Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
handel bronią
15.12.2014 13:02

Sprzedaż broni wszystkim spada, a rośnie Rosjanom

Rosyjskie firmy zbrojeniowe odnotowały w 2013 r. wzrost sprzedaży aż o 20 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alexander Yuriev/kremlin.ru/CC BY 3.0)

Rosyjska firmy zbrojeniowe odnotowały w 2013 r. wzrost sprzedaży o 20 proc. - podał sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI). Pozytywną koniunkturę napędziły m.in. publiczne zamówienia w ramach procesu modernizacji wojska.

Wyniki rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego są na tyle znaczne, że wpłynęły na spowolnienie globalnej tendencji spadkowej w handlu bronią, która została spowodowana m.in. wycofaniem się sił USA z Iraku i Afganistanu oraz kryzysem finansowym - przypomniał analityk SIPRI Siemon Wezeman.

_ Nadzwyczajny wzrost sprzedaży broni odnotowany przez rosyjskie firmy został pobudzony w dużej mierze przez niezakłócone inwestycje w wojsko poczynione przez władze w Moskwie _ - ocenił Wezeman.

Według wcześniejszego raportu SIPRI od dojścia do władzy Władimira Putina w 2000 roku Rosja przeznaczała na budżet obronny między 3,3 a 4,1 proc. PKB. Dzięki tym inwestycjom władze chcą odzyskać dominującą pozycję na świecie - ocenia agencja Reutera.

Z analiz SIPRI wynika, że w 2013 roku negatywne trendy w sprzedaży broni odnotowały m.in. USA, Kanada, Hiszpania i Włochy. Wezeman uważa, że spadek w europejskim handlu bronią wynikał z poczucia względnego bezpieczeństwa, jednak w ostatnim czasie pojawiają się sygnały o możliwości odwrócenia tego zjawiska.

_ - W 2014 roku poczucie zagrożenia zaczęło się zmieniać. Działania Rosji obudziły czujność wielu państw w Europie. To najprawdopodobniej przełoży się na dodatkowe zamówienia w 2015 roku _ - uznał analityk SIPRI.

Raport Instytutu powstał na bazie wyników finansowych 100 największych na świecie firm produkujących broń. W tym zestawieniu zabrakło podmiotów chińskich, ponieważ SIPRI nie dysponował odpowiednio wiarygodnymi danymi z tego państwa. Badanie pokazało, że w 2013 r. odnotowano światowy spadek sprzedaży broni o 2 proc. względem 2012 roku.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: handel bronią, broń, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz