Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Losik
|
aktualizacja

Polacy widzą przyszłość gospodarki w coraz ciemniejszych barwach. Wojna przebiła pandemię

Podziel się:

Doba wojny w Ukrainie jest dla społeczeństwa polskiego jeszcze trudniejsza od doby pandemii koronawirusa. Inflacja, rosnące stopy procentowe oraz inne aktualne problemy kraju sprawiają, że Polacy coraz niżej oceniają gospodarkę, ale też i własną sytuację. Tak wynika z nowych badań nastrojów społecznych, przekazanych przez kancelarię premiera.

Polacy widzą przyszłość gospodarki w coraz ciemniejszych barwach. Wojna przebiła pandemię
Polacy widzą swoją przyszłość w najgorszych barwach od co najmniej siedmiu lat (Getty Images, Contributor, NurPhoto, Jakub Porzycki/NurPhoto)

Danymi z ostatnich (comiesięcznych) badań nastrojów społecznych, przeprowadzonymi przez CBOS, GUS, Kantar i Ipsos, podzielił się na Twitterze Łukasz Wilkowicz z "Dziennika Gazeta Prawna". Dziennikarz udostępnił tabelę, w której zagregowano wskaźniki od 2015 r. do połowy 2022 r. Źródłem danych jest Kancelaria Premiera Rady Ministrów.

Tabela pokazuje dane w układzie kwartalnym. Wskaźniki to uśrednione odpowiedzi od ankietowanych przez wspomniane pracownie. Wyniki przedstawiono w pięciopunktowej skali od -2 (skrajnie negatywne oceny) do 2 (skrajnie pozytywne oceny).

Jak się okazuje, tak złych nastrojów w społeczeństwie nie było co najmniej od początku 2015 r. Szczególną uwagę zwracają oceny dotyczące gospodarki oraz sytuacji własnej ankietowanych. Pod tym względem jest dużo gorzej od pierwszej rocznicy wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce.

Społeczeństwo polskie coraz gorzej ocenia gospodarkę

W drugim kwartale 2022 r. ankietowani ocenili polską gospodarkę na -0,84. Wskaźnik ten był w ostatnich siedmiu latach niższych tylko w pierwszym kwartale 2022 r. Trzecią najgorszą ocenę (-0,69) ankietowani wystawili w czwartym kwartale 2020 r. i pierwszym 2021 r.

To był wskaźnik dotyczący ogólnego stanu gospodarki. Aktualną sytuację gospodarczą społeczeństwo polskie widzi w jeszcze mroczniejszych barwach. Oceniono ją na -0,86. Wskaźnik nieco niższy był na koniec 2020 r. (-0,84). Na trzecim miejscu od końca jest pierwszy kwartał 2022 r. (-0,74).

Przyszłość gospodarki? W tym przypadku też nie ma optymizmu. Aktualny wskaźnik to -0,81. W poprzednim kwartale (drugi najgorszy wynik w zestawieniu) wynosił -0,72. W czwartym kwartale 2020 r. (trzecie miejsce od dołu) przyszłą sytuację gospodarki oceniono na -0,64.

Wojna w Ukrainie gorsza od kwarantanny narodowej

Z ostatniego badania nastrojów społecznych wynika, że sytuację własną ankietowani oceniają lepiej od stanu gospodarki. Ale i tutaj wskaźniki są bliżej dna niż górnej poprzeczki. W drugim kwartale 2022 r. oceniono ją na -0,40. Pozostałe dwie najniższe oceny wystawiono w pierwszym kwartale tego roku (-0,31) oraz w czwartym 2020 r. (-0,18).

Aktualną sytuację własną oceniono natomiast na -0,33. Po pierwszym kwartale tego roku wynosiła -0,25. Na początku 2021 r. spadła natomiast do poziomu -0,21.

Swoją przyszłość Polacy widzą w jeszcze gorszym świetle. Obecnie oceniana jest na -0,47. Można powiedzieć, że w ostatnich kwartałach doszło do załamania. Drugi najgorszy wynik w ciągu siedmiu lat to -0,38 z pierwszych trzech miesięcy, a trzeci to -0,26 z końcówki ubiegłego roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krynica Forum 2023: Piotr Chęciński, Dyrektor Komunikacji KGHM Polska Miedź

Coraz gorsze nastroje społeczne w Polsce

Ogólny indeks nastrojów społecznych w drugim kwartale 2022 r. zatrzymał się na poziomie -0,70. Wcześniej najgorszą ocenę wystawiono za pierwszy kwartał tego roku (-0,63) oraz pierwszy 2021 r. (-0,55).

Przyszłość w ogólnym wskaźniku widziana jest zdecydowanie najgorzej w ostatnich siedmiu latach. Oceniono ją na -0,65. Dwa pozostałe najniższe wyniki w zestawieniu są za pierwszy kwartał tego roku (-0,56) oraz końcówki 2020 r. (-0,36).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl