Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Drugie miejsce na świecie. Putin chce jeszcze więcej chce zarobić na broni

21
Podziel się

Rosja zamierza wzmacniać obecność na światowym rynku dostaw broni i sprzętu wojskowego, rozszerzać geografię dostaw i zakres eksportowanych towarów - zapowiedział prezydent Władimir Putin. Podkreślił, że Rosja na tym rynku zajmuje drugie miejsce.

Drugie miejsce na świecie. Putin chce jeszcze więcej chce zarobić na broni
(AP/FOTOLINK/EAST NEWS)
bDyHiWVx

Rosja na rynku dostaw broni zajmuje drugi miejsce, ale chce jeszcze więcej zarabiać. Jak oświadczył prezydent Rosji Władimir Putin, zamierza wzmacniać obecność na światowym rynku dostaw broni i sprzętu wojskowego, rozszerzać geografię dostaw i zakres eksportowanych towarów.

"Produkcja rosyjska cieszy się stałym popytem, dostarczana jest do 52 krajów świata. W zeszłym roku podpisane zostały kontrakty na łączną sumę 9,5 mld dolarów. Tak więc portfel zamówień eksportowych krajowego przemysłu obronnego utrzymuje się na poziomie 50 mld dolarów" - poinformował Putin na posiedzeniu komisji ds. współpracy wojskowej i technicznej z zagranicą.

Według jego deklaracji z zeszłego roku wciąż podpisywane są nowe porozumienia międzyrządowe, a wyprodukowana w Rosji broń i sprzęt wojskowy już znajdują się na wyposażeniu krajów Europy, Azji, Afryki, Bliskiego Wschodu i Ameryki Łacińskiej. Więcje czytaj TUTAJ.

bDyHiWVz

Ocenił, że wartość eksportu rosyjskiej broni w zeszłym roku - 15 mld dolarów - pozwoliła jej utrzymać "solidne drugie miejsce". Zapewnił, że uzbrojenie wyprodukowane w Rosji dowiodło "swych możliwości, wyjątkowej niezawodności i skuteczności" m.in. podczas operacji w Syrii.

Wśród sprzętu użytego w konflikcie syryjskim Putin wymienił najnowsze zestawy przeciwminowe zastosowane w Aleppo i Palmirze oraz mobilne zestawy medyczne i kuchnie polowe.

Putin powołał się na dane Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) i wskazał, że udział Rosji w światowym eksporcie broni wynosi 23 procent. Zauważył, że "znacząco na czele" plasują się przed nią Stany Zjednoczone, których udział wynosi 33 procent.

Według ostatniego raportu SIPRI USA z 33-procentowym udziałem w eksporcie broni odnotowały niewielki wzrost, a Rosja - nieznaczny spadek. Instytut ocenia, że dostawy broni na świecie osiągnęły w ciągu ostatnich pięciu lat rekordowy poziom od czasu zimnej wojny, dzięki popytowi z Bliskiego Wschodu i Azji.

bDyHiWVF

Z Moskwy Anna Wróbel

bDyHiWWa
przemysł
KOMENTARZE
(21)
rezerwista z ...
4 lata temu
Rosja nawet produkuje i sprzedaje kuchnie polowe a dla polskiego wojska jedzenie dowożone jest przez cateringi trzy razy dziennie tj. pierwsze śniadanie, drugie śniadania, obiad, podwieczorek i kolacja. Mozna robić prywatny interes, mozna.
das
4 lata temu
Napiszcie kto zajmuje 1 miejsce co się będziecie o 2 rozwodzić... USA to święta krowa?
jan
4 lata temu
widzę w rządzie fachowców już do zwolnienia macierewisz szyszko i przybłęda miskiewicz
bDyHiWWb
polak
4 lata temu
Najgorsze jest to że bronią tych z 1 miejsca walczy między innymi Państwo Islamskie.
bubu
4 lata temu
Amerykańska broń jest pokojowa, rosyjska zabija .... na śmierć ........
...
Następna strona