Notowania

Politycy na WhatsAppie i Signalu. Posłowie chcą kontroli aplikacji

Fanów komunikatorów wśród rządzących jest wielu. Wiernym użytkownikiem jest choćby premier Morawiecki. Czy te rozmowy są w pełni bezpieczne? Posłowie mają wątpliwości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Co najmniej dwudziestu polskich polityków aktywnie korzysta z komunikatorów. (Fot: Stanislaw Kowalczuk/East News)

Posłowie Joanna Frydrych, Bożena Henczyca oraz Killion Munyama z PO przekonują, że potrzebne są wytyczne, np. koordynatora służb specjalnych czy ABW, dotyczące tego, jak politycy powinni korzystać z komunikatorów – pisze „Rzeczpospolita”. Ich zdaniem trzeba uczulić władze na zagrożenia.

Jak pisze dziennik, co najmniej dwudziestu polskich polityków aktywnie korzysta z komunikatorów. Na amerykańskim WhatsAppie prócz premiera można spotkać np. prezydenta Dudę. Ale popularne, również wśród rządzących, są także: Signal, Viber, Telegram czy polski UseCrypt – wylicza ”Rz”.

Aplikacje reklamują się jako bezpieczne, oferując szyfrowane rozmowy, ale specjaliści od bezpieczeństwa podkreślają, że należy być ostrożnym. Komunikatory stanowią bowiem kopalnię wiedzy o użytkowniku.

Zbierają ogrom informacji o tobie. Tak możesz to ograniczyć:

A kto z niej korzysta? Nie tylko reklamodawcy czy koncerny dla których ta wiedza jest bardzo cenna, ale także służby specjalne. Jak pisze ”Rz”, zwłaszcza te zagraniczne komunikatory mogą być inwigilowane przez specjalne jednostki tajnych służb. Nie jest tajemnicą, że od pewnego czasu amerykańskie firmy są zobligowane do dzielenia się informacjami ze służbami USA.

Dotyczy to choćby aplikacji WhatsApp, który jest własnością Facebooka, podobnie Messenger. Z kolei Signal firmowany jest przez amerykańską fundację Signal Foundation. Twórcami Vibera są Białorusini, a Telegrama - Rosjanie – wylicza ”Rzeczpospolita”.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-01-2019

ADAMPisałem że wezmą się za lnternet ? Pisałem. Biorą się ? Biorą. Głosujcie dalej na PiS.

02-01-2019

x15Ja używam messangera lub whatsup do telefonowania.lepsza jakość dźwięku i nikt nie podsłuchuje. A przez telefon nigdy nie wiadomo.

02-01-2019

henrykZ białoruskich korzysta jedynie Karczewski

Rozwiń komentarze (5)