Notowania

Jerzy Pruski dostał w Idea Banku wolną rękę. "Jesteśmy gotowi na różne ewentualności"

- To jedno z najtrudniejszych wyzwań w mojej karierze – mówi w rozmowie z money.pl Jerzy Pruski o pracy w Idea Banku. To on po błędach poprzednich zarządzających oraz politycznym i medialnym zamieszaniu z końca ubiegłego roku ma wyprowadzić na prostą bank Leszka Czarneckiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jerzy Pruski ma wyprowadzić Idea Bank "na prostą" (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

We wtorek Idea Bank zaraportował stratę za zeszły rok sięgającą niemal 1,9 mld zł. To więcej niż bank zarobił w historii swojego istnienia. Zarząd rozważa różne warianty wyjścia z sytuacji i podkreśla, że ogromna strata to efekt odcinania się od przeszłości.

Idea Bank na koniec roku miał jeszcze ponad miliard złotych płynnych środków. Potem spłacił kredyt w NBP
Idea Bank pokazał wyniki. 1,9 mld zł na minusie

- Pracowałem w KNF, NBP, Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, bankach prywatnych, ale to jedno z najtrudniejszych wyzwań, w mojej karierze - mówi nam Jerzy Pruski, pełniący obowiązki prezes Idea Banku.

Jak tłumaczy, niezależnie od miejsca zatrudnienia zawsze pracował po 12 godzin dziennie, bo taki jest jego etos pracy. W Idea Banku od tej reguły zrobił wyłom i pracuje… więcej.

Zobacz też: Leszek Czarnecki o trudnych czasach dla banków

- Przygotowanie publikacji wyników było… intensywne. To jest najlepsze określenie – tłumaczy po krótkim zastanowieniu.
Pruski przyznaje, że dostał od Leszka Czarneckiego, głównego udziałowca Idea Banku, wolną rękę. Dotyczy to wszystkich aspektów działania, w tym zatrudniania ludzi. Przebudowa kadrowa następowała już od pewnego czasu i w sumie udało się stworzyć drużynę, która postawiła sobie za cel wyprowadzenie banku na prostą.

- Powiedzmy to szczerze: nie we wszystkich aspektach przeszłość Idea Banku była nienaganna. Wręcz przeciwnie. Jak powszechnie wiadomo bank sam złożył doniesienia do odpowiednich organów, w tym także na część kadry zarządzającej. Jeśli widzę jednak, że jest szansa na zrobienie czegoś dobrego, że działania moje i ludzi, z którymi pracuję wzmocnią i tę instytucję, i stabilność całego systemu finansowego, to warto podjąć się takiego wyzwania - tłumaczy.

Idea Bank i jej właściciel Leszek Czarnecki mają problemy przez aferę GetBack.
Historia Idea Banku. Od Horteksu do 2 mld zł strat i walki o przetrwanie

Jak dodaje, praca jest trudna, bo jednocześnie trzeba prowadzić kilka projektów. Idea Bank musi pilnować bieżącej działalności, która jest niełatwa ze względu na restrukturyzację. Po drugie, bank poszukuje inwestora i jest w procesie due diligence (analiza dokumentów prowadzona przez firmy zainteresowane zakupem spółki).

Inne wyjście to połączenie z Getin Noble Bank, czyli drugim z banków Leszka Czarneckiego i także w tym przypadku szukanie inwestora dla połączonej instytucji. Wreszcie, czwarty proces to głęboka restrukturyzacja, w tym sprzedaż aktywów oraz restrukturyzacja całej grupy kapitałowej banku, tak by w relatywnie krótkim czasie poprawić pozycję kapitałową.

- Codziennie "do południa" pracujemy nad poszukiwaniem inwestora i w ten proces angażujemy dostępne siły. Mamy jednak kilka scenariuszy i rozwiązań alternatywnych, w które też wkładamy mnóstwo energii. Jesteśmy dzięki temu przygotowani na różne ewentualności i mamy pod nie przygotowane różne scenariusze - tłumaczy Pruski.

KNF uspokaja ws. wyników Idea Banku
Wyniki Idea Banku. Komisja Nadzoru Finansowego w kontakcie z zarządem

Prezes Idea Banku przyznaje, że obecnie potencjalnych inwestorów jest kilku. Pruski pytany czy są wśród nich spółki skarbu państwa, odpowiada, że proces dotyczy firm typu private equity i jest wspierany przez renomowanego doradcę inwestycyjnego. Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki pytany przez WP czy państwowe instytucje, na przykład grupa PZU albo bank PKO BP, nie są chętne do przejęcia banku, przyznał, że odbyć może się to tylko na zasadach rynkowych.

Według Pruskiego Idea Bank mimo swoich problemów jest atrakcyjnym aktywem, bo ma duże doświadczenie jeśli chodzi o dynamicznie rosnący w Polsce rynek leasingu. Istotna jest też baza mikroprzedsiębiorców i małych firm, które obsługuje. Jego kolejny atut to zaawansowanie technologiczne.

Kluczowe jest w tej chwili przyjęcie planu naprawczego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Kiedy to nastąpi? Pruski nie zamierza wchodzić w buty regulatora. Woli by plan był dobrze przygotowany, a nie stworzony na szybko.

- Ktoś kiedyś mi powiedział, że życie mierzy się nie ilością lat, ale intensywnością przeżyć. I to jest nasz przypadek. Wyzwanie, które należy i można doprowadzić do pozytywnego końca - podsumowuje Pruski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-05-2019

LeoZapewne będzie tak jak z Getin-em. Ściągną trochę pieniędzy wysokim oprocentowaniem lokat w powoli wyjdą na prostą. Zauważcie jak spadło już … Czytaj całość

02-05-2019

bvdHahaha , następny ,, specjalista '' od wyprowadzania kasy :)

02-05-2019

pcvKara już dotkneła LCC i nie ma co się spodziewac jakichś spektakularnych katastrof. Teraz troche poszorują po dnie, a niedługo wyjda na prostą.

Rozwiń komentarze (25)