Notowania

banki
30.05.2019 11:15

Idea Bank może nie łączyć się z Getin Noble. Jest nowy scenariusz

Sprawa jest prosta. Idea Bank może nie łączyć się z Getin Noble. Tyle że musi komuś sprzedać po dobrej cenie połowę aktywów i pozyskać pół miliarda złotych finansowania. Taki scenariusz przedstawił zarząd Idea Banku na wypadek, gdyby fuzja z GNB nie wypaliła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Idea Bank)
Idea Bank jest w trudnej sytuacji

Niezależnie od prowadzonych prac związanych z planowanym połączeniem z Getin Noble Bank oraz dokapitalizowaniem przez zewnętrznego inwestora, Idea Bank opracował dla Komisji Nadzoru Finansowego strategię alternatywną.

W jej ramach wielkość bilansu grupy zostałaby zmniejszona o około połowę poprzez zbycie części aktywów i dostosowanie skali finansowania. "Dzięki temu zostałyby przywrócone wskaźniki kapitałowe do minimalnego poziomu wymaganego przez rozporządzenie CRR" - napisano w raporcie finansowym.

Zobacz też: Były prezes Idea Banku zatrzymany. "Spektakularne działanie, ale o ograniczonej treści"

Bank wskazał, że zmniejszona skala działalności i nowy model biznesowy pozwoliłyby na istotne ograniczenie kosztów operacyjnych. Z analiz wynika, że cięcie byłoby kilkudziesięcioprocentowe.

"W opinii banku, takie działania powinny doprowadzić nie tylko do przywrócenia wskaźników kapitałowych, ale - w perspektywie kilku lat - stworzyłyby również przesłankę odbudowy rentowności. Bank kontynuowałby proces poszukiwania inwestora i podwyższenia kapitału banku do poziomu zgodnego z wymogami połączonego bufora, a przewidywana skala dokapitalizowania banku to ok. 500 mln zł" - podano.

Zostanie sam leasing

Docelowo, według tego scenariusza były instytucją skierowaną na rozwój biznesu leasingowego w oparciu o już istniejąca współpracę z Idea Getin Leasing (IGL) oraz aktywność w wybranych obszarach biznesowych.

"Oferta banku byłaby skierowana przede wszystkim do klientów depozytowych, chcących dokonywać operacji depozytowych samodzielnie poprzez elektroniczne kanały dostępu. Nowa oferta produktowa obejmowałaby przede wszystkim lokaty terminowe oraz rachunki oszczędnościowe. Jednocześnie bank planuje kontynuować współpracę z IGL w zakresie rozwijania oferty leasingowej" - informuje Idea Bank.

W ocenie banku, prowadzony aktualnie proces inwestorski powinien rozstrzygnąć się w czerwcu 2019 r. Równocześnie zarząd realizuje obecnie strategię nakierowaną na odbudowę rentowności i współczynników kapitałowych oraz redukcję kosztów.

- Wiemy, co chcemy osiągnąć, jak i kiedy. Obecny zarząd i kadra menadżerska doskonale znają bank, wiedzą, gdzie są jego mocne strony i w jaki sposób przeprowadzić tę instytucję przez bieżące problemy - podsumował p.o. prezesa Jerzy Pruski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, giełda, wiadomości, ida
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-05-2019

KLIENTCZARNECKI I JEGO BANKI SĄ SKOŃCZONE JUŻ DAWNO ZAMKNĄŁEM KONTO W TYM BANKU I ZABRAŁEM WSZYSTKIE OSZCZĘDNOŚCI.

30-05-2019

STOP !!!Idea Bank,to najbardziej zlodziejski bank jaki istnieje na rynku Polskim.Uwazajcie na ten bank !!!!!!!

30-05-2019

STOP !!!APEL DO POLAKOW !!!! Nie lokujcie zadnych pieniedzy w Idea Banku !!!!!! bo pojdziecie z torbami.

Rozwiń komentarze (18)