Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Polacy nie są gotowi na pracę zdalną. A jak inne kraje w Europie?

13
Podziel się:

W obecnej sytuacji z powodu epidemii koronawirusa, praca zdalna może stać się koniecznością. Jednak czy Polacy są gotowi na przeniesienie swojej pracy do domu? Aż 86 proc. z nas nigdy nie pracowało zdalnie. Według danych Eurostatu, Polska jest na 16. miejscu w Unii Europejskiej pod względem pracowników najchętniej korzystających z pracy zdalnej. Przoduje Holandia.

Do pracy z domu powinniśmy się powoli przyzwyczajać. Wielu nie będzie miało innej możliwości
Do pracy z domu powinniśmy się powoli przyzwyczajać. Wielu nie będzie miało innej możliwości (Pixabay.com)

Przeniesienie w miarę możliwości pracy do domu - taki apel coraz częściej słyszymy ze strony rządzących, nie tylko w Polsce. Pytanie, czy społeczeństwo jest na to przygotowane? Oczywiście praca zdalna z roku na rok zyskuje coraz większą popularność - jednak niestety nie u nas - informuje portal zmianyspoleczne.pl.

Zmianyspoleczne.pl

W 2018 r. w Polsce, odsetek zatrudnionych osób w wieku 15-64 lata, którzy zwykle pracują z domu wyniósł 4,6 proc. Na przestrzeni 10 lat w tym temacie nastąpił przyrost zaledwie o 0,8 p.p. Natomiast z roku na rok sukcesywnie rośnie procent osób, które czasem pracują z domu – w Polsce w 2018 r. wyniósł on 9,4 proc., a w 2008 r. – 7,8 proc.

Natomiast 86,1 proc. Polaków nigdy nie pracowało zdalnie. Na tle wszystkich krajów Unii Europejskiej nie wypadamy jednak najgorzej – bowiem średnio w UE z domu pracuje 5,2 proc. osób. Jednak największą popularnością praca zdalna cieszy się w Holandii – tam 14,0 proc. osób pracuje w takim trybie, a co piąty Holender czasem pracuje z domu (21,7 proc.). Najrzadziej z pracy zdalnej korzystają Bułgarzy (zaledwie 0,3 proc. regularnie pracuje zdalnie).

Zmianyspoleczne.pl

A jak wypadają Włochy, Niemcy i Hiszpania?

Włochy, Niemcy, Hiszpania – to właśnie w tych 3 krajach sytuacja związana z epidemią koronawirusa jest najpoważniejsza. Czy jeśli będzie taka konieczność, są przygotowani, by pracować z domu? Najtrudniejszą sytuację w tej kwestii mają Włosi. 95 proc. osób pracujących we Włoszech w 2018 r. nigdy nie pracowało zdalnie, a tylko 3,7 proc. regularnie wykonuje swoją pracę w takim trybie.

W Hiszpanii odsetek osób nie mających styczności z pracą z domu jest niewiele niższy – 92,5 proc. W Niemczech wynosi on 88,4 proc. Są to więc kraje, które stoją przed nie lada wyzwaniem. Należy także wziąć pod uwagę fakt, że głównym filarem gospodarki w Niemczech jest produkcja – w tym przypadku nie ma mowy o pracy z domu.

Zmianyspoleczne.pl

Praca zdalna popularna wśród kobiet i osób starszych

Ciekawy jest fakt, że na pracę zdalną częściej decydują się kobiety – w UE stanowią one 5,5 proc. wśród osób pracujących (odpowiednio takich mężczyzn jest 5 proc.).

Zmianyspoleczne.pl

Wydawałoby się, że to młodsze osoby chętniej korzystają z pracy w domu, a ku zaskoczeniu jest na odwrót. Odsetek osób pracujących z domu wzrasta z wiekiem. W UE zaledwie 1,8 proc. osób w wieku 15–24 lat zwykle pracowało w domu w 2018 r., w porównaniu z 5 proc. wśród osób w wieku 25–49 lat i 6,4 proc. wśród osób w wieku 50–64 lat.

Najwyższy odsetek osób w wieku 15–24 lat, które zwykle pracowały w domu, odnotowano w Luksemburgu (8,7 proc.). Kolejnym najwyższym państwem członkowskim była Estonia (5,2 proc.). W pozostałych kategoriach wiekowych Holandia odnotowała najwyższy odsetek osób zwykle pracujących z domu (14,9 proc. wśród osób w wieku 25–49 lat i 17,3 proc. wśród osób w wieku 50–64 lat). Na drugim miejscu znalazła się Finlandia (14 proc. wśród osób w wieku 25–49 lat i 15,6 proc. wśród osób w wieku 50–64 lat).

Zmianyspoleczne.pl

Autorka artykułu: Kamila Gaweł, zmianyspoleczne.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Michal
4 lata temu
Powiem tak pracuje w IT w Irlandii. Tutaj jest to raczej wymóg bo zaoszczędza się przestrzeń biurową gdy z jednego biurka korzysta 2 czy 3 ludzi na zmianę (deski sharing). W Polsce miałem 3 rozmowy i zawsze było że nie można z domu pracować. Może po pół roku albo po roku będzie można jeden dzień w tygodniu. Wyśmiałem tych bałwanów. Laptopów też nie dają i do biura mam przychodzić pracować na starych PCtach jeszcze z Windows 7. Szkoda słów.
Doświadczenie
4 lata temu
Od lat pracuję zdalnie. Znam też sporo osób które sobie z tym nie poradziły. Jak nie masz wewnętrznej dyscypliny to nawet nie próbuj!
panna nikt
4 lata temu
pracodawcy w polsce nie są gotowi na taką formę zatrudnienia. muszą mieć pracownika 8h najlepiej za szklaną szybą zeby było widać czy pracuje.to jest chore i nieefektywne. każdy doświadczony pracownik który jest rzetelny powinien mieć taką formę zatrudnienia, to krótsze czasy dojazdu, mniej trucia środowiska i lepsza efektywność. ale oczywiście zgadzam się że nie każdy umie tak pracować, niektórych bez bata nie pogonisz więc to powinno być selektywne. Szkoda jednak że wielu pracownikom którzy są w stanie tak pracować blokuje się taką możliwość. dopiero gdy koronawirus u płota to nagle można...
Jak pracować?
4 lata temu
Ja na co dzień pracuję za granicą fizycznie. Jak mam wrócić z urlopu w Polsce do pracy? Mam pracować zdalnie? Miliony Polaków zarabia podobnie na utrzymanie rodziny.
nauka
4 lata temu
w dobie pandemii takich jak ta - gdzie ludzie przemieszczają się po całym świecie warto profilaktycznie nawet wdrożyć w zakłądach pracy pracę zdalną i jej używac normalnie i na bieżąco, by się z nią oswajać, testować jak działa i mieć dobre rozwiazanie i na bieżąco i na sytuacje kryzysowe, jak na przykład obecna