Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Policzyli, ile firmy zarobiły na handlu bronią w 2020 r. Dominują producenci z jednego kraju

40
Podziel się:

Za 54 proc. światowej sprzedaży broni odpowiedzialne są amerykańskie firmy. Nadal dominują w rankingu think-tanku Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) - poinformowała turecka agencja prasowa Anadolu Agency. Sprzedaż broni i mienia wojskowego wzrosła na całym świecie o 1,3 proc. w porównaniu z 2019 r.

Policzyli, ile firmy zarobiły na handlu bronią w 2020 r. Dominują producenci z jednego kraju
Ponad połowa światowego handlu bronią jest w rękach amerykańskich firm. (Adobe Stock, ©Nomad_Soul - stock.adobe.com)

Wśród pierwszych 100 firm, które osiągnęły największy dochód ze sprzedaży broni, znajduje się najwięcej przedsiębiorstw z USA. Ich dochód wyniósł 285 mld dolarów, co oznacza roczny wzrost o 1,9 proc. W raporcie SIPRI podkreślono, że od 2018 roku pięć najwyżej ocenianych w rankingu firm ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych.

W 2020 roku dochody ze sprzedaży broni pięciu chińskich firm z pierwszej setki rankingu wzrosły o 1,5 proc., czyli do 66,8 mld dolarów. Firmy brytyjskie miały trzeci co do wielkości udział w ubiegłorocznej liczbie sprzedaży, ponieważ w 2020 roku zarobiły 37,5 mld dolarów, czyli o 6,2 proc. więcej niż w 2019 roku.

Zobacz także: Broń z II wojny światowej wykopana w centrum miasta. Zaskakujące odkrycie w Małopolsce

Sprzedaż broni na świecie. Spada udział Rosjan

Sprzedaż broni przez rosyjskie firmy spadła o 6,5 proc. w ujęciu rocznym, co oznacza, że zarobiły one w ubiegłym roku 26,4 mld dolarów.

To kontynuacja trendu spadkowego obserwowanego od 2017 roku, kiedy sprzedaż broni przez rosyjskie firmy osiągnęła szczyt - stwierdzono w raporcie.

Jedyna turecka firma, która znalazła się w pierwszej setce rankingu to Aselsan, zajmujący 51. miejsce. Sprzedaż broni przez Aselsan osiągnęła wartość 2,2 mld dolarów w 2020 roku, co oznacza wzrost o 12 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(40)
franz
2 lata temu
jeśli chodzi o dostęp do broni to Polska jest światowym ewenementem żydowskiego strachu, paniki i głupoty
dobre i to
2 lata temu
Nie nasi obywatela mają najmniej broni.Tylko w Watykanie ludzie mają mniej broni niż Polacy.
maruda
3 lata temu
A nie dziwi nikogo sytuacja w której prawie wszystkie dziedziny życia gospodarczego mają stagnację lub spowolnienie produkcji a biznes zbrojeniowy nie.
O!!!
3 lata temu
Niemcy dorobiły się na dostawach do Chorwacji , zresztą sami to wywołali , dając wolną rękę Ustaszom , kredyty i możliwości .
O!!!
3 lata temu
FABRYKI ZBROJENIOWE W POLSCE POSTAWIŁY BY NA NOGI GOSPODARKĘ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! są też niezbędne w obecnym zawirowaniu światowym !!!!!!!
...
Następna strona