Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

Podwyżki opłat za wywóz śmieci. Spółdzielnia na specjalnych zasadach będzie windykować dłużników

157
Podziel się:

Warszawska spółdzielnia "Na skraju" w liście do swoich członków pisze otwarcie o "niesprawiedliwym społecznie'' systemie naliczania opłat za wywóz śmieci. Zapowiada jednak, że ze względów finansowych od marca będzie musiała w sposób szczególny windykować niepłacących za odpady.

Władze spółdzielni z zaskakującą otwartością piszą o niesprawiedliwych opłatach za śmieci.
Władze spółdzielni z zaskakującą otwartością piszą o niesprawiedliwych opłatach za śmieci. (WP.PL)

W listach przesłanych do członków spółdzielni "Na skraju" jej władze informują, że zgodnie z uchwałami Rady Miasta Warszawy są zmuszone podwyższyć opłaty za wywóz śmieci.

"Zgodnie z decyzjami władz miasta opłata nie będzie zależna od liczby osób zgłoszonych do opłat ani od wielkości lokalu. Płacić będziemy wszyscy po równo od mieszkania opłatę miesięczną w kwocie 65 zł. Jest to opłata dla osób segregujących śmieci. Pozostałe osoby będą płaciły 130 zł miesięcznie" - czytamy w piśmie.

Zobacz także: Wyższa płaca minimalna to jeszcze droższe śmieci? "Kpina, hipokryzja"

Z dalszej części pisma dowiadujemy się, że głównie ze względu na te 130 zł członkowie spółdzielni powinni sprawdzić, czy złożyli oświadczenia o segregowaniu śmieci. Jeśli nie, czeka ich ta wyższa stawka, która ma się nijak do kilkunastu zł sprzed kilku lat.

- Nie to mnie jednak najbardziej zszokowało. To dobrze, że nam przypominają o segregowaniu i deklaracjach. Zaskoczyło mnie, że w tak otwarty sposób spółdzielnia nazywa niesprawiedliwym stołeczny system naliczania opłat - mówi Adam, członek spółdzielni "Na skraju".

Prosto z mostu

Rzeczywiście spółdzielcy nie owijają w bawełnę.

"Jako władze Spółdzielni uważamy, że opłata jest niesprawiedliwa społecznie i wręcz krzywdząca dla dużej części naszych mieszkańców, szczególnie tych, którzy prowadzą jednoosobowe gospodarstwa domowe" - czytamy w piśmie.

Jednocześnie władze "Na skraju" informują nieoficjalnie, że najprawdopodobniej ratusz planuje bonifikaty dla niektórych grup osób. Niestety szczegółów brak.

O komentarz do tak zdecydowanego oświadczenia poprosiliśmy prezesa spółdzielni. Robert Poszwiński nie chciał jednak poszerzać informacji zawartych w oświadczeniu. Uznał, że są wystarczające.

Adam z Ursynowa, który przysłał na platformę dziejesie.wp.pl skan oświadczenia, przekonuje, że wzrost stawek go w sumie nie zdziwił, ale już oddzielna windykacja jest dla niego totalną nowością.

Specjalna windykacja

O czym mowa? Spółdzielnia jest jedynie poborcą opłaty, którą co miesiąc przekazuje na rzecz Warszawy.

"Skutkiem takiej roli Spółdzielni jest konieczności wnoszenia na rzecz miasta opłaty w pełnej wysokości, tj. od wszystkich posiadanych lokali. Niestety cześć mieszkańców wnosi opłaty z opóźnieniem (tzw. dłużnicy). W związku z tym, co miesiąc mamy sytuację, w której użytkownicy lokali płacą do spółdzielni mniej pieniędzy na wywóz śmieci niż spółdzielnia jest zobowiązana zapłacić władzom miasta" - czytamy.

Dlatego wobec możliwego znacznego wzrostu zadłużenia podjęto decyzję, aby od marca 2020 r. opłaty za śmieci ściągać od dłużników w oddzielnych postępowaniach windykacyjnych. W ten sposób osoby te poniosą dodatkowe koszty postępowania.

