Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

RPP tnie stopy procentowe niemal do zera. Jak tłumaczy decyzję?

23
Podziel się

Spadek aktywności przedsiębiorstw i niepokojące dane gospodarcze przekonały RPP do obniżki stóp procentowych. W uzasadnieniu decyzji rada wskazała na spodziewany wyraźny spadek inflacji. Podkreśliła, że celem działań jest m.in. wzmocnienie stabilności systemu finansowego.

Przewodniczący Adam Glapiński tym razem nie zorganizował konferencji.
Przewodniczący Adam Glapiński tym razem nie zorganizował konferencji. (FORUM)
bErNuAgl

Rada Polityki Pieniężnej nie zważając na głosy większości ekonomistów zdecydowała się na kolejne cięcie stóp procentowych. Tym samym główna stawka spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc.

Dobrym zwyczajem było organizowanie przez RPP konferencji prasowej po ogłoszeniu zmian, na której m.in. przewodniczący Adam Glapiński mógł odpowiedzieć na pytania dziennikarzy. Tym razem jednak rada zdecydowała o odwołaniu konferencji. Komunikat w tej sprawie z uzasadnieniem decyzji wydała na piśmie. Jak argumentuje obniżki?

RPP skupiła się na napływających danych potwierdzających, że pandemia COVID-19 przyczyniła się do spadku aktywności gospodarczej na świecie, ale także w Polsce. Jednocześnie towarzyszyć temu ma obniżka inflacji, nawet poniżej docelowej wartości.

bErNuAgn
Zobacz także: Rząd nie wyklucza stworzenia państwowej sieci sklepów. "Warzywniak plus"

"Poluzowanie polityki pieniężnej NBP łagodzi negatywne skutki pandemii, ograniczając skalę spadku aktywności gospodarczej oraz wspierając dochody gospodarstw domowych i firm. W efekcie, przyczynia się do ograniczenia spadku zatrudnienia oraz pogorszenia sytuacji finansowej firm, oddziałując w kierunku szybszego ożywienia gospodarczego po zakończeniu pandemii" - wskazuje RPP.

"Działania NBP ograniczają ryzyko obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w średnim okresie oraz poprzez pozytywny wpływ na sytuację finansową kredytobiorców oddziałują w kierunku wzmocnienia stabilności systemu finansowego" - czytamy w uzasadnieniu.

bErNuAgt

RPP wskazuje, że według aktualnych prognoz w drugiej połowie roku nastąpi poprawa koniunktury w gospodarce światowej, choć poziom aktywności będzie niższy niż przed pandemią. Jednocześnie istnieje niepewność dotycząca tempa i trwałości poprawy koniunktury w kolejnych kwartałach.

Rada zauważa, że w Polsce koniunktura w pierwszych miesiącach roku była relatywnie dobra, jednak roczna dynamika PKB obniżyła się. Dane za kwiecień wskazują na silny spadek aktywności gospodarczej, obniżenie wynagrodzeń i zatrudnienia w przedsiębiorstwach oraz pogorszenie nastrojów konsumentów i przedsiębiorstw.

Jednocześnie nastąpiło istotne obniżenie inflacji, a roczna dynamika cen produkcji sprzedanej spadła poniżej zera.

bErNuAgu

Obniżka stóp procentowych ma być jednym z kilku narzędzi wsparcia gospodarki. NBP ma nadal prowadzić operacje zakupu obligacji skarbowych.

"Terminy oraz skala prowadzonych operacji będą uzależnione od warunków rynkowych. NBP będzie także nadal oferował kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów udzielanych przedsiębiorcom przez banki" - czytamy w komunikacie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bErNuAgv

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErNuAgO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
pk
rok temu
RPP ogranicza ryzyko obniżenia inflacji ! Chyba o to powinno chodzić, żeby obniżać inflację. Działania RPP powodują utratę zaufania obywateli do państwa!!! Oszczędzający płacą na kredytobiorców!!! Gdzie tu elementarna sprawiedliwość ???
forsy nie zab...
rok temu
Złote klamki i aniołki Glapińskiego, oto nasza władza prawdziwa.
gość
rok temu
Już to dawno mówiłem,ludzie powinni powypłacać z banków wszystkie oszczędności i wszystko co się da,to zaczęli by śpiewać inaczej! Oprocentowanie lokat poniżej inflacji to czyste złodziejstwo!!!
bErNuAgP
Mafia z Pis
rok temu
Biedne Dwórki, będą na lasce Prezesa
Andrzej
rok temu
najlepszym komentarzem do tego przedstawionego uzasadnienia będzie brak komentarza
...
Następna strona