Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Rosmanowska
Monika Rosmanowska
|
aktualizacja
Materiał powstał przy współpracy z Santander Bank Polska S.A.

Polacy bezgotówkowi. Coraz więcej osób kartę płatniczą zostawia w domu

22
Podziel się:

Telefonem lub zegarkiem płaci dziś już 3,3 mln Polaków, niemal dwa razy więcej niż rok temu. W pierwszym kwartale tego roku Polacy dokonali w sumie 59,2 mln płatności zbliżeniowych za pomocą takich rozwiązań jak Apple Pay czy Google Pay. Wśród najbardziej aktywnych są klienci Santander Bank Polska.

Polacy bezgotówkowi. Coraz więcej osób kartę płatniczą zostawia w domu
(Adobe Stock)

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że pod koniec ubiegłego roku na rynku znajdowało się 42,9 mln kart płatniczych, z czego 86,7 proc. stanowiły karty zbliżeniowe. Tylko w ostatnim kwartale 2019 roku Polacy dokonali nimi 1,5 mld transakcji bezgotówkowych.

Odwrót od gotówki dodatkowo przyspieszyła pandemia COVID-19. Jak podaje Związek Banków Polskich, na koniec czerwca 2020 roku banki miały już 12,9 mln aktywnych aplikacji mobilnych.

Smartfon zamiast portfela

Standardem staje się dziś płacenie telefonem. Według wyliczeń cashless.pl, smartfonem lub smartwatchem płaci już ponad 3,3 mln Polaków. O 1,4 mln więcej niż pod koniec 2019 roku. Co więcej, już 86 proc. Polaków, pytanych przez Visa Europe, zakłada, że do końca roku skorzysta z płatności mobilnych. Ten rodzaj transakcji rośnie w Polsce 20 razy szybciej od innych.

Polacy podpinają karty płatnicze do smartfonów, korzystając z Google Pay czy Apple Pay Coraz chętniej płacą też smartwatchem (płatność zegarkiem umożliwiają Apple Pay, Garmin Pay i Fitbit Pay).

Wszystkie powyższe rodzaje płatności zbliżeniowych już dziś oferuje Santander Bank Polska.

Jak dodaje cashless.pl, w pierwszym kwartale tego roku Polacy dokonali 59,2 mln płatności zbliżeniowych za pomocą takich rozwiązań jak Apple Pay czy Google Pay. Ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Wśród najbardziej aktywnych są m.in. klienci wspomnianego Santander Bank Polska, którzy dokonali ponad 13 mln tego rodzaju transakcji.

BLIK rośnie w siłę

Polacy pokochali też płatności BLIKIEM. W II kwartale 2020 roku BLIK miał 5,42 mln aktywnych użytkowników, którzy dokonali 97,4 mln transakcji na łączną kwotę 13 mld zł. Dodatkowo 8 mln osób zarejestrowało swój numer telefonu w aplikacji banku, aby móc odbierać natychmiastowe przelewy na telefon. W pierwszej połowie tego roku zrealizowano blisko 18 mln tego rodzaju transakcji.

Młodzi bardziej mobilni

Z płatności bezgotówkowych, w tym z BLIKA, coraz aktywniej korzystają także nastolatkowie.

W Santander Bank Polska statystyczny młody klient ma 16 lat i w ciągu ostatniego roku wykonał sześć przelewów na średnią kwotę 165 zł każdy. Dodatkowo osiem razy zapłacił za zakupy BLIKIEM, zrobił dwa przelewy na telefon, a do bankowości mobilnej logował się średnio co trzeci dzień.

Jak wynika z wyliczeń banku, aż 70 proc. nastolatków korzystających z Konta Jakie Chcę dla Młodych płaci kartą lub telefonem za zakupy, a średnia wysokość transakcji to 25 zł. 6 proc. płaci BLIKIEM. Tylko 17 proc. wypłaca pieniądze z bankomatów, a średnia wysokość wypłaty to 245 zł.

– Młodzi ludzie najchętniej płacą kartą lub telefonem za różne zakupy w sklepach stacjonarnych. Podczas tegorocznych wakacji statystyczny nastolatek użył karty Santander aż 26 razy, wydając 540 zł – wylicza Anna Kaczmarek, dyrektor departamentu klienta indywidualnego w Santander Bank Polska.

Rodzinne finanse

To właśnie z myślą o młodych i ich rodzicach Santander Bank Polska stworzył specjalną ofertę: możliwość zdalnego założenia Konta Jakie Chcę dla dorosłych oraz ich nastoletnich dzieci.

Dzięki aplikacji mobilnej użytkownicy wygodnie zapłacą za zakupy telefonem, zegarkiem, BLIKIEM, a także w wybranych miastach kupią bilety komunikacji miejskiej. Dodatkowo, rodzice mogą zdalne przekazywać dziecku kieszonkowe, a także błyskawicznie zasilić jego rachunek w nagłej sytuacji.

Konto Jakie Chcę dla dorosłych ułatwia codziennie bankowanie, m.in. zakupy online. A płacąc za domowe rachunki, można otrzymać od banku nawet 300 zł zwrotu rocznie.

Konto Jakie Chcę dla młodych (od 13 do 18 lat) prowadzone jest bezpłatnie. Nastolatkowie nie płacą też za przelewy natychmiastowe i na telefon oraz za wypłaty gotówki z bankomatów kartą i BLIKIEM.

Do końca października można skorzystać z promocji Bonus 200+50 za Konto Jakie Chcę z dzieckiem. Wystarczy spełnić kilka warunków, m.in. założyć Konto Jakie Chcę, a następnie przez trzy miesiące zapewnić miesięczne wpływy wysokości minimum 1000 zł, wykonać pięć transakcji bezgotówkowych i zalogować się do aplikacji mobilnej, by dostać 200 zł premii. Dodatkowe 50 zł otrzymają ci, którzy do 25 listopada założą Konto Jakie Chcę dla swojego dziecka.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
scooter
3 lata temu
Być kontrolowanym????? Nie dziękuję!!!!!!!
Bez gotówki
3 lata temu
nie ma wolności. Pamiętajcie o tym i nie dawajcie im argumentów.
bidak
3 lata temu
Mam telefon z 80 r.brak internetu.Zegarka rowniez niemam(szczesliwi czasu nie licza). To jak bede placil?
BERLINER
3 lata temu
NIEMCY - Karty itp. To dla Mądrych i Bogatych - np. Osoba samotna z małym dochodem lub na zasiłku ma na dzień do wydania 10 jedynie Euro lub Kobieta z dzieckiem 20 Euro - A tym bardziej że tu takie osoby nie mają kredytu i nie może nawet nic na minus wziąć - Ani nawet 1 Euro - Zakupy na kartę są po za kontrolą - Tu nie ma zwyczaju pożyczania bo i tak ci nikt nie pożyczy - Najwyżej przez 3 dni nic nie kupujesz to na czwarty dzień możesz wydać do 40 Euro
BERLINER
3 lata temu
NIEMCY - Karty itp. To dla Mądrych i Bogatych - np. Osoba samotna z małym dochodem lub na zasiłku ma na dzień do wydania 10 jedynie Euro lub Kobieta z dzieckiem 20 Euro - A tym bardziej że tu takie osoby nie mają kredytu i nie może nawet nic na minus wziąć - Ani nawet 1 Euro - Zakupy na kartę są po za kontrolą - Tu nie ma zwyczaju pożyczania bo i tak ci nikt nie pożyczy - Najwyżej przez 3 dni nic nie kupujesz to na czwarty dzień możesz wydać do 40 Euro
...
Następna strona