Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Polacy boją się ubóstwa na emeryturze. Nie wierzą w godne świadczenia

556
Podziel się:

Tylko co trzeci z nas uważa, że poradzi sobie finansowo na emeryturze. 81,3 proc. boi się, że emerytura nie zagwarantuje im godnego życia, a 45 proc. wieszczy krach systemu emerytalnego – pisze środowa "Rzeczpospolita".

Polacy boją się ubóstwa na emeryturze. Nie wierzą w godne świadczenia
Ponad 81 proc. Polaków jest zdania, że wysokość ich emerytury nie zapewni im godnego życia (money.pl, Rafał Parczewski)

Takie wyniki – jak czytamy w "Rz" – przynosi przeprowadzone przez IBRiS badanie "Godna emerytura. Czy wystarczy zabezpieczenie gwarantowane?". "Badanie pokazuje liczne obawy Polaków związane z emeryturą.

Boimy się bankructwa instytucji finansowych

Najbardziej boimy się załamania lub niewydolności systemu emerytalnego, co może nas pozbawić środków do życia (66 proc. wskazań). Niemal 60 proc. badanych przejawia strach przed zajęciem ich oszczędności przez państwo" – informuje dziennik.

Jak dodaje, ubóstwa na emeryturze obawia się ponad 51 proc. respondentów, a nieco ponad 38 proc. uważa, że może dojść do bankructwa takich instytucji finansowych, jak banki czy firmy ubezpieczeniowe.

"Ponad 81 proc. Polaków jest zdania, że wysokość ich emerytury nie zapewni im godnego życia, a 66 proc. prognozuje, że będą zmuszeni obniżyć jego standard. Jedynie 26 proc. respondentów z momentem wejścia w wiek emerytalny zakończy pracę zawodową. 56 proc. ma zamiar ją kontynuować" – twierdzi gazeta.

Zobacz także: Inwestowanie krok po kroku. mBank i WP webinary

Badanie – jak czytamy – pokazuje też, że Polacy nie ufają obecnemu systemowi emerytalnemu.

"Jego rychły upadek przewiduje 45 proc. respondentów, a 47 proc. uważa, że w kwestii oszczędzania na emeryturę każdy powinien liczyć na siebie. Niespełna 30 proc. badanych zgadza się, że państwo powinno gwarantować tylko minimalną emeryturę, reszta powinna zależeć od indywidualnych decyzji i oszczędności" – podaje "Rzeczpospolita".

W ciągu ostatnich 10 lat liczba głodowych emerytur wzrosła aż 13-krotnie. Jak dodaje ZUS, wśród osób pobierających w grudniu 2020 r. emeryturę w wysokości niższej niż najniższa zdecydowanie przeważały kobiety, stanowiły 83 proc. ogółu. W grudniu 2020 roku wypłacono ponad 310 tys. emerytur poniżej najniższej emerytury, tj. 1200 zł.

To emerytury pobierane przez osoby, które przepracowały za mało lat, by dostać choćby minimalne świadczenie (od 1 marca 2021 to 1250 zł brutto). Po reformie PiS takich emerytur nie podwyższa się do wysokości najniższej emerytury.

Niecałe 800 zł emerytury

Z danych ZUS wynika, że średnia wysokość głodowych emerytur to 794,59 zł. W przypadku mężczyzn to 736,47 zł, a w przypadku kobiet – 807,02 zł.

Jest też niechlubny rekord. Najniższa wysokość emerytury to 2 grosze. Pobiera ją osoba, która nie podlegała ubezpieczeniu społecznemu przed 1 stycznia 1999 r., a po tym okresie udowodniła jeden dzień ubezpieczenia.

Średni wiek osób pobierających emeryturę w wysokości niższej niż najniższa wynosił 65 lat. Dominującym wiekiem tej grupy emerytów w przypadku kobiet był wiek 62 lat, zaś w przypadku mężczyzn – 66 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(556)
Polak
2 lata temu
Tusku niech odda OFE
Zbych
2 lata temu
Przy takich rządach jakie mamy to można się wszystkiego spodziewać dla siebie zawsze będą mieli a dla ludzi nie.
Paragnomen
2 lata temu
ZUS to jest Opus Dei. Katolska mafia. La Obra. Oni za naszą kasę szkolą się w kuźni kadr La Obry, IESE Business School w Barcelonie, i częściowo w Polsce. Katomasoneria. Konkretnie poprzedni prezes ZUS Derdziuk i jego zarząd, wydali 100 tys. złotych na te szkolenia. Obecna prezia, ta cała Trudi Uścińska, nie wiem. W każdym razie ona wygląda tak, jakby sama była "niepełnosprawna intelektualnie" (tj. upośledzona umysłowo), i w dodatku jeszcze z Podlasia.
oddac_OFE
2 lata temu
Prześledźcie wykres stopy zastąpienia przy przejściu na emeryturę. Od czasów PIS tylko w dół... strach pomyśleć za 10 lat. Ludzie są zmuszeni dalej pracować a cały niższy wiek emerytalny to zwykła fikcja!
oddac_OFE
2 lata temu
Sztandarowy program PIS - PPK pełen dziur leży i kwiczy, ale kto by się tym zajmował... pandemia jest przecież i Łukaszenka i inne LGBT...
...
Następna strona