Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|
aktualizacja

Wyniki Idea Banku. Komisja Nadzoru Finansowego w kontakcie z zarządem

24
Podziel się:

Raport roczny Idea Banku pokazał niemal 2 mld zł straty, co analitycy PKO BP nazwali ryzykiem dla całego sektora bankowego. Zapytany o sprawę rzecznik KNF zapewnił, że Komisja jest w "stałym i aktywnym kontakcie z zarządem" banku oraz członkami jego rady nadzorczej.

KNF uspokaja ws. wyników Idea Banku
KNF uspokaja ws. wyników Idea Banku (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Idea Bank jeszcze kilka lat temu traktowany był jak wschodząca gwiazda polskiego sektora bankowego. Dziś pokazał raport, z którego wynika, że w rok stracił więcej niż zarobił we wszystkich latach swojego istnienia. W dodatku współczynnik wypłacalności banku w ciągu roku spadł z 12,9 proc. do 4,1 proc.

W związku z faktem, że Idea Bank pod koniec ubiegłego roku otrzymał wsparcie z Narodowego Banku Polskiego (które spłacił z początkiem 2019 r.) zapytaliśmy Komisję Nadzoru Finansowego, czy zamierza podjąć jakiekolwiek działania po publikacji wyników. W odpowiedzi otrzymaliśmy raczej uspokajający rynek komunikat.

"Komisja Nadzoru Finansowego jest w stałym i aktywnym kontakcie z zarządem Idea Banku SA oraz z przedstawicielami Rady Nadzorczej. KNF monitoruje na bieżąco sytuację finansową banku pod kątem jego bezpiecznego funkcjonowania. Analizie Komisji poddawane są także różne warianty procesu pozyskania inwestora lub podjęcia przez podmiot samodzielnych działań zmierzających do poprawy sytuacji ekonomiczno-finansowej" - brzmi przesłane money.pl stanowisko rzecznika KNF Jacka Barszczewskiego.

W raporcie rocznym Idea Bank znajdujemy potwierdzenie stałego kontaktu. Zarząd przyznał, że jest "w trakcie uzgodnień Planu Ochrony Kapitału z UKNF, a do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego nie został on zatwierdzony przez KNF".

Zobacz także: Oglądaj też: Afera KNF. "To, co usłyszeliśmy, jest bardzo mocne"

Z kolei o poszukiwaniu inwestora informował również prezes Idea Banku w liście załączonym do raportu. "Prowadzone działania są nakierowane na uzyskanie wsparcia kapitałowego od inwestora i ewentualną fuzję z GNB (Getin Noble Bankiem - red.). Rozważamy również poszukiwanie inwestora dla banku działającego samodzielnie. Ponadto, bank opracował alternatywną strategię opartą na obniżeniu skali prowadzonej działalności i zmniejszeniu kosztów. Dzięki tym działaniom zostałyby przywrócone wskaźniki kapitałowe do wymaganego poziomu" - wyjaśniał Pruski.

Te zapewnienia nie przekonały jednak inwestorów giełdowych - od otwarcia sesji kurs banku spadł o niemal 20 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
a pan Czarnec...
5 lata temu
zabrac tenu SB ckiemu bandycie majatek i oddac tym co oszukał na GB....a jemu dożywocie albo 300 lat jak daja w USA takim oszustom
qld
5 lata temu
Kradna miliardy, jak ty ukradniesz batona to wymiar sprawiedliwosci jest bardzo sprawny!!!!
ciekawe
5 lata temu
Historia "biznesmena" Czarneckiego toczy sioe dalej. Krecimy panowie, krecimy te lody...
lot
5 lata temu
to wina Tuska...
luc
5 lata temu
Joli na waciki zabraknie !!!!
...
Następna strona