Notowania

Podrabiali leki i sprzedawali w całej Europie. Trzy osoby tymczasowo aresztowane

Prokuratura i Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiły grupę podrabiającą leki. Funkcjonariusze zatrzymali 7 osób i zlikwidowali magazyn i miejsce produkcji sfałszowanych preparatów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prokuratura Krajowa)
Wartość przejętego towaru wstępnie oszacowano na około milion złotych. (Fot: Materiały prasowe)

Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa kujawsko-pomorskiego - podaje Prokuratura Krajowa. Uderzono w sam trzon grupy zatrzymując m. in. kierującego grupą przestępczą.

Śledztwo wykazało, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działała grupa co najmniej kilku osób, które w sposób zorganizowany, na zasadzie doskonale prosperującego przedsiębiorstwa, dokonała sprzedaży "leków" o łącznej wartości co najmniej 2,5 miliona złotych - czytamy w komunikacie. Trafiały one do klientów w Polsce i w niemal wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Funkcjonariusze zabezpieczyli kilka tysięcy gotowych produktów leczniczych o działaniu przeciwnowotworowym, anabolicznym i proerekcyjnym, a także ich półproduktów wykorzystywanych na etapie produkcji. Wartość przejętego towaru wstępnie oszacowano na około milion złotych.

*Obejrzyj też: Nawet co setny lek w Polsce to podróbka. Eksperci ostrzegają *

W większości leki sprzedawane były przez internet, do klientów docierały w przesyłkach kurierskich. Grupa wysyłała leki z przygranicznych województw, z dala od faktycznego miejsca produkcji i magazynowania.

Wśród medykamentów znalazły się podróbki czterech największych koncernów farmaceutycznych i substancje zabronione, określone w załączniku do Międzynarodowej Konwencji o zwalczaniu dopingu w sporcie.

Część gotowych preparatów docierała do Polski z Chin kanałem przerzutowym przez Wielką Brytanię i Czechy. Opinia biegłych potwierdziła, że stanowiły one zagrożenie dla życia i zdrowia kupujących.

"Wszystko wskazuje na to, że członkowie grupy uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu" - podaje prokuratura.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty założenia, kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, naruszenia przepisów ustawy prawo farmaceutyczne i ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, a także sprowadzania zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz prania pieniędzy. Wobec trzech osób prokuratura zastosowała trzymiesięczny areszt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-05-2019

papa_sA czym różniły się od leków produkowanych przez koncerny farmaceutyczne? Koncerny maj większy budżet zwłaszcza na marketing.

28-05-2019

znowu org udawały:))Placebo cuda czyni.Gratuluję spostrzegawczości paniom.

28-05-2019

mgrCiekawe kto normalny kupuje leki w necie :-(

Rozwiń komentarze (4)