Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Drugie miejsce na świecie. Putin chce jeszcze więcej chce zarobić na broni

21
Podziel się:

Rosja zamierza wzmacniać obecność na światowym rynku dostaw broni i sprzętu wojskowego, rozszerzać geografię dostaw i zakres eksportowanych towarów - zapowiedział prezydent Władimir Putin. Podkreślił, że Rosja na tym rynku zajmuje drugie miejsce.

Drugie miejsce na świecie. Putin chce jeszcze więcej chce zarobić na broni
(AP/FOTOLINK/EAST NEWS)

Rosja na rynku dostaw broni zajmuje drugi miejsce, ale chce jeszcze więcej zarabiać. Jak oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin, zamierza wzmacniać obecność na światowym rynku dostaw broni i sprzętu wojskowego, rozszerzać geografię dostaw i zakres eksportowanych towarów.

"Produkcja rosyjska cieszy się stałym popytem, dostarczana jest do 52 krajów świata. W zeszłym roku podpisane zostały kontrakty na łączną sumę 9,5 mld dolarów. Tak więc portfel zamówień eksportowych krajowego przemysłu obronnego utrzymuje się na poziomie 50 mld dolarów" - poinformował Putin na posiedzeniu komisji ds. współpracy wojskowej i technicznej z zagranicą.

Według jego deklaracji z zeszłego roku wciąż podpisywane są nowe porozumienia międzyrządowe, a wyprodukowana w Rosji broń i sprzęt wojskowy już znajdują się na wyposażeniu krajów Europy, Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej. Więcje czytaj TUTAJ.

Ocenił, że wartość eksportu rosyjskiej broni w zeszłym roku - 15 mld dolarów - pozwoliła jej utrzymać "solidne drugie miejsce". Zapewnił, że uzbrojenie wyprodukowane w Rosji dowiodło "swych możliwości, wyjątkowej niezawodności i skuteczności" m.in. podczas operacji w Syrii.

Wśród sprzętu użytego w konflikcie syryjskim Putin wymienił najnowsze zestawy przeciwminowe zastosowane w Aleppo i Palmirze oraz mobilne zestawy medyczne i kuchnie polowe.

Putin powołał się na dane Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) i wskazał, że udział Rosji w światowym eksporcie broni wynosi 23 procent. Zauważył, że "znacząco na czele" plasują się przed nią Stany Zjednoczone, których udział wynosi 33 procent.

Według ostatniego raportu SIPRI USA z 33-procentowym udziałem w eksporcie broni odnotowały niewielki wzrost, a Rosja - nieznaczny spadek. Instytut ocenia, że dostawy broni na świecie osiągnęły w ciągu ostatnich pięciu lat rekordowy poziom od czasu zimnej wojny, dzięki popytowi z Bliskiego Wschodu i Azji.

Z Moskwy Anna Wróbel

przemysł
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
wre
5 lata temu
do lemingozy - puting jest be - bo aż drugi na świecie. A USA są cacy MIMO że są pierwsi do sprzedaży swojej broni komukolwiek, który ma kasę. może mi to ktoś wytłumaczyć?
aska44
5 lata temu
Duże znaczenie ma też podpisanie umowy na dostawy z Turcją - Turkish stream i do Chin;
majk778
5 lata temu
Nord stream 2 i tak uniezależni Rosję od sprzedaży broni na świecie;
donald33
5 lata temu
Im więcej broni sprzedają tym mniej są zależni od ropy czy gazu, a kraje OPEC nie mają tego komfortu;
donald33
5 lata temu
Im więcej broni sprzedają tym mniej są zależni od ropy czy gazu, a kraje OPEC nie mają tego komfortu;
...
Następna strona