Notowania

MON szykuje wielkie wojsko cybernetyczne, współtwórca GROM nie dowierza. "To chyba jakiś fake"

Polska armia przymierza się do stworzenia wojsk cybernetycznych. Może to być nawet kolejny, szósty rodzaj wojsk. Współtwórca jednostki GROM w to nie dowierza. - To raczej powinny być małe, wyspecjalizowane jednostki. Z tym kolejnym rodzajem wojsk to raczej fake news - mówi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BLAWICKI PIOTR/East News)
Ppłk Krzysztof Przepiórka uważa, że każdy rodzaj wojsk powinien mieć swoje wyspecjalizowane komórki cybernetyczne.

Prace nad programem dla wojsk cybernetycznych mają się skończyć już w lutym 2019 r. RMF FM podawało, że może to być kolejny rodzaj sił zbrojnych - obok Wojsk Lądowych czy Sił Powietrznych. Formacja miałaby się zajmować m.in. walką z cyberszpiegostwem, ale i zabezpieczaniem jednostek wojskowych, banków i ważnych instytucji rządowych.

- Oczywiście komórki cybernetyczne są dziś potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Ale kolejny rodzaj sił zbrojnych? To chyba jakiś fake news - mówi money.pl ppłk Krzysztof Przepiórka, współtwórca legendarnej jednostki GROM.

Biuro prasowe MON w rozmowie z money.pl wcale jednak nie zaprzecza, że wojska cybernetyczne mają być kolejnym rodzajem sił zbrojnych. Mówi jednak, że prace nad cybernetyczną armią trwają i jest za wcześnie na rozmowę o szczegółach. Więcej detali mamy poznać na początku 2019 r. Wtedy powinniśmy się dowiedzieć, jaka będzie struktura wojsk cybernetycznych i jak będzie przebiegać rekrutacja.

Cybersejf: kopią kryptowaluty na twoim komputerze i nawet o tym nie wiesz. Zobacz wideo:

- Oczywiście powinniśmy mieć takie komórki. Tylko właśnie - komórki, a nie jakieś dywizje cybernetyczne. To nie powinien być osobny rodzaj wojsk, tylko raczej każdy rodzaj wojsk powinien mieć swoje wyspecjalizowane komórki cybernetyczne. Powinien taką komórkę mieć też oczywiście szef Sztabu Generalnego WP. Pewnie jednak ktoś powinien tymi wszystkimi komórkami zarządzać, koordynować je - mówi pułkownik.

Zdaniem Przepiórki takie wojska nie muszą być duże, ale powinny być bardzo wyspecjalizowane i profesjonalne. - Byłbym jednak spokojny, że da się takich ludzi znaleźć. Wojskowa Akademia Techniczna przecież kształci doskonałych informatyków - mówi współtwórca GROM. Zdaje sobie jednak sprawę, że znalezienie odpowiednich specjalistów do pracy w IT to nie lada wyzwanie, w końcu w tej branży zarabia się doskonałe pieniądze w prywatnych firmach. Państwo nie zawsze może zaoferować konkurencyjne kwoty.

- Na pewno jednak kierunek jest dobry. Trzeba dziś zatrudniać świetnych informatyków i specjalistów od cyberbezpieczeństwa, bo co nam po rakietach, gdyby można było się włamać do systemu i je unieszkodliwić? - mówi nam ppłk Przepiórka.

Obecnie w Polsce mamy pięć rodzajów wojsk - są to Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarka Wojenna, Siły Specjalne oraz Wojska Ochrony Terytorialnej.

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl *

Tagi: cyberbezpieczeństwo, wojska cybernetyczne, wojsko, mon, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-12-2018

forumowiczJuż widzę jak wysokiej klasy specjaliści w IT dogadują się z "betonem" czy "trepami". To zetknięcie innych światów i kultury.

07-12-2018

MauyTak jest, nowy rodzaj sił zbrojnych + szef nowego rodzaju sił zbrojnych! Potem logistyka (primo voto kwatermistrzostwo) też zostanie NRSS, i dostanie … Czytaj całość

07-12-2018

Różowa Panterai co? kto wam rakiety wyłączył? :D

Rozwiń komentarze (46)