal.