Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polacy coraz częściej inwestują w zakup mieszkań na wynajem

25
Podziel się:

Lokowanie kapitału w zakup mieszkania przeznaczonego pod wynajem jest coraz popularniejszy. Inwestorzy, wybierając lokal w takich celach, najczęściej kierują się lokalizacją. Mieszkania znajdujące się w centrum dużego miasta mają więcej potencjalnych najemców. Ważne, żeby przyszły najemca miał blisko do pracy czy na uczelnię. Wybierając konkretną lokalizację, można dość precyzyjnie określić profil najemcy i przygotować lokal pod jego potrzeby.

Mieszkanie, które będzie atrakcyjne dla najemcy - czym powinno się charakteryzować?
Mieszkanie, które będzie atrakcyjne dla najemcy - czym powinno się charakteryzować? (PAP, Tytus Żmijewski)

Istotnym elementem jest również podwyższający się standard życia, który weryfikuje tendencje na rynku. Obecnie w dużym mieście parking jest nieodzownym elementem wynajmu mieszkania. Jeżeli najemca nie posiada własnego auta, zawsze zapyta, a nawet sprawdzi samodzielnie, połączenia komunikacji miejskiej oraz ewentualnie bliskość do stacji PKP.

Zauważalny jest fakt dojazdu co centrum miasta pociągiem, więc bliskość stacji staje się dodatkowym atutem.

Co wpływa na cenę najmu?

Przy wyborze mieszkania bardzo ważna jest cena najmu. Wielkość środków przeznaczonych na najem decyduje przy wyborze mieszkania. Co za tym idzie, standard mieszkania determinuje przychody pochodzące z jego wynajmu.

Zobacz także: Obejrzyj także: Ukraińcy budują Polakom mieszkania. Mogą wyjechać. "Cały rynek drży. Budowy staną, ceny wystrzelą"

Następnym kryterium decydującym o wyborze mieszkania jest umeblowanie i wyposażenie. Poszukiwane są ładne, nowoczesne mieszkania, które są klasycznie umeblowane. Mieszkania zaaranżowane w stylu tzn. „rustykalnym”, niestety, ale są najmowane wyłącznie ze względu na przystępną cenę najmu.

Jakie mieszkania poszukiwane są najczęściej?

Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe, jeden pokój powinien być zaaranżowany jako sypialnia, drugi pokój typu dziennego, może być połączony z aneksem kuchennym. Na rynku najmów wyróżnia się kilka grup najemców. W dużych miastach największą z nich są studenci (w tym i ci pracujący), pracownicy kontraktowi, następnie: pary lub młodzi małżonkowie, rodziny z dziećmi, cudzoziemcy oraz single.

Studenci i studenci pracujący wybierają mieszkania zlokalizowane blisko ośrodków akademickich i biurowych lub w obrębie centrum.

Pracownicy kontraktowi to zazwyczaj kadra menadżerska, ta grupa najemców ma najwyższe wymagania jeżeli chodzi o najem. Lokal mieszkalny musi być położony w prestiżowym budynku, najlepiej w nowym i nowoczesnym, z garażem w podziemiu lub miejscem postojowym, eleganckim wyposażeniem a co najważniejsze w bardzo przystępnej cenie. Z punktu widzenia doradcy zawsze jest trudno sprostać takiemu zamówieniu, gdyż oczekiwania cenowe właścicieli tego typu lokali nie są spójne z kwotą przeznaczanych środków na najem.

Klienci posiadający dzieci poszukują mieszkań na obrzeżach miasta, dalej od centrum, jednak z dobrym połączeniem komunikacyjnym, dostępem do oświaty, punktów handlowo-usługowych, placówek medycznych. Szczególną uwagę zwracają na bliskość do terenów zielonych, dostępu do placu zabaw.

Cudzoziemcy natomiast wynajmują praktycznie wszystko, począwszy od drogich domów, a kończąc na mieszkaniach przeznaczonych do zakwaterowania pracowników, typu pokoje wyposażone w łóżka piętrowe plus szafa. Zazwyczaj cudzoziemców obsługują agencje pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.

Lidia Dołhan
Starszy doradca ds. nieruchomości

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(25)
pawello
4 lata temu
W centrum Wawy rzeczywiście ceny są wywindowane, więc prędzej czy później nie będzie chętnych na wynajem. Za to obrzeża jak Białołęka cieszą się powodzeniem. Jak kupiłem mieszkanie na osiedlu pod dębami, wykończyłem i w ciągu tygodnia miałem mnóstwo chętnych na wynajem długoterminowy.
Szyder
4 lata temu
Co za brednie. Jak lokal jest drogi, drogo wyposażony i w dobrej lokalizacji to jego najem tez jest drogi. I nie ma tutaj cudów. Jak ktoś chce tanio to tanio już było. Zobaczcie co oferują w Londynie czy Barcelonie i w jakich cenach. Syf, brud, meble z poprzedniej epoki ledwo stoją. Ale ceny kosmos. U nas będzie tak samo. Nikt nie dopłaca do interesu.
Fcx
4 lata temu
Przez taki biznes ceny rosna i mlodzi musza wyjezdzac z kraju
Zenek
4 lata temu
Wszyscy inwestują w mieszkania. Wszyscy kupują, a za kilka lat każdy będzie miał po 5.
xxx
4 lata temu
jak wyjadą, z Ukrainy to mieszkania zostaną puste więc ceny nie wzrosną zapewne spadną
...
Następna strona