Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Redakcja money.pl
|
aktualizacja

"Podwyżka za edukację". Oto wynagrodzenia pracowników z różnym poziomem wykształcenia

144
Podziel się:

W Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń w 2021 roku wzięło udział 93 527 osób. Największą grupę stanowiły osoby o wykształceniu wyższym magisterskim (34 proc.). Kolejnymi dużymi grupami były osoby z wykształceniem wyższym zawodowym oraz magisterskim z tytułem inżyniera (19 proc.) i osoby ze zdaną maturą (18 proc.).

"Podwyżka za edukację". Oto wynagrodzenia pracowników z różnym poziomem wykształcenia
Na ile wykształcenie wpływa na wysokość zarobków? (Adobe Stock, Kings Access)

Osoby z wyższym poziomem wykształcenia posiadały wyższe wynagrodzenia. Najwięcej zarabiały osoby z tytułem magistra inżyniera (7300 zł), a inżynierowie zarabiali o ok. 1800 zł mniej.

Dane pokazały, że istnieje różnica w wysokości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. W każdym przypadku niezależnie od poziomu wykształcenia kobiety zarabiały mniej. Różnica ta była największa w kategorii osób z wykształceniem magistra inżyniera i wynosiła 2542 zł.

Badanie wysokości wynagrodzeń w zależności od stażu pracy wykazało, że w większości przypadków liczba lat spędzonych w miejscu pracy zapewnia wyższe wynagrodzenia w prawie wszystkich przypadkach. Poziom wykształcenia również wpływał na większe płace. Stawki wynagrodzeń osób z wykształceniem średnim i podstawowym poniżej 5 lat stażu pracy utrzymują się na podobnym poziomie. Płace osób z wykształceniem wyższym rosły szybciej od zarobków osób z pozostałych dwóch kategorii.

Ukończenie studiów stacjonarnych, czy niestacjonarnych również miało wpływ na wyniki. Osoby, które ukończyły studia w trybie dziennym, przeważnie posiadały wyższe zarobki. Wyjątkiem byli absolwenci z wykształceniem wyższym zawodowym, u których nie występowała żadna różnica.

Informacje o badaniu: W 2021 roku w badaniu uczestniczyły 93 527 osoby. 64 proc. uczestników badania ma nie więcej niż 35 lat, 75 proc. mieszka w miastach powyżej 100 000 mieszkańców, 73 proc. ma wykształcenie wyższe, 47 proc. pracuje w dużych i wielkich przedsiębiorstwach, 83 proc. jest zatrudnionych w firmach prywatnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Sedlak&Sedlak
KOMENTARZE
(144)
Malibu
2 lata temu
No tak o to chodzi żeby społeczeństwo się nie edukowało bo takim łatwiej się zażądza. Nie ucz się Polaku tylko do zawodówki i roboty bo zaczniej jeszcze za dużo myśleć. Za granicą ludzi wykształconych się ceni tylko tutaj nie.
Paweł
2 lata temu
Nie ma czegoś takiego jak wykształcenie niepełne wyższe. Niepełne wyższe to po prostu wykształcenie średnie.
Ivanka
2 lata temu
To sa napewno zarobki w Polsce? Po podstawowce 4100? Gdzie jest taka praca? Co prawda ja po srednim... ale po co robiv mature jak po podstawowce zarobie tyle samo🤣🤣🤣 Niewiem co to za statystyki ale kogos niezle wyobraznia poniosla.... kraj mlekiem i miodem plynacy🤣
Emigrant
2 lata temu
Bzdura bo wiekszosc pracodawcow interesuje CO UMIESZ ZROBIC a nie jakie masz wyksztalcenie. Pracodawca placi ZA PRACE a nie ZA WYKSZTALCENIE.
A23
2 lata temu
Najwięcej zarabiały osoby z tytułem magistra inżyniera (7300 zł), TYLE CO PAN Kaczyński ma emerytury. Czy TAK POWINNO BYĆ !!!!!!
...
Następna strona