Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zarobki będą jawne? Sedlak: W Polsce mamy problem kulturowy

Płace wszystkich powinny być jawne? - Z ekonomicznego punktu widzenia, problem jawności wynagrodzeń jest tylko ciekawym tematem do dyskusji. Wynagrodzenie, czysto ekonomicznie, to cena pracy na rynku pracy. Spróbujmy sobie wyobrazić zakupy w markecie, gdy nie widać cen. To samo jest z pracą, to towar, który sprzedają pracownicy na rynku pracy. Wydaje mi się, że patrzenie na wynagrodzenia z tego punktu widzenia jest bezsensowne, oczywiście, że kiedyś będą jawne, do tego zmierzają wszelkie światowe tendencje - powiedział w programie "Money. To się liczy" dr Kazimierz Sedlak, dyrektor Sedlak & Sedlak. - Urealnienie zarobków to ideał społeczny, gospodarka ma dość specyficzne mechanizmy. Nie wiemy ile zarabia Jan Kowalski i inna osoba o tych samych kompetencjach w innym mieście. Problem płacy wynika z pewnych mechanizmów rynkowych - jestem z Krakowa, jest praca w Wieliczce, tam się więcej płaci. W takich sytuacjach te mechanizmy rynkowe dokonują naturalnych...

rozwiń
rynek pracy
12
Podziel się:
KOMENTARZE
(12)
Loco
2 lata temu
Pan Kazimierz sedlak jest trochę odrealniony w tym temacie. Kwestia kompetencji jest dla niego zbyt zawila
PL652
3 lata temu
A ja nie jestem z innej epoki i pamiętam, że zarobki były jawne. Mogłem na liście zobaczyć ile zarabia dyrektor i nie były te jego zarobki z kosmosu jak jest teraz. Pozdrawiam i życzę owocnych przemyśleń.
Fars
3 lata temu
A co z tajemnicą handlową? Co z przychodami firm, także jednoosobowych? To absolutnie nie powinno być jawne.
koń
3 lata temu
Ja bym nie chciał, żeby mój zarobek był jawny - zarabiam minimum krajowe i to byłby wstyd gdyby wszyscy znajomi się dowiedzieli.
Sqrwiel
3 lata temu
W Polsce, publikacja zarobków to wskazywanie potencjalnych celów dla złodziei! Jak za kradzieże i włamania oraz rozboje będzie kara śmierci, to wtedy można gadać o jawności zarobków! Bo nie każdy szpanuje kasą!