Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Podwyżki cen planuje 71 procent firm. Takiej sytuacji nie było w 11-letniej historii badania

15
Podziel się:

Przez lata badania pokazywały, że różnica między firmami, które planują podnosić ceny, a tymi, które szykują obniżki, była na poziomie 19-41 pkt. proc. Teraz to 66 pkt. proc. - najwięcej od dekady. Gdyby obserwowane w historii prawidłowości miały dalej zastosowanie, inflacja mogłaby sięgnąć 9 proc.

Podwyżki cen planuje 71 procent firm. Takiej sytuacji nie było w 11-letniej historii badania
Przytłaczająca większość firm zamierza podnieść ceny swoich towarów i usług (money.pl, Rafał Parczewski)

- Istnieje ryzyko, że doszliśmy już do sytuacji, w której inflacja na tyle mocno weszła do świadomości konsumentów i przedsiębiorców, że zacznie nakręcać się typowa spirala inflacyjna - ostrzega Mariusz Maik, ekspert Grant Thornton.

Wskazuje, że ludzie pogodzili się z tym, że ceny rosną, więc akceptują kolejne podwyżki cen oraz żądają od pracodawców podwyżek płac. A to z kolei zachęca przedsiębiorców do dalszego podnoszenia cen.

- Nasze badanie sugeruje, że ten scenariusz błędnego koła niestety zaczyna być coraz bardziej realny - podkreśla Maik. Mowa o raporcie International Business Report przeprowadzonego przez Grant Thornton.

Zobacz także: Marek Belka o Morawieckim. Nie owijał w bawełnę

Chcą podnosić ceny. Rekordowa dysproporcja

Z raportu wynika, że odsetek firm planujących podnosić ceny swoich towarów i usług w najbliższych 12 miesiącach wzrósł do 71 proc. z 40 proc. rok temu. Jednocześnie tylko 5 proc. chce obniżać ceny.

Wskaźnik netto wynosi więc 66 pkt. proc. i jest to najwyższy wynik w 11-letniej historii badania. W poprzednich latach kształtował się w przedziale 19-41 pkt. proc.

"Dotąd nasz wskaźnik skłonności firm do podnoszenia cen był dość dobrze skorelowany z późniejszymi faktycznymi odczytami inflacji. Gdyby ta korelacja miała się utrzymać, mogłoby to oznaczać w najbliższych 12 miesiącach wzrost inflacji do około 9 proc." - czytamy w raporcie.

Inflacja w Polsce i innych krajach

Wysoka inflacja coraz bardziej doskwiera na całym świecie, ale - jak zauważają eksperci Grant Thornton - spośród przebadanych krajów, tylko firmy w Turcji chętniej myślą o podnoszeniu cen niż w Polsce.

"Warto jednak pamiętać, że Turcja jest krajem, który zmaga się z dużymi problemami inflacyjnymi. W 2021 roku ceny konsumpcyjne rosły tam średnio o 17 proc. w skali roku" - wskazują eksperci.

Tuż za Polską znalazły się RPA, Brazylia i Rosja, które również mierzą się obecnie ze wzrostem inflacji.

Firmy "mogą" i "muszą" podnosić ceny

Eksperci Grant Thornton oceniają, że presja na podwyżki cen to skutek dwóch nakładających się na siebie zdarzeń. Z jednej strony, silny popyt związany z ożywieniem po koronakryzysie stwarza firmom przestrzeń do wzrostu wycen swoich towarów i usług. Tym bardziej, że klienci już z tą myślą się oswoili.

Po drugie, badanie pokazuje silny wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce. W 2021 roku już 65 proc. badanych szefów średnich i dużych firm deklaruje, że wysokie koszty energii są dla nich "silną" bądź "bardzo silną" barierą w rozwoju.

Odsetek ten z roku na rok rośnie. W 2016 roku wynosił zaledwie 16 proc. W podobny sposób narasta bariera wysokich kosztów pracy - odsetek szefów firm wskazujących tę barierę wzrósł od 2016 roku z 43 do obecnych 67 proc.

Przedsiębiorstwa są więc podwójnie zdeterminowane do podwyżek - nie tylko "mogą" podnosić ceny, ale wręcz "muszą" to robić, aby utrzymać rentowność - wynika z raportu.

Badanie globalne co roku realizowane jest wśród 10 tys. właścicieli lub członków zarządu średnich i dużych przedsiębiorstw na świecie. W Polsce od 2020 roku badanie prowadzone jest metodą CATI (wywiady telefoniczne) przez firmę Biostat, co roku wśród właściciel i członków zarządu 100 średnich i dużych przedsiębiorstw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
Obywatel
2 lata temu
Kupujcie tylko to co niezbedne to zadne firmy nie beda podnosic cen, 2 miesace i znowu bedzie czas konsumenta , to dzieki nam konsumentom firmy zyja, onibmoga sobie podnosic ceny ale my swoich pensji juz nie albo my albo oni, ludzie nie dakcie sie manipulowac bo noedligo kazdy wszystko bedzie podnosil
Obywatel
2 lata temu
Kupujcie tylko to co niezbedne to zadne firmy nie beda podnosic cen, 2 miesace i znowu bedzie czas konsumenta , to dzieki nam konsumentom firmy zyja, onibmoga sobie podnosic ceny ale my swoich pensji juz nie albo my albo oni, ludzie nie dakcie sie manipulowac bo noedligo kazdy wszystko bedzie podnosil
Bill
2 lata temu
Szczyt arogancji na temat inflacji przez rządzących wyjdzie nam Wenezuelą
PLL
2 lata temu
Drodzy Polacy to dopiero POCZĄTEK wzrostu cen , Morawiecki obiecał miskę ryżu i że jeden Polak będzie kopał dół a drugi zasypywał .
Suweren
2 lata temu
Witamy w Kaczystanie