Notowania

Połączenie Idea Banku z Getin Noble Bankiem? Nie ma zgody KNF

Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła wydania zezwolenia na połączenie dwóch banków kontrolowanych przez Leszka Czarneckiego. O decyzji KNF poinformował Idea Bank.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Idea Bank (Fot: Piotr Hukalo)

KNF w uzasadnieniu swojej decyzji stwierdziła, że "połączony bank nie będzie spełniał wszystkich wymogów regulacyjnych w zakresie adekwatności kapitałowej i nie zapewni bezpieczeństwa środków gromadzonych w połączonych bankach oraz praw ich klientów" – informuje Idea Bank.

Z kolei KNF podaje, że przeszkodą były również kwestie formalne, gdyż wnioskodawcy nie przedstawili zaktualizowanych danych i projekcji finansowych dla banku powstałego w wyniku połączenia.

"Jednocześnie, biorąc pod uwagę przekazywane w ostatniej fazie postępowania informacje na temat przebiegu procesu pozyskania inwestora, z których wynika, że dotychczas nie zostały złożone żadne wiążące oferty ze strony potencjalnych inwestorów uczestniczących w tym procesie, uzasadnione wątpliwości budzi wiarygodność i możliwość realizacji działań założonych w przedłożonym biznesplanie połączonego banku, a zmierzających do spełnienia wymogów kapitałowych" – czytamy w komunikacie KNF.

Obejrzyj: Zobacz też: Były prezes Idea Banku zatrzymany. "Spektakularne działanie, ale o ograniczonej treści"

Jak wskazuje Komisja, brak dokapitalizowania połączonego banku bezpośrednio po połączeniu, "skutkowałby niedoborem kapitału do minimum regulacyjnego uwzględniającego wymóg połączonego bufora i stanowiłby o naruszeniu wymogów kapitałowych". To z kolei oznaczało ryzyko dla samego banku i depozytów w nim zgromadzonych.

Banki przygotowały alternatywny scenariusz w razie odmowy KNF.Idea Bank może nie łączyć się z Getin Noble. Tyle że musi komuś sprzedać po dobrej cenie połowę aktywów i pozyskać pół miliarda złotych finansowania. Taki scenariusz przedstawił zarząd Idea Banku na wypadek, gdyby fuzja z GNB nie wypaliła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
31-05-2019

xiaomilepszeKNF może już dać sobie spokój. Jak zawsze wkraczają wtedy kiedy już wszystko jest posprzątane, a teksty o niespełnianiu wyników to bujda na kółkach - … Czytaj całość

31-05-2019

AnanasWszyscy jak zawsze są najmądrzejsi po szkodzie. Pewnie można było przewidzieć pewne rzeczy jednak jak widać po wskaźnikach, bank wychodzi na prostą. … Czytaj całość

31-05-2019

ObywatelWiem, że to nie jest żadne usprawiedliwienie, jednak jestem zdania, iż system prawny w tej sytuacji niestety nie zdał egzaminu.

Rozwiń komentarze (6)