Notowania

Podniesienie płacy minimalnej w 2020 r. zmieni układ sił na mapie zarobków

Choć zróżnicowanie zarobkowe w Polsce wciąż jest spore, to zmieniać to może podniesienie płacy minimalnej. Podwyżkę odczują osoby najmniej zarabiające. Pojawia się jednak też ryzyko, że stracą pracę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Przyszłoroczna podwyżka płacy minimalnej może wstrząsnąć rynkiem pracy.

Nie powinno dziwić, że najwyższe wynagrodzenie można otrzymać przeważnie w dużych miastach oraz silnych ośrodkach przemysłowych. Tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, na które powołuje się "Rzeczpospolita". GUS wskazał, że na najwyższą średnią płacę mogli liczyć mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju (8,1 tys. złotych) oraz powiatu lubińskiego (7,9 tys. złotych), gdzie siedzibę ma KGHM Polska Miedź.

Najmniej natomiast zarabiają mieszkańcy wielkopolskiego powiatu kępińskiego. Średnia płaca wyniosła tam tylko niecałe 3,2 tys. złotych. "Rzeczpospolita" wskazuje, że jednak w większości powiatów zarabia się poniżej przeciętnej płacy w skali całego kraju. Według danych przedstawionych przez dziennik, dotyczy to aż 94 proc. powiatów w Polsce.

Inne światło na problem płacy minimalnej rzuca analiza przygotowana przez PKO BP. Wynika z niej, że 25 proc. najsłabiej zarabiających pracowników może się "poszczycić" zarobkami powyżej 2,6 tys. złotych brutto tylko w ok. 100 powiatach. A przecież to jest poziom przyszłorocznej płacy minimalnej.

Obejrzyj: Przedsiębiorca idzie po kredyt i co dalej?

Eksperci PKO BP wskazują, że podwyżka wynagrodzeń obejmie znaczący odsetek pracowników lokalnych. A to może prowadzić do zmian w regionalnych mapach wynagrodzeń m.in. poprzez zmniejszanie różnic pomiędzy metropoliami a małymi miejscowościami.

Wzrost płacy minimalnej może wywołać zwolnienia m.in. w branży usług ochrony.
Wzrost płacy minimalnej to koszmar małych firm. Mogą wypaść z rynku

Jest też i "ale". - Jeśli strategią firmy w odpowiedzi na wzrost płacy minimalnej będą zwolnienia, to owszem, słabiej opłacani pracownicy sporo zyskają, ale tylko ci, którzy utrzymają pracę - tłumaczy Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska, cytowany przez "Rz".

Ostatnie badania agencji zatrudniania Randstad Polska wskazują, że w Polsce prawie połowa pracodawców przyznaje pensje na poziomie płacy minimalnej przynajmniej części pracowników. Jak poradzą sobie z podwyżką płacy minimalnej?

Bożena Borys-Szopa jest w rządzie odpowiedzialna za kwestie związane z rynkiem pracy.
Przeciętne wynagrodzenie w Polsce. GUS podał dane za wrzesień 2019

20 proc. z tej grupy nie widzi żadnego problemu z podniesieniem pensji. Natomiast 15-30 proc. dostosuje się do nowego prawa poprzez zmiany w zatrudnieniu. 26 proc. myśli o wstrzymaniu rekrutacji, a 18 proc. deklaruje, że w ich placówkach dojdzie do zwolnień.

To nie koniec podwyżek. Już wkrótce najniższe zarobki w Polsce skoczą do 4 tys. zł brutto.
Płaca minimalna w górę. Rząd przyjął projekt

44 proc. pracodawców chce jednak zapłacić więcej pracownikom. Poniesione przez to koszty pracy zrekompensuje sobie poprzez podniesienie cen oferowanych usług i towarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: polska, przeciętne wynagrodzenie, przeciętna płaca, minimalna płaca, gospodarka, wiadomości, rynek pracy
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-12-2019

to jakieś jajaPrzecież w tym kraju większość ludzi pracuje za minimalną lub parę groszy większą od minimalnej. Tak pracodawcy ustawiliście rynek, więc w czym macie … Czytaj całość

30-12-2019

JazdaNiech prywaciarze nie kupuja sobie co roku nowych aut to beda miec kase dla swoich pracowników.... Proste!

30-12-2019

oloobiboki pójdą na bruk

Rozwiń komentarze (169)