Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|

Podwójne mandaty. Wszedł w życie nowy taryfikator

28
Podziel się:

W sobotę zaczęły obowiązywać zmiany w prawie drogowym. Od teraz przy przekroczeniu prędkości powyżej 31 km/h - kwoty mandatów wzrosną dwukrotnie w przypadku recydywy. Zmiany wynikają z nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, które weszło w życie 1 stycznia 2022 roku.

Podwójne mandaty. Wszedł w życie nowy taryfikator
Mandat. Zapłata kartą (Policja, Policja)

W sobotę zaczęły obowiązywać zmiany w prawie drogowym, w tym nowy taryfikator punktów karnych i podwójne stawki mandatów dla kierowców, którzy popełnią wykroczenie z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia.

Zmiany wynikają z nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, które weszło w życie 1 stycznia 2022 roku. Regulacja zaostrzyła wtedy kary dla sprawców wykroczeń drogowych podwyższając maksymalną wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd - z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększyła wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant - z 500 zł do 5 tys. zł.

Przepisy, które zaczęły obowiązywać w sobotę to drugi etap zmian w prawie drogowym, których celem - jak tłumaczył resort infrastruktury - jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jedną z ważniejszych zmian są przepisy dotyczące tzw. recydywy, w tym podwójne stawki mandatów za przekroczenie prędkości. Chodzi o sytuacje, gdy kierowca popełni wykroczenie z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od popełnienia ostatniego wykroczenia.

Rosną stawki mandatów

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, mandat za przekroczenie prędkości do 30 km/h wynosi do 400 zł. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 km/h to co najmniej 800 zł, a dalej - o 41-50 km/h - 1 tys. zł; o 51-60 km/h - 1,5 tys. zł; o 61-70 km/h - 2 tys. zł; o 71 km/h i więcej - 2,5 tys. zł. Od soboty - przy przekroczeniu prędkości powyżej 31 km/h - kwoty te wzrosną dwukrotnie w przypadku recydywy.

Nowe przepisy zakładają, że podwójne karanie będzie dotyczyć także innych obszarów ruchu, m.in. nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, złamania zakazu wyprzedzania, czy wyprzedzania na przejściach lub bezpośrednio przed nimi.

Jak informował nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, przepisy o tzw. recydywie będą dotyczyć także omijania pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, wjeżdżania na torowisko przy zaporach, które są opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie, wjazdu na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego podobnie działającego środka.

Są to najbardziej poważne wykroczenia, które często nie tyle kończą się mandatem, a kwestią, o której mówimy niestety zbyt często, czyli o osobach poszkodowanych, czy też zabitych w wypadkach drogowych - mówił Opas.

Posypią się punkty karne

Kolejną ważną dla kierowców zmianą jest nowy taryfikator punktów karnych, w którym wyszczególniono szereg wykroczeń, za które kierowca może otrzymać jednorazowo 15 punktów. Zwiększono w nim maksymalną liczbę punktów karnych z 10 do 15. Wśród wykroczeń zagrożonych najwyższą liczbą punktów znalazły się m.in. naruszenia polegające na nieprawidłowym zachowaniu się kierujących wobec pieszych.

15 punktów karnych przewidziano np. za niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym. Kierowca otrzyma też 15 pkt. za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście, czy za przekroczenie prędkości o więcej niż 70 km/h.

Taką samą liczbę punktów od soboty można dostać za objeżdżanie opuszczonych zapór oraz za wjeżdżanie na przejazd w chwili, gdy opuszczanie zapór już się rozpoczęło, wjeżdżanie na przejazd kolejowy przy sygnale czerwonym, czy za wjechanie na przejazd, kiedy nie ma możliwości kontynuowania jazdy po drugiej stronie.

15 punktów przewidziano również za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, a także w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Taką sama liczbę punktów dostaną też osoby, które nie udzielą pomocy ofiarom wypadku, a także kierowcy, którzy będą jechali pod prąd autostradą lub drogą ekspresową.

14 punktów karnych kierowca otrzyma za przekroczenie dopuszczalnej prędkości w przedziale od 61 do 70 km/h. 12 punktów przewidziano np. za naruszenie zakazu zawracania na autostradzie lub drodze ekspresowej, czy za naruszenie zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku przez kierującego pojazdem.

Koniec kursów reedukacyjnych

Obok zmian w taryfikatorze punktów karnych, zmieniły się także zasady ich usuwania. Nie można już przechodzić tzw. kursów reedukacyjnych, których ukończenie powodowało zmniejszenie liczby punktów karnych.

Wprowadzony został również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
no name
2 lata temu
Mieszkam w Rzeszowie koło szkoły nr. 30 stoją samochody na zakazie stwarzają zagrożenie i nic nie robją. Koło skarbówki zaparkowane samochody stoją na całym chodniku nawet wózkiem nie przejedziesz nic nie robją. Tylko wyjedzaja na S19 i prowokują by dać każdemu 15pkt karnych i dać 2000 lub 2500zl. Łatwa kasa bez ciągania. Co za policja Pisowska
brak sprawied...
2 lata temu
w internecie te dyskusje nie maja sensu, zbiezmy szanowne 4 litery, protestujmy i zlikwidujmy te mandaty chore oznakowania
brak sprawied...
2 lata temu
szczyt bezszelnosci to zrobic ciągłą na trasie jednokierunkowej przy mazurach i dronem zbierać mandaty za wyprzedzających np traktor albo rower.
internauta
2 lata temu
lobby paliwowe zadziałało, zuzycie paliwa znacznie wzrośnie, bo obajtek potrzebuje forsy na zakup PGNiG, by Polakom zrabować ich złoża podziemne i w postaci akcji przekazać obcym.
iqs
2 lata temu
Totalne zniewolenie tego głupiego społeczeństwa. Szczyt bezczelności to mandat za brak zapiętego pasa. Kierowca po pierwsze jest ubezpieczony, i w ogóle to jego wybór. A co z ludzikami w klapkach którzy w góry się wybrali, niewyposażeni, nieubezpieczeni, ano, HELIKOPTEREM ich zwożą do szpitala, za moje pieniądze, bo oni NIC nie płacą za akcję wartą kilkaset tysięcy. mandatów też im nie dają
...
Następna strona