Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KB
|

9,4 tysiąca ludzi nie ma wody, bo sąsiedzi podlewają ogródki

53
Podziel się

Licząca 9,4 tys. mieszkańców gmina Godziesze Wielkie w Wielkopolsce od piątku pozbawiona jest dostępu do bieżącej wody. Powód? Zbyt duże jej zużycie. Wójt gminy apeluje o rozsądek i niepodlewanie przydomowych ogródków.

9,4 tysiąca ludzi nie ma wody, bo sąsiedzi podlewają ogródki
Józef Podłużny, wójt gminy Godziesze Wielkie przyznaje, że sytuacja we wsiach: Borek, Skrzatki czy Saczyn jest faktycznie dramatyczna i że brak wody w kranach wynika przede wszystkim ze zwiększonego jej zużycia. (stock.adobe)
bEqVHDtx

- Nie mamy czego pić, w czym się myć i prać, a o podlewaniu kwiatów czy trawników nie ma już w ogóle mowy - mówią portalowi kalisz.naszemiasto.pl zbulwersowani mieszkańcy kilku miejscowości gminy Godziesze Wielkie w Wielkopolsce.

W czasie największych upałów ludzie nie mają dostępu do bieżącej wody. Jak relacjonują, wody nie ma już od piątku. Z kranów nie leci dosłownie nic.

Zobacz także: 15 tysięcy złotych miesięcznie. W tym biznesie to standard
bEqVHDtz

Obawiają się, że to dopiero początek gehenny, która ich czeka. Przed nimi całe takie lato. - Nie docierają do nas żadne informacje o tym, o której będzie woda wyłączona, żeby jakoś się przygotować, zabezpieczyć w wodę, choćby do picia czy mycia. Nie ma informacji o beczkowozach, więc jeździmy do sklepów po 5-litrowe baniaki – skarżą się dziennikarzom.

Józef Podłużny, wójt gminy Godziesze Wielkie, przyznaje, że sytuacja we wsiach Borek, Skrzatki czy Saczyn jest faktycznie dramatyczna i że brak wody w kranach wynika przede wszystkim ze zwiększonego jej zużycia. Apeluje więc do mieszkańców, aby ograniczali podlewanie przydomowych ogródków.

bEqVHDtF

- Nasza gmina to w tej chwili kilkanaście lub kilkadziesiąt hektarów pięknych ogródków, które potrzebują wody. A ta potrzeba zderza się z naszymi możliwościami. Woda to nie jest towar dostępny bez żadnych ograniczeń – mówi portalowi wójt.

Podkreśla, że zdaje sobie sprawę, że ludzie włożyli mnóstwo pracy i pieniędzy w utrzymanie ogrodów. Niektóre wsie położone są wyżej, cała woda spływa więc stamtąd do niżej położonych miejscowości i stąd kryzys.

Wójt podkreśla, że w mieście jeden mieszkaniec zużywa ok. 120 litrów, w gminie Godziesze Wielkie zużycie wody na jednego mieszkańca to 400 litrów, które i tak nie wystarcza.

bEqVHDtG

Jak dodaje, gmina ma w planach inwestycję, która ma poprawić tę trudną sytuację. Jeszcze w lipcu ma uzyskać zgodę na budowę nowego odcinka wodociągu zasilającego z Kalisza. Dzięki niemu dostęp do wody otrzymają mieszkańcy wsi Borek, Stobno i Józefów.

Budowa wodociągu potrwa wiele tygodni, a woda potrzebna jest już, zwłaszcza gdy żar leje się z nieba.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqVHDua
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(53)
Mieszkaniec
4 tyg. temu
Problem gminy to ze urzędnicy nie kontrolują gospodarstw które pobierają wodę z hydrantów ( kradną) a jedno gospodarstwo z szklarniami zużywa tyle wody co 3 wioski. Rolnicy nawet się nie kryją z procederem, armatki wodne na polach są Podlączone bezpośrednio do hydrantów. Truskawki na słabej klasie ziemi, piaskach niema problemu woda z hydrantu nawóz i tak całe hektary
ENDRIU
4 tyg. temu
POLACY ZOBACZCIE I SIĘ ZBUDZIĆ BO TE SAMOLOTY TO NIE REJSOWE TO NIE PROPAGANDA ŻADEN WYMYSŁ ALE PRAWDA ONE SIEJĄ CHEMIĘ KTÓRA ZWIĘKSZA TEMP. W DZIEŃ W NOCY OBNIŻA I PARUJE WSZYSTKO NA GWAŁT POLACY TO NIE TEORIA SPISKOWA W NOCY LATAJĄ BARDZO NISKO SĄ CHMURY ICH NIE WIDAĆ ALE SŁYCHAĆ TO NASI DOBROCZYŃCY JANKESI NISZCZĄ OD POCZĄTKU JAK WSTAPILIŚMY DO NATO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PRAWDA
dżony tomala
miesiąc temu
Ważne że w myjniach samochodowych i fontannach jest.
bEqVHDub
yxyxy
miesiąc temu
zbierać deszczówkę, budować zbiorniki retencyjne, oszczędzać wodę.
czarownica
miesiąc temu
A ja podlewam codziennie ogród , ale nie leje tyle wody do WC , od płukania warzyw podlewam pomidorki, kwiaty , mają się dobrze , bo wodę trzeba dobrze wykorzystać , Woda to dar życia ....a w zbiorniku mam jeszcze 10 m wody , pompa i podlewać krzaki ...
...
Następna strona