Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
inflacja
29.05.2020 10:39

Podwyżki cen hamują. Inflacja spadła poniżej 3 procent

Drożyzna powoli, ale jednak odpuszcza, a przynajmniej tak wskazują najnowsze statystyki GUS. Ze wstępnych wyliczeń wynika, że w maju inflacja była na poziomie 2,9 proc., a jeszcze w pierwszym kwartale niewiele brakowało, by sięgnęła 5 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Ceny ciągle rosną, choć już nieco wolniej.

Potwierdziły się prognozy ekonomistów, zakładające spadek inflacji. Przed miesiącem zaliczyła zjazd z 4,6 do 3,4 proc. W maju spadła o kolejne 0,5 pkt proc. do poziomu 2,9 proc.

W sumie to już trzeci miesiąc z rzędu, gdy podwyżki cen wyhamowują. Ciągle są wysokie - przekraczają docelową wartość NBP, czyli 2,5 proc., ale inflacja mieści się w dopuszczalnym przedziale 1,5-3,5 proc.

Oczywiście wskaźnik inflacji pokazuje tylko średni wzrost cen bardzo różnych towarów i usług. W przypadku np. żywności i napojów bezalkoholowych podwyżki są zdecydowanie większe - wyniosły 6,1 proc. w skali roku. Nośniki energii w tym samym czasie podrożały o 5,2 proc.

Średnią zaniżają za to paliwa, które w rok potaniały o około 23,4 proc.

Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów. "Warzywniak plus"

Piątkowa publikacja GUS ma charakter wstępny. To oznacza, że nie znamy szczegółowej rozpiski, które towary i usługi zdrożały i w jakiej skali. Pełne informacje na ten temat poznamy w czerwcu.

Inflacja spada i ten trend może się utrzymać nieco dłużej. Tak wynika z prognoz NBP. Rada Polityki Pieniężnej uważa, że może nawet spaść poniżej celu. Spodziewane mocne wyhamowanie wzrostu cen to jeden z argumentów, którego RPP użyła uzasadniając czwartkową niespodziewaną obniżkę stóp procentowych. Przypomnijmy, że główna stawka spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc.

(GUS)
(Fot: GUS)

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: inflacja, ceny, gus, maj, podwyżki, zakupy, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-05-2020

tadeusz z ToruniaNa wzroście inflacji najbardziej tracą najubożsi, którzy wszystko co zarobią, natychmiast wydają.

29-05-2020

HandlarzCeny hamują, bo niedoszli bankruci wyzbywają się nadwyżek towarów. Inflacja będzie oczywistym następstwem globalnego dodruku pieniądza i rozdawnictwa!

29-05-2020

nie widzęnie widzę

Rozwiń komentarze (3)