Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Idea Bank może nie łączyć się z Getin Noble. Jest nowy scenariusz

18
Podziel się:

Sprawa jest prosta. Idea Bank może nie łączyć się z Getin Noble. Tyle że musi komuś sprzedać po dobrej cenie połowę aktywów i pozyskać pół miliarda złotych finansowania. Taki scenariusz przedstawił zarząd Idea Banku na wypadek, gdyby fuzja z GNB nie wypaliła.

Idea Bank jest w trudnej sytuacji
Idea Bank jest w trudnej sytuacji (Idea Bank)

Niezależnie od prowadzonych prac związanych z planowanym połączeniem z Getin Noble Bank oraz dokapitalizowaniem przez zewnętrznego inwestora, Idea Bank opracował dla Komisji Nadzoru Finansowego strategię alternatywną.

W jej ramach wielkość bilansu grupy zostałaby zmniejszona o około połowę poprzez zbycie części aktywów i dostosowanie skali finansowania. "Dzięki temu zostałyby przywrócone wskaźniki kapitałowe do minimalnego poziomu wymaganego przez rozporządzenie CRR" - napisano w raporcie finansowym.

Zobacz też: Były prezes Idea Banku zatrzymany. "Spektakularne działanie, ale o ograniczonej treści"

Bank wskazał, że zmniejszona skala działalności i nowy model biznesowy pozwoliłyby na istotne ograniczenie kosztów operacyjnych. Z analiz wynika, że cięcie byłoby kilkudziesięcioprocentowe.

"W opinii banku, takie działania powinny doprowadzić nie tylko do przywrócenia wskaźników kapitałowych, ale - w perspektywie kilku lat - stworzyłyby również przesłankę odbudowy rentowności. Bank kontynuowałby proces poszukiwania inwestora i podwyższenia kapitału banku do poziomu zgodnego z wymogami połączonego bufora, a przewidywana skala dokapitalizowania banku to ok. 500 mln zł" - podano.

Zostanie sam leasing

Docelowo, według tego scenariusza były instytucją skierowaną na rozwój biznesu leasingowego w oparciu o już istniejąca współpracę z Idea Getin Leasing (IGL) oraz aktywność w wybranych obszarach biznesowych.

"Oferta banku byłaby skierowana przede wszystkim do klientów depozytowych, chcących dokonywać operacji depozytowych samodzielnie poprzez elektroniczne kanały dostępu. Nowa oferta produktowa obejmowałaby przede wszystkim lokaty terminowe oraz rachunki oszczędnościowe. Jednocześnie bank planuje kontynuować współpracę z IGL w zakresie rozwijania oferty leasingowej" - informuje Idea Bank.

W ocenie banku, prowadzony aktualnie proces inwestorski powinien rozstrzygnąć się w czerwcu 2019 r. Równocześnie zarząd realizuje obecnie strategię nakierowaną na odbudowę rentowności i współczynników kapitałowych oraz redukcję kosztów.

- Wiemy, co chcemy osiągnąć, jak i kiedy. Obecny zarząd i kadra menadżerska doskonale znają bank, wiedzą, gdzie są jego mocne strony i w jaki sposób przeprowadzić tę instytucję przez bieżące problemy - podsumował p.o. prezesa Jerzy Pruski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

banki
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(18)
Okon
5 lata temu
Ludzie łykają propagandę jak pelikany... Nie mają za grosz własnego zdania i myślą tylko to, co im mainstreamowe media powiedzą, że mają myśleć... I jak w tym kraju ma być dobrze.
leming
5 lata temu
Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje wypłatę oszczędności w ciągu 7 dni od zbankrutowania banku, jak ktoś nie wieży w gwarancje BFG to nie powinien trzymać pieniędzy w żadnym banku
pu
5 lata temu
ofertę a ja bardzo dobra bo 3.5 % na 100 tyś u więcej nie da nikt ale jest na granicy bankructwa obsługą klienta jest tragiczna ale narazie trzymam tam kasę zawsze jest fundusz gwarancyjny
jacek
5 lata temu
posiadam tam oszczędności , pełne zaufanie.gwarancje BFG. wszystko ok . na takich samych zasadach działają wszystkie banki w Polsce .
Lokator
5 lata temu
IDEA i GETIN najlepsze banki w Polsce