Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bank światowy
16.09.2006 10:22

26 państw na liście bankrutów

Bank Światowy ogłosił listę państw "upadających", które wskutek panującej w nich anarchii i biedy stwarzają podatny grunt dla terroryzmu. Ich liczba znacznie się zwiększyła od 2003 r., kiedy ostatni raz bank sporządził taką listę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP? Mohammed Jalil)

O ile trzy lata temu na liście znalazło się 17 krajów, obecnie jest ich tam 26; zdecydowaną większość stanowią kraje czarnej Afryki i Azji. Na liście umieszczono po raz pierwszy region europejski - Kosowo. Pięć krajów usunięto z niej, ale dodano 14 nowych, jest wśród nich Kambodża, Timor Wschodni, Autonomia Palestyńska (Zachodni Brzeg i Gaza) oraz siedem państw afrykańskich.

Kraje, które nadal ocenia się jako "upadające" i przez to stanowiące potencjalne wylęgarnie terroryzmu to Afganistan, Angola, Burundi, Kongo, Gwinea-Bissau, Haiti, Laos, Liberia, Birma, Somalia, Sudan i Zimbabwe.

Bank Światowy określa je jako państwa bankrutujące ze względu na panujący tam brak bezpieczeństwa, korupcję, bezprawie, załamanie się autorytetu i brak legitymacji władz oraz niespełnianie podstawowych potrzeb materialnych obywateli.

Bank zaapelował o zwiększenie międzynarodowej pomocy dla tych krajów.

Tagi: bank światowy, wiadomości, gospodarka, polityka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz