Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Wzrost płacy minimalnej to koszmar małych firm. Mogą wypaść z rynku

290
Podziel się:

W przyszłym roku płaca minimalna wzrośnie o 350 złotych i wyniesie 2600 złotych. Dla pracodawcy oznacza to podwyżkę kosztów pracy o 420 złotych. Małe przedsiębiorstwa mogą tego nie udźwignąć.

Wzrost płacy minimalnej może wywołać zwolnienia m.in. w branży usług ochrony.
Wzrost płacy minimalnej może wywołać zwolnienia m.in. w branży usług ochrony. (Fotolia)

O problemie informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Aby go zobrazować, dziennik przywołuje przykład firmy zatrudniającej 200 osób. Podniesienie płacy minimalnej oznacza, że na jednego pracownika nakłady finansowe wzrosną o 420 złotych, bo trzeba jeszcze uwzględnić daniny publiczne. W skali roku to wzrost kosztów pracy o ponad 5 tys. złotych. W przypadku wspomnianych 200 zatrudnionych mówimy o wzroście kosztów na poziomie ponad 1 mln złotych w skali roku.

Część firm, by się dostosować, zdecyduje się na zwolnienia. Niektórzy natomiast podniosą ceny swoich usług. Jak podaje "Rz", w pierwszej kolejności zwalniani będą cudzoziemcy. Wynika to z faktu, że ich zatrudnienie jest z założenia nietrwałe, a także łatwo ograniczyć związane z nim koszty.

To nie koniec, ponieważ rząd zapowiadał wzrost płacy minimalnej do poziomu 4 tys. złotych brutto do 2024 roku.

Zobacz także: Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

- A przecież ustawa o minimalnym wynagrodzeniu przewiduje, że takie podwyżki powinny być co roku przedmiotem negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego pomiędzy partnerami społecznymi, a wzrost minimalnego wynagrodzenia powinien uwzględniać aktualną sytuację gospodarczą i prognozy na przyszłość - wskazuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Kozłowski tłumaczy, że prognozy "nie są najlepsze", ponieważ najprawdopodobniej do Polski zbliża się spowolnienie gospodarcze. Może ono spowodować, że przedsiębiorców nie będzie stać na skokowe podwyżki wynagrodzeń.

Z podniesienia płacy minimalnej skorzysta ok. 1,5 mln osób zatrudnionych w branży usług sprzątania i ochrony, gastronomii, hotelarstwie, turystyce oraz w handlu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(290)
Adam1960
4 lata temu
... PiS odtrąbił kolejny sukces bezmyślnego rozdawnictwa ..., co tak kilka tysięcy firm nękanych i dojonych na co dzień ... !!! ... jeszcze im kopa ... !!! ... KOMUNA WRÓCIŁA ... !!!
ania
4 lata temu
minimalna powinna wynosic 200% sredniej! PiS tego dokona! Oni nie takie rzeczy potrafia!
Mm
4 lata temu
Obecnie Nie opłaca się w Polsce prowadzięć żadnej firmy. Dobrze się mają korporacje i szara strefa. A prowadzenie firmy to męka każdego dnia!
Oj
4 lata temu
Podwyżki podwyżki podwyżki. Wszystko w tym roku będzie droższe o 40 %. Wszelkie usługi, towary i tylko to do czego państwo może dopłacić będzie podniesione tylko o 10 %. Reszta w kosmos wędruje. Tak więc Wasze podwyżki pracownicy to wielka fikcja. Dalej będziecie biedni. A jak jesteście na średniej krajowej to Was drugi próg podatkowy ogoli z pieniędz i ZUS więc tak naprawdę zarabiacie tyle co CI na minimlanej krajowej. Tak się robi lud w konia. Rżad jest bardzo sprytny i niestety wykorzystuje to dla swoich ( jest ich około 2 % społeczeństwa ) a reszte goli do zera ( no bo z bankami to jeszcze biorą to co zarobicie w odetkach kredytowych ). Tak to wygląda ciemniaki.
emeryt
4 lata temu
W życiu już się napracowałem w tzw. "wolnej Polsce" i ze smutkiem stwierdzam, że polski przedsiębiorca to skąpy Janusz, który ma już "dziesięciu Ukraińców na twoje miejsce" za minimalną. A jak się nie podoba to żegnam. To tyle w temacie "rynku pracownika". Dla wielu osób ustawowa podwyżka to jest jedyna szansa na jakąkolwiek podwyżkę. I nie dotyczy to tylko pracowników fizycznych.
...
Następna strona