Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maria Hajec
|
aktualizacja

Podsumowanie wielkiego badania. Oto ile naprawdę zarabia się w Polsce

13
Podziel się:

W 2021 roku w badaniu uczestniczyły 93 527 osoby. 64 proc. uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 75 proc. mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 73 proc. ma wykształcenie wyższe, 47 proc. pracuje w dużych i wielkich przedsiębiorstwach, 83 proc. jest zatrudnionych w firmach prywatnych.

Podsumowanie wielkiego badania. Oto ile naprawdę zarabia się w Polsce
Mediana wynagrodzeń w Polsce wynosi 5700 zł brutto. (Adobe Stock, Laiotz, Alex White)

Podsumowanie badania wynagrodzeń

Mediana osób zatrudnionych w Polsce w 2021 roku wyniosła 5700 zł brutto i była wyższa o 600 zł niż rok wcześniej. Nadal widoczne są ogromne dysproporcje między zarobkami kobiet i mężczyzn. Nieprzerwanie od kilku lat nasze dane pokazują, że mężczyźni zarabiają ponad 20 proc. więcej niż kobiety.

Wynagrodzenie pracownika zależy od wielu różnych czynników, zarówno tych indywidualnych (np. płeć, wykształcenie, staż pracy itp.), jak i organizacyjnych (np. rodzaj kapitału firmy, jej wielkości, szczebel organizacji, branża itp.) W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń wyszczególniamy obie te grupy. Sprawdźmy zatem jaki wpływ miały wybrane czynniki na wynagrodzenia w 2021 roku.

Jednym z istotniejszych czynników różnicujących wynagrodzenie jest województwo, w którym zatrudniony jest pracownik. Nie jest zaskoczeniem, że w 2021 roku najwyższe wynagrodzenie otrzymywały osoby zatrudnione w województwie mazowieckim. Mediana ich miesięcznych zarobków wyniosła 6945 zł, a więc o 1245 zł więcej niż ogólnopolska mediana. Na kolejnych miejscach znalazło się województwo dolnośląskie z medianą na poziomie 6050 zł oraz województwo małopolskie z medianą 6000 zł. Z kolei najniższe wynagrodzenia uzyskiwały osoby pracujące w województwie podkarpackim (4650 zł) i świętokrzyskim (4500 zł).

Wysokość naszego wynagrodzenia zależy także od typu firmy. W 2021 roku nasze badanie kolejny raz pokazało, że wynagrodzenia w firmach zagranicznych (7080 zł) są znacznie wyższe (o prawie 2000 zł) niż w firmach polskich (5123 zł).

Duży wpływ na wysokość naszego wynagrodzenia ma również wielkość firmy, w której jesteśmy zatrudnieni - większa firma tym pracownicy otrzymują wyższe wynagrodzenie.

Warto jednak pamiętać, że kapitał i wielkość firmy to nie wszystko. Nasze zarobki zależą także od szczebla organizacji, na którym jesteśmy zatrudnieni. Z poniższego zestawienia wynika, że dyrektorzy (15 000 zł) zarabiali prawie czterokrotnie więcej niż pracownicy szeregowi (4000 zł).

Przechodzenie na kolejne szczeble organizacji nie wystarczy. Wyniki badania pokazały, że istotny wpływ na wysokość wynagrodzenia ma branża oraz specyfika stanowiska. Pamiętajmy, że nie wszyscy dyrektorzy mogą liczyć na wysokie pensje. Przykładowo dyrektor działu IT (19 800 zł) zarabiał prawie czterokrotnie więcej niż dyrektor szkoły (7400zł) w 2021 roku.

Nasze wynagrodzenie w dużym stopniu zależy też od stażu pracy. W 2021 roku najwyższe zarobki otrzymywały osoby ze stażem pracy powyżej 16 lat (6900 zł), a najniższe osoby niedoświadczone ze stażem pracy poniżej roku (4130 zł).

Na koniec zobaczmy, jak pracownicy ocenili otrzymywane przez siebie wynagrodzenie w porównaniu z 2021 rokiem? Dokładnie połowa respondentów uznała, że ich wynagrodzenie było wyższe niż w roku ubiegłym. Blisko 40 proc. przyznała, że ich zarobki nie zmieniły się w odniesieniu do 2020 roku. Co ciekawe, jedynie 7 proc. oceniło je jako niższe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
Sedlak&Sedlak
KOMENTARZE
(13)
Paweł
2 miesiące temu
Równie dobrze można zbadać 1% najlepiej zarabiających, napisać, że próba wyniosła 89tys. i powiedzieć, że średnio w Polsce zarabia się 10k na rękę. Głupoty totalne z tego sedlaka.
Hhh
3 miesiące temu
Powinno sie podawac zarobki netto. Brutto niewiele mowi. Przeklamuje rzeczwiste zarobki.
yxyxy
3 miesiące temu
już było badanie, że 2/3 ludzi w PL nie zarabia 6000 brutto.
Tomasz
3 miesiące temu
Pracuje na magazynie po 8h dziennie, wykształcenie podstawowe i mam stawkę 29,50 brutto za godzinę + sporo benefitów i pełno bonusów + możliwość nadgodzin. Jestem zadowolony Lubuskie
Ochroniarz za...
3 miesiące temu
MAM ŚREDNIE WYKSZTAŁCENIE I ZARABIAM OBECNIE 2300ZŁ,PO OSTATNIEJ PODWYŻCE NETTO NA MIESIĄC .PRACUJĘ PO 12-15GODZ.NASTĘPNIE MAM 1LUB2DNI WOLNE BEZPŁATNE ŻEBY NIE PŁACIĆ ZA NADGODZINY. NIGDY NIE MA PŁACONE ZA PRANIE MUNDURÓW. W NIEKTÓRYCH OBIEKTACH PRACOWNICY MAJĄ GORSZE WARUNKI NIŻ PIES W BUDZIE. BO TO JEST BUDKA Z PŁYT PRZYKRYTA TYLKO PAPĄ, ZIMĄ ZIMNO DO 24STOPNI,LATEM DO PONAD 30STOPNI.WCIĄŻ SŁYCHAĆ. JAK SIĘ NIE PODOBA TO NA TWOJE MIEJSCE PRZYJDZIE RENCISTA I ZA NIEGO BĘDZIE PEFRON PŁACIĆ. TAKIE JEST PODEJŚCIE NIEKTÓRYCH PRACODAWCÓW W ZNANEJ FIRMIE OCHRONY W ZACH-POMORSKIM.