Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Polacy nie płaca abonamentu, więc PiS chce dać mediom publicznym rekompensatę. Jest projekt

990
Podziel się

Ponad miliard złotych rekompensaty z tytułu niedostatecznych wpływów z abonamentu rtv dostaną media publiczne. Taki projekt, przygotowany przez PiS, wpłynął właśnie do Sejmu.

Polacy nie płaca abonamentu, więc PiS chce dać mediom publicznym rekompensatę. Jest projekt
(East News, Andrzej Iwańczuk)
bDBwhijV

W uzasadnieniu do projektu PiS argumentuje, że ustawa jest potrzebna, bo nie ma "adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych w Polsce".

- Finansowanie mediów publicznych w Polsce od lat utrzymuje się na niedostatecznym poziomie. Poszerzanie kręgu osób zwolnionych z opłat abonamentowych i ułatwienie korzystania przez niektóre z tych osób ze zwolnień zasadniczo pogłębiło ten niedostatek i przyczyniło się do stanu systematycznego, kumulującego się niedofinansowania polskiej publicznej radiofonii i telewizji – przekonują w uzasadnieniu autorzy projektu.

Jak rozwiązać ten impas? Przez rekompensaty przyznawane regularnie w każdym kolejnym roku.

bDBwhijX

Maksymalną wysokość rekompensaty należy ustalić w oparciu o średnioroczną liczbę zwolnionych od opłat abonamentowych w 2017 r. oraz obowiązującej w 2018 i 2019 r. stawki (stawka w obu tych latach ustalona była na tym samym poziomie).

Zobacz także: Telewizja publiczna finansowana z budżetu. Były szef TVP ocenia pomysł PiS
bDBwhikd

Szczegółowo ma to określać uchwała, której przygotowanie projekt nakłada na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Autorzy projektu przeprowadzili symulację w oparciu o posiadane dane. Z wyliczeń wynika, iż rekompensata przyznana za każdy rok nią objęty nie może przekraczać 956 653 344 zł.

Wobec tego maksymalna rekompensata, która mogłaby na tej podstawie przysługiwać jednostkom publicznej radiofonii i telewizji za lata 2018 i 2019 wynosiłaby 1 913 306 888 zł.

- Proponuje się jednak, aby rekompensata przyznana jednostkom publicznej radiofonii i telewizji na podstawie projektowanej ustawy z tytułu ubytków wpływów z opłat abonamentowych wynikających z ustawowych zwolnień od tych opłat w latach 2018 i 2019 wyniosła 1260 000 000 zł – czytamy dalej.

bDBwhike

Polacy nie chcą łożyć na media

Pomimo tego, że 96,4 proc. gospodarstw domowych posiada odbiornik TV (dane GUS), około połowa polskich gospodarstw nie zarejestrowała odbiornika telewizyjnego lub radiowego, a wśród samych zarejestrowanych większość stanowią zwolnieni z
opłaty.

Według KRRiT na koniec 2017 r. spośród 6,7 mln zarejestrowanych abonentów (gospodarstw domowych) było 3,6 mln zwolnionych, na ok.13,6 mln ogółu gospodarstw domowych w Polsce.

W rezultacie, spośród 50 proc. gospodarstw domowych, które zarejestrowały odbiorniki, 53,7 proc. korzysta ze zwolnień.

bDBwhikf

Opłaty abonamentowe wnoszone są więc przez ok. 13 proc. społeczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBwhiky
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(990)
h2o
2 lata temu
Nie zgadzamy się na finansowanie tej pisowskiej tuby propagandowej. Ta telewizja to jedno wielkie kłamstwa a jej pseudo dziennikarze powinni za to siedzieć. Tfu tfu
Korona
2 lata temu
Na takie media szkoda nawet zlotowki.
🤟🏻Lolo
2 lata temu
Placa za propagande 🤦‍♂️
bDBwhikz
saw
2 lata temu
Komuniści i złodzieje - kaczńskiego sekta!!!!
mam
2 lata temu
Wybraliscie macie oto efekty dobrej dla nich zmiany Mam nadzieję ze jesienią będzie zmiana i rozliczenie ukaranie ?---jak nie sfałszują wyborów
...
Następna strona