Trwa ładowanie...
bETLBuYB
Notowania

Sedlak & Sedlak – Wszystkie wiadomości

Najwyżej wynagradzani brygadziści w 2020 roku. Czas na zmianę pracy?
8
29.10.2021 12:38

PRACA
 / 
Najwyżej wynagradzani brygadziści w 2020 roku. Czas na zmianę pracy?

Jesteś brygadzistą? Zobacz, jaki jest przekrój pensji dla tego stanowiska i w jakich województwach można tyle zarobić. Najwyżej wynagradzani zgarniają blisko 6 tys. zł.

Wraca rynek pracownika? Sedlak: Nadmiar osób niewykwalifikowanych
23
18.06.2021 17:25

ZATRUDNIENIE
 / 
Wraca rynek pracownika? Sedlak: Nadmiar osób niewykwalifikowanych

Powrót do wzrostu gospodarczego po pandemii koronawirusa sprawi, że wrócimy do rynku pracownika i to pracownicy będą dyktować warunki? - Bardzo nie lubię różnicowania na rynek pracodawcy i rynek pracownika. Jest rynek pracy, raz jest tak, a raz inaczej. Na polskim, ale i na światowym rynku pracy brakuje specjalistów wysokiej klasy, czyli osób spełniających trudne kryteria pracodawców. Podam banalny przykład, operatorzy obrabiarek CNC - to jest bardzo wymagająca praca i jest na nich bardzo duże zapotrzebowanie. Mamy nadmiar rąk do pracy w obszarze, który nie jest dobry dla rynku pracy, czyli osób niewykwalifikowanych, a ja wręcz mówię, że niezatrudnialnych - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Kazimierz Sedlak, dyrektor Sedlak & Sedlak. - Rosną oczekiwania społeczne, praca staje się coraz bardziej wymagająca i skomplikowana. Zawsze jest jakieś tam bezrobocie, są osoby, które nie chcą i nie szukają pracy, albo nie mogą znaleźć pracy, bo nikt nie jest chętny do ich zatrudnienia. Co do dalszej sytuacji na rynku pracy, jestem wrogiem prognoz, bo uważam, że 95 procent z nich się nie spełnia. Jestem umiarkowanym optymistą, wierzę, że nasza wewnętrzna potrzeba bycia odpowiedzialnym i dojrzałym, będziemy jako jednostki dbali o siebie. Władza powinna to koordynować i sprawiać dobre warunki do rozwoju. Jeśli bym czegoś oczekiwał, to pokazywałbym, że na rynku pracy do pewnego stopnia to pracownik jest najważniejszy, bo on powinien decydować o swoim rozwoju, o doskonaleniu swoich umiejętności. Jeśli będzie posiadał ich dużo, to na pewno nie będzie miał problemów - dodał.

Mniejszy klin podatkowy. Sedlak: Przestałem wierzyć władzy, źle się dzieje
15
18.06.2021 17:08

PODATKI
 / 
Mniejszy klin podatkowy. Sedlak: Przestałem wierzyć władzy, źle się dzieje

Polski Ład ma przynieść zmniejszenie klina podatkowego, czyli zmniejszyć różnicę pomiędzy całkowitym kosztem zatrudnienia a wynagrodzeniem wypłacanym na rękę. - Powiem szczerze, że przestałem patrzeć na obietnice władz jako na coś konkretnego. Odwołam się do strategii odpowiedzialnego rozwoju z 2015 roku, byłem nią zafascynowany. Uważałem, że częściowo jest ona nierealna, ale wierzyłem, że władza będzie dążyć do tego, by poprawiać warunki naszego życia. I gdyby podsumować zapowiedzi, to jesteśmy może w 5 proc. realizacji - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Kazimierz Sedlak, dyrektor Sedlak & Sedlak. - Porównując te dwa planu gospodarcze, to należy uczciwie powiedzieć, że są to tylko obietnice, nie ma tam żadnych konkretów. Nie chcę mówić o manipulacji, ale z jednej strony podnosi się ceny energii, wprowadza się opłaty, nie nazywając ich podatkami, summa summarum źle się dzieje. Obywatel powinien być partnerem władzy, a nie podmiotem realizującym jej polecenia. Brakuje nam partnerskich relacji między władzą a obywatelami - dodał.

