Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Policjanci i żołnierze z nowymi dodatkami do pensji. Ma to zatrzymać exodus

209
Podziel się:

Doświadczeni policjanci i żołnierze mogą liczyć na dodatkowe świadczenie motywacyjne. Dodatek będzie obowiązywał od 1 marca 2023 r. i obejmie funkcjonariuszy z co najmniej 15-letnim stażem. Celem jest powstrzymanie mundurowych przed rezygnacją ze służby.

Policjanci i żołnierze z nowymi dodatkami do pensji. Ma to zatrzymać exodus
Będą nowe świadczenia motywacyjne dla policjantów i żołnierzy (East News, NewsLubuski)

Nowe przepisy dotyczące dodatków dla funkcjonariuszy służb mundurowych wchodzą w życie w ramach ustawy z 26 stycznia 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem świadczenia za długoletnią służbę. Jak przekazuje Kancelaria Prezydenta PR, ma ona na celu zatrzymanie przed odejściem ze służby doświadczonych funkcjonariuszy i żołnierzy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: MON dumne z zakupów. Były żołnierz GROM nie zostawia suchej nitki

Nowe dodatki motywacyjne dla policjantów i żołnierzy

Bankier.pl zwraca uwagę, że rozwiązania mają też wzmocnić motywacyjny system wynagradzania przez wprowadzenie nowego świadczenia zwiększającego wynagrodzenia mundurowych z co najmniej 15-letnim stażem. Ma to także wpłynąć na wzrost zainteresowania wstępowaniem do służb i wojska.

Świadczenie za długoletnią służbę w wysokości 5 proc. należnego uposażenia zasadniczego będzie przysługiwało po osiągnięciu 15 lat służby i będzie zwiększane o 1 proc. za każdy kolejny rozpoczęty rok pracy, jednak nie więcej niż do wysokości 15 proc. po 25 latach służby. Ma być ono wypłacane do dnia zakończenia pracy w związku ze zwolnieniem funkcjonariusza ze służby, jego śmiercią lub zaginięciem - tłumaczy bankier.pl.

- Dotychczas funkcjonował przedemerytalny system motywacyjny wynoszący 1500 zł brutto dla policjantów ze stażem co najmniej 25 lat oraz 2500 tys. zł brutto dla tych, których staż był wyższy niż 28 lat. Jednak ujawnił się problem w postaci policjantów, którzy po 15 latach służby zaczęli masowo odchodzić na emeryturę, którzy nie byli motywowani do tego, aby pozostać w służbie. Wchodzące właśnie przepisy na pewno ich do tego zachęcą - powiedział portalowi Sławomir Koniuszy z Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Policjantów.

Wprowadzone właśnie świadczenie za długoletnią służbę nie będzie składnikiem uposażenia lub dodatku do uposażenia.

Nowa ustawa przyznaje prawo do dodatku motywacyjnego również funkcjonariuszom Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Celno-Skarbowej oraz Straży Marszałkowskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(209)
Ala
2 miesiące temu
Takie przywileje dla mundurowych, dla których w większości jedyną alternatywą jest zamiatanie ulicy, to tylko w Polsce... I dlatego zawsze będziemy zaściankiem Europy bo najzdolniejsi, lub fachowcy wyjeżdżają stąd i nie wracajš
Klop
7 miesięcy temu
Chcecie zwiększyć armię jest na to tylko jeden sposób przywrócenie 15 lat i problem rozwiązany
Vitek
7 miesięcy temu
Dodatek 148 zł zmotywował mnie do odejścia...
EMERYT PL
7 miesięcy temu
Już niedługo, zmiana rządu po wyborach a być może wtedy nowa ustwa - depispolicyzacyjna - i utrata dla tych co łamali prawo i art. 57 Konstytucji emeryturek ???
Xxx
7 miesięcy temu
Wypowiadają się"faceci" co nigdy w służbach nie służyli... Na 100,% coś by się złego działo to od razu na zachód.... Tacy jesteście wielcy..... Zapraszamy i wtedy się wypowiadajcie....a nie 8 godz odbić się na taśmie i każdy weekendzik w domu ...jeszcze raz zapraszamy:] powinni przywrócić przymusową służbę zasadnicza dla wszystkich...na przynajmniej 9 msc
...
Następna strona