Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Podrabiali leki i sprzedawali w całej Europie. Trzy osoby tymczasowo aresztowane

4
Podziel się:

Prokuratura i Centralne Biuro Śledcze Policji rozbiły grupę podrabiającą leki. Funkcjonariusze zatrzymali 7 osób i zlikwidowali magazyn i miejsce produkcji sfałszowanych preparatów.

Wartość przejętego towaru wstępnie oszacowano na około milion złotych.
Wartość przejętego towaru wstępnie oszacowano na około milion złotych. (Prokuratura Krajowa, Materiały prasowe)

Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa kujawsko-pomorskiego - podaje Prokuratura Krajowa. Uderzono w sam trzon grupy zatrzymując m. in. kierującego grupą przestępczą.

Śledztwo wykazało, że na terenie województwa kujawsko-pomorskiego działała grupa co najmniej kilku osób, które w sposób zorganizowany, na zasadzie doskonale prosperującego przedsiębiorstwa, dokonała sprzedaży "leków" o łącznej wartości co najmniej 2,5 miliona złotych - czytamy w komunikacie. Trafiały one do klientów w Polsce i w niemal wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Funkcjonariusze zabezpieczyli kilka tysięcy gotowych produktów leczniczych o działaniu przeciwnowotworowym, anabolicznym i proerekcyjnym, a także ich półproduktów wykorzystywanych na etapie produkcji. Wartość przejętego towaru wstępnie oszacowano na około milion złotych.

Zobacz także: Obejrzyj też: Nawet co setny lek w Polsce to podróbka. Eksperci ostrzegają

W większości leki sprzedawane były przez internet, do klientów docierały w przesyłkach kurierskich. Grupa wysyłała leki z przygranicznych województw, z dala od faktycznego miejsca produkcji i magazynowania.

Wśród medykamentów znalazły się podróbki czterech największych koncernów farmaceutycznych i substancje zabronione, określone w załączniku do Międzynarodowej Konwencji o zwalczaniu dopingu w sporcie.

Część gotowych preparatów docierała do Polski z Chin kanałem przerzutowym przez Wielką Brytanię i Czechy. Opinia biegłych potwierdziła, że stanowiły one zagrożenie dla życia i zdrowia kupujących.

"Wszystko wskazuje na to, że członkowie grupy uczynili sobie z tego stałe źródło dochodu" - podaje prokuratura.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty założenia, kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, naruszenia przepisów ustawy prawo farmaceutyczne i ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, a także sprowadzania zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz prania pieniędzy. Wobec trzech osób prokuratura zastosowała trzymiesięczny areszt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(4)
znowu org uda...
3 lata temu
Placebo cuda czyni.Gratuluję spostrzegawczości paniom.
racjonalista
3 lata temu
Czy podrabiane leki miały ta samą substancję czynną co oryginał, czy tylko różniły się miejscem produkcji?
papa_s
3 lata temu
A czym różniły się od leków produkowanych przez koncerny farmaceutyczne? Koncerny maj większy budżet zwłaszcza na marketing.
mgr
3 lata temu
Ciekawe kto normalny kupuje leki w necie :-(