Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Polexit? Badania mówią jasno, że nikt nie lubi Unii tak, jak Polacy

542
Podziel się:

Rząd zapowiada weto dla unijnego budżetu, a retoryka polityków prawicy jest coraz bardziej antyunijna. Eksperci przestrzegają: polexit na horyzoncie widać coraz wyraźniej. Co na to Polacy? Kolejne badania wskazują, że wyjście z Unii to ostatnie, czego by chcieli.

Polexit? Badania mówią jasno, że nikt nie lubi Unii tak, jak Polacy
Mateusz Morawieckie mówi "tak" Unii, ale nie podobają mu się mechanizmy ochrony praworządności, które sam negocjował (PAP, Rafał Guz)
bFfQKqCZ

"Mówimy "tak" dla Unii Europejskiej i "nie" dla arbitralnych kryteriów oceny tzw. praworządności" - powiedział w Sejmie premier Morawiecki. Polskie weto wobec unijnego budżetu jest coraz bardziej prawdopodobne.

- To byłby budżetowy polexit - komentował money.pl były unijny komisarz Janusz Lewandowski. A kolejni eksperci ostrzegają - to od groźby weta wobec budżetu rozpoczął się brexit. Trudno nie zauważyć też coraz ostrzejszej, antyunijnej retoryki prawicowych polityków.

bFfQKqDb

A co na temat Unii sądzą Polacy? Z marcowego badania CBOS wynika, że aż 89 proc. Polaków wyraża aprobatę dla obecności swojego kraju w UE. Przeciwko członkostwu w UE jest tylko 7 proc. badanych.

Polacy to najwięksi euroentuzjaści

Z badania CBOS wynika też, że zwolenników Unii jest w Polsce coraz więcej. W 2016 roku obecność we Wspólnocie popierało 81 proc. osób.

Także inne badania pokazują, że Polacy są gorącymi zwolennikami Unii. A nawet to, że nikt inny tak bardzo Wspólnoty nie lubi.

bFfQKqDh

Z badania Pew Research Center z 2019 r., które objęło 14 państw UE, wynika, że 84 proc. Polaków ma pozytywne zdanie o UE, a 14 proc. - negatywne. Polska zajęła w tym badaniu pierwsze miejsce wśród euroentuzjastów. Nieco mniej pozytywnie nastawieni okazali się Litwini, Bułgarzy i Szwedzi.

Krytyczni są za to Czesi i Francuzi - Unia ma w tych krajach odpowiednio 52 i 51 proc. zwolenników. Średnio w przebadanych krajach pozytywnie o Unii wypowiada się 67 proc. mieszkańców, a negatywnie - 31 proc.

Badania Pew Research pokazują też dynamiczny wzrost poparcia dla UE w Polsce. Jeszcze w 2012 roku pozytywnie wypowiadało się o niej 69 proc. osób, a w 2016 - 72 proc.

Czy, biorąc pod uwagę tak wysokie poparcie dla UE, polexit w ogóle jest możliwy? Najważniejsi politycy na razie zapewniają, że do tego nie dążą. Samej Unii natomiast niezwykle trudno byłoby wykluczyć Polskę ze Wspólnoty - nie pozwalają na to traktaty.

bFfQKqDi

Dr Paweł Kowalski, specjalista ds. europejskich z Uniwersytetu SWPS, uważa jednak, że trudno wykluczyć, że rządowa narracja może być coraz bardziej antyunijna. I jeśli by w dalszej przyszłości doszło do referendum w sprawie członkostwa, jego wynik wcale nie musiałby być przesądzony. Do tego jednak niezbędna byłaby polityczna wola przeprowadzenia takiego referendum.

bFfQKqDj

Unia - tak, pieniądze za praworządność - nie

Czy obecny entuzjazm wobec UE oznacza, że Polacy są przeciwnikami obecnego kursu władzy wobec Brukseli?

Najnowsze sondaże świadczą o tym, że niekoniecznie. Z badania United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM wynika, że 57 proc. popiera weto wobec unijnego budżetu w przypadku powiązania go z praworządnością.

Przeciwnego zdania jest niespełna 20 proc. Z kolei 46 proc. chciałoby odrzucenia rozporządzenia wprowadzającego taki mechanizm.

bFfQKqDk

Politycy PiS, na przykład Jacek Saryusz-Wolski, przekonują, że weto może pozwolić Polsce dostawać jeszcze więcej pieniędzy z unijnej kasy. Jednak eksperci przestrzegają, że w takim wypadku bardziej realne są raczej czarne scenariusze - chaos w Brukseli i dramatyczne cięcie funduszy dla Polski.

Czy więc polexit naprawdę jest możliwy?

Bukmacherzy na razie w to specjalnie nie wierzą. - Na ten moment nie prowadzimy takich zakładów - słyszymy w biurach bukmacherskich.

Również europejskie serwisy bukmacherskie nie prognozują szybkiego wyjścia z Polski. Najczęściej w Europie obstawia się, że Wspólnotę opuszczą Włochy. Potem stawia się na Grecję. Zdecydowanie rzadziej bukmacherzy stawiają na wyjście Węgier i Francji, a Polska jest dopiero na kolejnych miejscach rankingów.

Zobacz także: Weto ws. budżetu UE. Sikorski: szantaż na reszcie Europy
bFfQKqDC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(542)
Beata
3 miesiące temu
W dniu w którym oglądałam wystąpienie p.Premiera Morawieckiego w UE byłam zdruzgotana poziomem wystąpień europosłów zarówno polskich jak i z innych krajów którzy podniesionym głosem obrażali naszego premiera , nasz kraj wygłaszając tyrady bzdur , pustych sloganów, żądając otwarcie całkowitego podporządkowania się ich woli , nie do wiary XXI wiek a tu neokolonializm i ten porażający styl całkowitego schamienia , czyżby współczesny człowiek zaczął się cofać w rozwoju. Nie tego oczekiwałam od Europy , Związek Radziecki to był pikuś , strach myśleć co nas czeka. Beata
JA
3 miesiące temu
Ja tej entuzjastycznej statystyki poparcia dla UE nie widzę - wszyscy ludzie jakich znam i z jakimi rozmawiam, to albo są anty unijni, albo chcieli by coś w UE zmienić, albo przynajmniej zatrzymać obłędną integrację i sowietyzację. Ani od strony lewej ani od Pisowców, ani od rolników nie słyszałem euro - entuzjazmu, nie każdy chce od razu wychodzić, większość się łudzi że da się jeszcze unię naprawić, że można współpracować gospodarczo, na normalnych zasadach, i zawierać kompromisy bo w innych krajach też są rozsądni ludzie - Ale jakie będzie poparcie dla UE jak klapki z oczu spadną
Ja1
4 miesiące temu
Jest może jakiś ruch który zbiera już podpisy za zwołaniem referendum w sprawie wyjścia ? Tu nie ma co czekać. Podwyżki śmieci i energii to tylko początek. Do tego te sprawy przed TSUE . Z tego co się orientuję to miał to być swoisty sojusz ekonomiczny a nie jakiś bełkot ideologiczny. Coś im się w główki stało jeśli sądzą że będą mi wmawiać w co mam wierzyć i jak mam myśleć.
bFfQKqDD
Blix
5 miesięcy temu
Wielka Brytania wyszła z UE i nie żałuje.
gospodarz
8 miesięcy temu
Jak najszybciej wyjść z tego kołchozu . Nie widzicie co oni z nami robią . Wasze dzieci nic nie będą miały . Będą zapieprzać u niemca do konca świata
...
Następna strona