Płaca minimalna 3 tys. zł. Sedlak: Prosta droga do wzrostu inflacji
24
18.06.2021 13:37

ZAROBKI
 / 
Płaca minimalna 3 tys. zł. Sedlak: Prosta droga do wzrostu inflacji

Od 2022 roku minimalna pensja ma wynosić 3 tysiące złotych brutto. - Zawsze pozytywnie oceniam dbanie o osoby najmniej zarabiające, natomiast zawsze musimy sobie zadać pytanie, po co w ogóle ustalane są pensje minimalne. Na świecie są dwa podejścia, część państw uważa, że pensja minimalna jest potrzebna i ważna dla gospodarki, ale jest też część, która uważa, że jest zbędna, bo mechanizmy samoregulacji sprawią, że pensje będą się kształtować właściwie do potrzeb rynku - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Kazimierz Sedlak, dyrektor Sedlak & Sedlak. - Polskie podejście jest bardzo pro-socjalne, dbamy, by najmniej zarabiający mieli stabilną sytuację finansową. Jest też druga strona medalu, czyli troska o gospodarkę. Tutaj już pojawiają się pewne problemy, bo wartość pracy nie zawsze jest adekwatna do pensji minimalnej, ta narzuca pewne ograniczenia. Czy my jesteśmy krajem, który jest w stanie generować wartość pracy wyższą niż kwota pensji minimalnej? Tu mam pewne wątpliwości. Tak wysoka płaca minimalna to prosta droga do wzrostu inflacji - dodał.

Zarobki będą jawne? Sedlak: W Polsce mamy problem kulturowy
15
18.06.2021 12:45

PŁACA
 / 
Zarobki będą jawne? Sedlak: W Polsce mamy problem kulturowy

Płace wszystkich powinny być jawne? - Z ekonomicznego punktu widzenia, problem jawności wynagrodzeń jest tylko ciekawym tematem do dyskusji. Wynagrodzenie, czysto ekonomicznie, to cena pracy na rynku pracy. Spróbujmy sobie wyobrazić zakupy w markecie, gdy nie widać cen. To samo jest z pracą, to towar, który sprzedają pracownicy na rynku pracy. Wydaje mi się, że patrzenie na wynagrodzenia z tego punktu widzenia jest bezsensowne, oczywiście, że kiedyś będą jawne, do tego zmierzają wszelkie światowe tendencje - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Kazimierz Sedlak, dyrektor Sedlak & Sedlak. - Urealnienie zarobków to ideał społeczny, gospodarka ma dość specyficzne mechanizmy. Nie wiemy ile zarabia Jan Kowalski i inna osoba o tych samych kompetencjach w innym mieście. Problem płacy wynika z pewnych mechanizmów rynkowych - jestem z Krakowa, jest praca w Wieliczce, tam się więcej płaci. W takich sytuacjach te mechanizmy rynkowe dokonują naturalnych regulacji. Natomiast wracając do jawności, to problem kulturowy, u nas nie mówi się o pieniądzach, bo nie wypada. Skandynawowie żyją w innej kulturze i tam nie ma problemu, by publikować zarobki, są jawne. Z prawnego punktu widzenia sprawa jest oczywista, nikomu to nie przeszkadza, ale kulturowo rodzi to problemy - dodał.

bETLBuYD
Średnia pensja to już 6 tys. zł? Ekspertka wyjaśnia
197
30.04.2021 15:55

PŁACA
 / 
Średnia pensja to już 6 tys. zł? Ekspertka wyjaśnia

Średnie płace w Polsce rosną. Teraz to już blisko 6 tys. zł brutto. - Rzeczywiście GUS zadeklarował, że w marcu to średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw przekroczyło kwotę 5900 zł, to zdecydowanie wyższa kwota niż w poprzednich miesiącach. Jeśli chodzi o nasze badania i raporty, one pokazują, że wynagrodzenia rosną - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Magdalena Sieczka, kierownik ds. wynagrodzeń i benefitów Sedlak & Sedlak. - W tym roku prognozujemy podwyżki na poziomie od 3,5 do 5 proc. Oczywiście sporo zależy od branży, lokalizacji, typu firmy i jej wyników. Jednak 6 tys. zł to jest średnia, a ona jest dość nieprecyzyjna, bo bierze pod uwagę zarówno najniższe, jak i najwyższe zarobki - dodała.

