Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

1600 nowych domów we Wschodniej Jerozolimie

0
Podziel się:

Izrael nie ustaje w zajmowaniu terenów należących do Palestyńczyków.

1600 nowych domów we Wschodniej Jerozolimie
(Tomasz Bonek)
bFeKNSGJ

Władze Izraela zgodziły się na budowę 1600 nowych domów dla żydowskich osadników we Wschodniej Jerozolimie. Decyzję ogłoszono w trakcie wizyty wiceprezydenta USA Joe Bidena, podczas której poruszano m.in. kwestię bliskowschodnich rozmów pokojowych.

Ministerstwo spraw wewnętrznych ogłosiło plany budowy nowych domów dokładnie w czasie, gdy Biden spotykał się z izraelskimi przywódcami. Rzeczniczka ministerstwa oświadczyła, że budynki powstaną w dzielnicy Ramat Szlomo zamieszkanej przez ortodoksyjnych żydów.

Palestyńczycy domagają się zaprzestania rozbudowy osiedli, uznając to za warunek wznowienia negocjacji pokojowych zawieszonych w 2008 roku. Dotychczas premier Izraela Benjamin Netanjahu zgodził się tylko na częściowe zamrożenie rozbudowy, nie obejmujące Wschodniej Jerozolimy. Stany Zjednoczone uważają, że kontynuując rozbudowę, Izrael spowalnia proces pokojowy.

bFeKNSGL

Również główny palestyński negocjator Saeb Erekat uważa, że decyzja ta niszczy zaufanie potrzebne podczas negocjacji prowadzonych za pośrednictwem USA, na które obie strony zgodziły się w ubiegłym tygodniu. Uczestniczyć w nich będzie specjalny amerykański wysłannik na Bliski Wschód George Mitchell.

Biden zapewniał we wtorek izraelskich polityków, że Waszyngtonowi zależy na bezpieczeństwie tego krajuoraz na zapobieżeniu budowie broni atomowej przez Iran. Dodał, że amerykańska mediacja w rozmowach izraelsko-palestyńskich jest _ prawdziwą okazją _ na pokój.

_ - Stany Zjednoczone zawsze będą stały po stronie tych, którzy dla pokoju podejmują ryzyko _ - zapewnił Biden.

ZOBACZ TAKŻE:

bFeKNSHm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)