Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Polacy wrócili do galerii handlowych. O pandemii już zapomnieli

12
Podziel się:

Liczba odwiedzających centra handlowe również wróciła do poziomów sprzed pandemii - podała Polska Rada Centrów Handlowych. Klienci wracają do swoich przyzwyczajeń, a sprzedawcy odbijają straty ostatnich lat. Obroty w centrach handlowych w kwietniu 2022 r. były o 13,4 proc. wyższe niż w kwietniu 2019 r., najwyższe wzrosty obrotów notowali sprzedawcy żywności, usługi i gastronomia - wynika z badania.

Polacy wrócili do galerii handlowych. O pandemii już zapomnieli
Klienci wracają do swoich przyzwyczajeń, a sprzedawcy odbijają straty (WP, Łukasz Kuczera)

Z raportu przygotowanego przez Polską Radę Centrów Handlowych wynika, że w podziale na kategorie najwyższe wyniki notowały żywność (wzrost o 75 proc. w porównaniu do kwietnia 2019 r.), usługi (wzrost o 50,3 proc.) oraz gastronomia (ze wzrostem o 32,1 proc.).

Dodano, że w porównaniu do okresu sprzed pandemii, obroty wzrosły we wszystkich kategoriach obiektów. Największe centra handlowe (powyżej 60 tys. mkw. powierzchni najmu brutto) miały obroty o 19,1 proc. wyższe niż w kwietniu 2019 r. Duże galerie (40-60 tys. mkw.) notowały wzrosty o 11,7 proc., najmniejsze (5-20 tys. mkw.) o 9 proc., a średnie obiekty (20-40 tys. mkw) o 7,1 proc.

Klienci wrócili

Według PRCH również do poziomów sprzed pandemii wrócili do centrów handlowych klienci. W maju 2022 r. odwiedzalność centrów handlowych mierzona liczbą klientów na 1 mkw. powierzchni najmu była o 7,8 proc. wyższa niż w maju 2019.

Według dyrektora zarządzającego Polskiej Rady Centrów Handlowych Krzysztofa Poznańskiego, najnowsze dane pokazują wyraźne przyspieszenie trendów powrotu do centrów handlowych, które zarysowały się przed miesiącem.

"Ze wskaźnika Turnover Index wynika, że Polacy w kwietniu bardzo chętnie robili zakupy stacjonarne, zwłaszcza w największych i dużych centrach handlowych, gdzie obroty rosły najszybciej" - wskazał. Dodał, że odwiedzalność (na podstawie Footfall Density Index) w maju najszybciej rosła w dużych aglomeracjach, np. Trójmieście, Katowicach i Warszawie.

Pomoc dla uchodźców

Według Rady w kwietniu br., podobnie jak w marcu, za wzrost obrotów odpowiadają zwiększone zakupy spożywcze robione przez Polaków, w tym również dla ukraińskich uchodźców oraz bezpośrednio przez klientów z Ukrainy. Stąd bardzo wysoki - 75 proc. - wzrost obrotów w kategorii żywność.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Lockdown dla niezaszczepionych. Polak o nowych surowych zasadach

Z kolei duże wzrosty obrotów w usługach (o 50 proc.) i gastronomii (o 32 proc.) wskazują, że klienci wracają do swoich przyzwyczajeń sprzed pandemii, w tym załatwiania istotnych dla nich spraw i spędzania wolnego czasu w galeriach - wyjaśnił ekspert.

Poznański dodał, że równolegle ze zwiększonymi obrotami rośnie odwiedzalność. Jak zaznaczył, w majowych wynikach odwiedzalności centrów handlowych widać obecność grupy dodatkowych konsumentów, pochodzących z Ukrainy. Ich wpływ na odwiedzalność jest widoczny zwłaszcza w tych miejscach, gdzie koncentrują się uchodźcy.

Rada zwróciła ponadto uwagę, że Polacy goszczący czy wspierający Ukraińców również robią częstsze zakupy.

Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) jest stowarzyszeniem not-for-profit, zrzeszającym blisko 200 firm działających w branży miejsc handlu i usług.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Dziękuję
2 lata temu
Tym razem jak ktoś da się zastraszyć mandatami,to nie zasługuje na wolność i jest idiotą do kwadratu. Wpuścili miliony ukraińców do naszego kraju bez testów i itp.,a teraz będą terroryzować Polaków! Dość tego nie nosić kagańców, nie przyjmować mandatów i w końcu ruszcie cztery litery i do sądów na rozprawy. Nie może być tak ,że rozporządzenia mają nas niewoliić!-KONSTYTUUCJA ponad to!A jeżeli chcą inaczej, to niech to uchwalą uchwałą w tym knesecie na Wiejskiej!
logiczny
2 lata temu
Podobno wróciła moda tego upalnego lata na grube wełniane golfy + a i na wyroby z antracytu po 3000 zł sztuka ! Same sukcesy odnosi na "prawicowa" 🔯-komuna + ! Brawo ✌+ !
Dr nauk medyc...
2 lata temu
Bo nie było żadnej pandemii chyba że macie na myśli głupotę rządzących
mirekk
2 lata temu
Mam w nosie centra handlowe. W Internecie robię zakupy na luzie, analizuje tysiące ofert popijając spokojnie kawę. Żadnego stania w korkach, szukania miejsca na parkingu, przebijanie się przez chaotycznie łażący tłum z wózkami i bombelkami. W dodatku podwiozą towar pod nos. Czego tu nie lubić?
MAM
2 lata temu
Jeszcze trochę to nam tylko pozostanie zwiedzanie galerii