Najniższa krajowa 3300 zł w 2022 roku? Ekspertka: To zabójcze dla wielu firm
354
30.04.2021 11:59

PIENIĄDZE
 / 
Najniższa krajowa 3300 zł w 2022 roku? Ekspertka: To zabójcze dla wielu firm

Minimalne wynagrodzenie w Polsce to 2800 zł, już trwają rozmowy, ile powinna wynosić w 2022 roku. Wzrost do 3300 zł jest realny? - Są to debaty, trudno powiedzieć jaka będzie przyszłość i co przyniesie. Prognozy dotyczące PKB są dość optymistyczne, a od tego zależy poziom wynagrodzeń w kraju. Natomiast podwyżka o tak dużą kwotę może być zabójcza dla wielu firm - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Magdalena Sieczka, kierownik ds. wynagrodzeń i benefitów Sedlak & Sedlak. A co z podwyżkami w tym roku? - Jeśli chodzi o wysokie podwyżki to one z reguły łączą się z awansem, wspaniałymi wynikami. Dając podwyżki w 2021 roku warto patrzeć bardziej dokładnie, żeby pilnować komu i w jakiej wysokości przyznajemy podwyżki. Skończył się czas dawania podwyżek wszystkim i po równo - dodała.

Wynagrodzenia w pandemii - jedni stracili, inni zyskali. Co z podwyżkami?
23.03.2021 15:59

ZAROBKI
 / 
Wynagrodzenia w pandemii - jedni stracili, inni zyskali. Co z podwyżkami?

Pandemia koronawirusa wpływa na zarobki Polaków? - Badamy wynagrodzenia pracowników i bezpośrednio w firmach. Sporo się zmieniło w porównaniu z 2019 rokiem. Przede wszystkim zmieniło się podejście firm do podwyżek i pracowników do wynagrodzeń. Sporo branż utraciło bezpieczeństwo zatrudnienia, ale wiele zyskało na pandemii - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Magdalena Sieczka, kierownik ds. wynagrodzeń i benefitów Sedlak & Sedlak. - To, co w 2021 roku będzie się działo, to zmniejszenie podwyżek, ale nie całkowite ich zatrzymanie. Zgodnie z informacjami od firm, aż 52 proc. planuje przeprowadzenie podwyżek, a tylko 7 proc. nie planuje ich w ogóle - dodała.

Wynagrodzenia 2021. Gdzie można zarobić najwięcej?
99
23.03.2021 13:38

ZAROBKI
 / 
Wynagrodzenia 2021. Gdzie można zarobić najwięcej?

Gdzie obecnie zarabia się najwięcej? - Biorąc pod uwagę rok 2020 i 2021, prym wiodą branże: farmacja, IT, e-commerce, logistyka. Mocno wzrosło także zainteresowanie usługami psychoterapeutycznymi oraz prawniczymi, czyli pierwszej potrzeby dla firm i pracowników - powiedziała w programie "Money. To się liczy" Magdalena Sieczka, kierownik ds. wynagrodzeń i benefitów Sedlak & Sedlak. - Ten wzrost zapotrzebowania na usługi prawnicze związany jest z tarczami antykryzysowymi, składaniem dokumentacji, administracją. Dodatkowo, gdy firma ma trudną sytuację, trzeba rozważyć zmiany wynagrodzeń czy regulaminów, trzeba to zrobić zgodnie z prawem - dodała.

bETLBuYJ
PRAKTYKI WYNAGRADZANIA W BRANŻY IT W 2017 ROKU
26.10.2017 9:12

PREMIE DLA PROGRAMISTÓW
 / 
PRAKTYKI WYNAGRADZANIA W BRANŻY IT W 2017 ROKU

W badaniu pytaliśmy o tabelę płac, pozycjonowanie się względem rynku, system premiowania, politykę zatrudnienia i regulowania kwestii nadgodzin.

PRAKTYKI WYNAGRADZANIA W BRANŻY IT W 2017 ROKU
26.10.2017 9:12

PREMIE DLA PROGRAMISTÓW
 / 
PRAKTYKI WYNAGRADZANIA W BRANŻY IT W 2017 ROKU

W badaniu pytaliśmy o tabelę płac, pozycjonowanie się względem rynku, system premiowania, politykę zatrudnienia i regulowania kwestii nadgodzin.

Nowinki w świecie benefitów
26.09.2017 13:23

BENEFITY DLA PRACOWNIKÓW
 / 
Nowinki w świecie benefitów

Rynek pracy coraz częściej postrzegany jest jako rynek pracownika. Pewne jest, że samo wynagrodzenie finansowe jest niewystarczające.

Podsumowanie raportu "Wynagrodzenia członków zarządów w 2016 roku"
07.08.2017 14:41

NAJWYŻSZE WYNAGRODZENIE
 / 
Podsumowanie raportu "Wynagrodzenia członków zarządów w 2016 roku"

Czy zastanawiali się kiedyś Państwo ile zarabia członek zarządu spółki giełdowej? A ile zarabia członek zarządu dużej spółki Skarbu Państwa? Kto zarobił najwięcej?