Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Zaleska
|
aktualizacja

Polacy nie płaca abonamentu, więc PiS chce dać mediom publicznym rekompensatę. Jest projekt

990
Podziel się:

Ponad miliard złotych rekompensaty z tytułu niedostatecznych wpływów z abonamentu rtv dostaną media publiczne. Taki projekt, przygotowany przez PiS, wpłynął właśnie do Sejmu.

Polacy nie płaca abonamentu, więc PiS chce dać mediom publicznym rekompensatę. Jest projekt
(East News, Andrzej Iwańczuk)

W uzasadnieniu do projektu PiS argumentuje, że ustawa jest potrzebna, bo nie ma "adekwatnego, stabilnego, przewidywalnego i długofalowego publicznego finansowania mediów publicznych w Polsce".

- Finansowanie mediów publicznych w Polsce od lat utrzymuje się na niedostatecznym poziomie. Poszerzanie kręgu osób zwolnionych z opłat abonamentowych i ułatwienie korzystania przez niektóre z tych osób ze zwolnień zasadniczo pogłębiło ten niedostatek i przyczyniło się do stanu systematycznego, kumulującego się niedofinansowania polskiej publicznej radiofonii i telewizji – przekonują w uzasadnieniu autorzy projektu.

Jak rozwiązać ten impas? Przez rekompensaty przyznawane regularnie w każdym kolejnym roku.

Maksymalną wysokość rekompensaty należy ustalić w oparciu o średnioroczną liczbę zwolnionych od opłat abonamentowych w 2017 r. oraz obowiązującej w 2018 i 2019 r. stawki (stawka w obu tych latach ustalona była na tym samym poziomie).

Zobacz także: Telewizja publiczna finansowana z budżetu. Były szef TVP ocenia pomysł PiS

Szczegółowo ma to określać uchwała, której przygotowanie projekt nakłada na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Autorzy projektu przeprowadzili symulację w oparciu o posiadane dane. Z wyliczeń wynika, iż rekompensata przyznana za każdy rok nią objęty nie może przekraczać 956 653 344 zł.

Wobec tego maksymalna rekompensata, która mogłaby na tej podstawie przysługiwać jednostkom publicznej radiofonii i telewizji za lata 2018 i 2019 wynosiłaby 1 913 306 888 zł.

- Proponuje się jednak, aby rekompensata przyznana jednostkom publicznej radiofonii i telewizji na podstawie projektowanej ustawy z tytułu ubytków wpływów z opłat abonamentowych wynikających z ustawowych zwolnień od tych opłat w latach 2018 i 2019 wyniosła 1260 000 000 zł – czytamy dalej.

Polacy nie chcą łożyć na media

Pomimo tego, że 96,4 proc. gospodarstw domowych posiada odbiornik TV (dane GUS), około połowa polskich gospodarstw nie zarejestrowała odbiornika telewizyjnego lub radiowego, a wśród samych zarejestrowanych większość stanowią zwolnieni z
opłaty.

Według KRRiT na koniec 2017 r. spośród 6,7 mln zarejestrowanych abonentów (gospodarstw domowych) było 3,6 mln zwolnionych, na ok.13,6 mln ogółu gospodarstw domowych w Polsce.

W rezultacie, spośród 50 proc. gospodarstw domowych, które zarejestrowały odbiorniki, 53,7 proc. korzysta ze zwolnień.

Opłaty abonamentowe wnoszone są więc przez ok. 13 proc. społeczeństwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(990)
barabara
5 lata temu
Dlaczego muszą płacić tylko Ci co przed laty zarejestrowali odbiorniki ? ( bo w przypadku wyrejestrowania tylko oni będą płacić kary). Więc jak to są lepsi i gorsi obywatele tego kraju ??? Jak wszyscy to wszyscy - o zmianie sposobu mówi się od kilku lat i cisza, a państwo musi z naszych pieniędzy bogacić Pana Kurskiego !!!!
prababcia
5 lata temu
wiadomo trzeba dać kasę głównemu opluwaczowi pisowskiemu J. Kurskiemu aby mógł dalej kręcić lody i opluwać przeciwników PIS-u i obywateli którzy nie wierzą im.
Toksyk
5 lata temu
najwyższy czas zlikwidować TVP a przede wszystkim niekompetentnego Kurskiego
Starachowicza...
5 lata temu
TWAŁP????WYdaje mi się że za komuny był dziennik bardziej prawdziwy niż teraz....Jak mówią o miłości to pokazują Kaczyńskiego....jak o zdradzie i nienawiści od razu kamera skierowana na Tuska.....Maaasaaakrrraaa!!!
BNBN
5 lata temu
Czy dofinansowanie TVP jest jednoznacznym z rezygnacji abonamentu i zalegalizowaniem jego niepłacenia? Tak powinno się to skończyć. Drugim wyjściem jest rozliczenie ministra odpowiedzialnego za skuteczność ściągania abonamentu
...
Następna strona