Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Podwyżki cen hamują. Inflacja spadła poniżej 3 procent

3
Podziel się

Drożyzna powoli, ale jednak odpuszcza, a przynajmniej tak wskazują najnowsze statystyki GUS. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że w maju inflacja była na poziomie 2,9 proc., a jeszcze w pierwszym kwartale niewiele brakowało, by sięgnęła 5 proc.

Ceny ciągle rosną, choć już nieco wolniej.
Ceny ciągle rosną, choć już nieco wolniej. (money.pl)
bEqlpwZh

Potwierdziły się prognozy ekonomistów, zakładające spadek inflacji. Przed miesiącem zaliczyła zjazd z 4,6 do 3,4 proc. W maju spadła o kolejne 0,5 pkt proc. do poziomu 2,9 proc.

W sumie to już trzeci miesiąc z rzędu, gdy podwyżki cen wyhamowują. Ciągle są wysokie - przekraczają docelową wartość NBP, czyli 2,5 proc., ale inflacja mieści się w dopuszczalnym przedziale 1,5-3,5 proc.

bEqlpwZj

Oczywiście wskaźnik inflacji pokazuje tylko średni wzrost cen bardzo różnych towarów i usług. W przypadku np. żywności i napojów bezalkoholowych podwyżki są zdecydowanie większe - wyniosły 6,1 proc. w skali roku. Nośniki energii w tym samym czasie podrożały o 5,2 proc.

Średnią zaniżają za to paliwa, które w rok potaniały o około 23,4 proc.

Zobacz także: Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów. "Warzywniak plus"
bEqlpwZp

Piątkowa publikacja GUS ma charakter wstępny. To oznacza, że nie znamy szczegółowej rozpiski, które towary i usługi zdrożały i w jakiej skali. Pełne informacje na ten temat poznamy w czerwcu.

Inflacja spada i ten trend może się utrzymać nieco dłużej. Tak wynika z prognoz NBP. Rada Polityki Pieniężnej uważa, że może nawet spaść poniżej celu. Spodziewane mocne wyhamowanie wzrostu cen to jeden z argumentów, którego RPP użyła uzasadniając czwartkową niespodziewaną obniżkę stóp procentowych. Przypomnijmy, że główna stawka spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc.

bEqlpwZq

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqlpwZK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
tadeusz z Tor...
rok temu
Na wzroście inflacji najbardziej tracą najubożsi, którzy wszystko co zarobią, natychmiast wydają.
nie widzę
rok temu
nie widzę
Handlarz
rok temu
Ceny hamują, bo niedoszli bankruci wyzbywają się nadwyżek towarów. Inflacja będzie oczywistym następstwem globalnego dodruku pieniądza i rozdawnictwa!
bEqlpwZL