"Nasza sytuacja finansowa wymaga kroków radykalnych i zdecydowanych. Możemy po ludzku rozumieć problemy niektórych mieszkańców, ale nie możemy dopuszczać, aby większość użytkowników regularnie co miesiąc wnosząca opłaty, ponosiła skutki zadłużenia powstałego z winy innych osób" - podsumowują władze spółdzielni.

Szokujące podwyżki

Niestety nie wiemy jeszcze, jak szybko ta windykacja w "trybie specjalnym" będzie postępować. Władze "Na Skraju" na razie nie chcą komentować tej zapowiedzi.

Z kolei nasz czytelnik Adam ma poważny dysonans.

- Biedny emeryt musi za śmieci płacić teraz 60 zł miesięcznie, choć mieszka sam. Jeszcze przed chwilą, wiem, bo sprawdzałem, płacił np. ok. 10 zł. Nie rozumiem tego systemu. Przecież gdyby liczono od głowy albo od zużytej wody, jak w innych miastach, byłoby to bardziej sprawiedliwe - mówi Adam.

Co na to władze miasta? Jak już pisaliśmy, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski uważa, że "za skalę podwyżek za odpady, z którymi teraz mierzą się miasta i gminy w całym kraju, odpowiada wyłącznie rząd PiS".

Polityk na Twitterze dokładnie tłumaczył już mieszkańcom, co doprowadziło do aż tak gigantycznych podwyżek: wymiana pojemników do segregacji odpadów - z trzech rodzajów odpadów na pięć rodzajów, nowe pojazdy do wywożenia odpadów, a także koszt pracy przewozowej do wykonania.

Warszawa nie jest odosobniona, jeśli chodzi o podwyżki. Duże wzrosty są też w innych miastach. Nie dotyczą jednak wszystkich regionów w równym stopniu. Zdecydowanie najdrożej jest na Mazowszu. W Markach opłata za śmieci zmieszane wzrosła z 17 zł do 67,50 zł, a za segregowane z 8 zł na 32 zł.

Na niechlubnej liście drożyzny znalazły się też m.in.: Mysłowice (śląskie) – wzrost z 12 zł do 25 zł od osoby za odpady segregowane oraz z 21 zł do 40 zł za niesegregowane; Chodzież (wielkopolskie) – odpowiednio z 11 zł na 22 zł oraz z 15 zł na 35 zł; Duszniki-Zdrój (dolnośląskie) – z 13 zł na 22 zł oraz z 25 zł na 35 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(157)
inka
3 lata temu
Mieszkam w Ząbkach w bloku za dwie osoby płacę 70 zł, za gospodarstwo jednoosobowe to koszt 45 zł, Mieszkańcy domów mają w cenie wywóz trawy,liści itp.
Jan Kowalski
4 lata temu
Władze miasta powinny konsultowac takie "pomysły" z mieszkańcami ponieważ podejmowanie decyzji za inne strony biorące udział w jakimkolwiek przedwsiewzięciu jest błedem, ten cały czat powinien się odbywać na stronie władz miasta zgadzam się również z tym aby każdy miał dowolny nick ale był namierzalny w sensie nie wolno hejtować i używać słów niecenzuranych niech prowadzi się dyskusja i głosowanie obywatleskie z elektronicznych kont za poszególnymi projektami ustaw
Jan Kowalski
4 lata temu
Niech ktoś madry napisze kiedy i jak można odwołać prezydenta Warszawy bo pisanie ,że się nie podoba Jego rzadzenie to niewystarczy
Jan Kowalski
4 lata temu
Trzaskowski i KO wymyśla teraz jak zdobyć pieniądze na kampanie prezydencką ...a czego się nie dotknie to pomysłowa porażka a później za efekty tych pomysłów oskarża swoich przeciwników politycznych, to niewłaściwy człowiek na tym stanowisku co dobrego mozna o nim powiedzieć?co zrobił dla Warszawy dla ludzi?
Solidarność
4 lata temu
Trzaskowski powinien na taczce wyjechać za te zmiany
...
Następna strona