Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

58 proc. Polaków dobrze ocenia decyzję Tuska

0
Podziel się:

Premier nie będzie kandydował na prezydenta. Szanuję to - skomentował Lech Kaczyński.

58 proc. Polaków dobrze ocenia decyzję Tuska
(PAP/Adam Warżawa)

aktualizacja 19.00

Premier nie będzie kandydował na prezydenta. _ Szanuję to _ - skomentował Lech Kaczyński. 58 procent Polaków dobrze ocenia tą decyzję.

_ - Jest to jego decyzja, szanuję tę decyzję. Nic więcej w tej sprawie nie mam do dodania _ - powiedział Lech Kaczyński. Jak mówił, o motywy tej decyzji należy pytać szefa rządu.

- _ On to dzisiaj dość obszernie wyjaśniał, o ile wiem, ale ponieważ cały dzień jestem dziś w podróży, w Davos, to powstrzymam się od komentarza _ - odpowiedział Lech Kaczyński.

Szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak, komentując wcześniej decyzję Donalda Tuska, ocenił, że charakteryzuje ją _ jakaś straszna doraźność i nerwowość _. Przyznał, że informacja o niestartowaniu Tuska jest istotna, jednak - jak podkreślił - szkoda, że _ tak nagle i w biegu podawana _ i szkoda, że z takim uzasadnieniem. Pytany z kolei o decyzję o ponownym kandydowaniu na urząd prezydenta Lecha Kaczyńskiego odparł, że _ pan prezydent sam ogłosi swoją decyzję _.

Opinie Polaków o rezygnacji Tuska

58 proc. Polaków pozytywnie ocenia decyzję premiera Donalda Tuska, że nie będzie kandydował na prezydenta. 31 proc. badanych jest odmiennego zdania.

**11 proc. nie ma zdania na ten temat - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC dla TVN24.

Na pytanie, kto byłby najlepszym kandydatem PO w jesiennych wyborach na prezydenta Polski 23 proc. badanych odpowiedziało, że nie wie; 19 proc. wskazało przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka; 17 proc. badanych jest zdania, że najlepszym kandydatem byłby szef MSZ Radosław Sikorski; tyle samo - 17 proc. - wskazało b. ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza. 16 proc. badanych oceniło, że najlepszy byłby marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, a 9 proc. wskazało na prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz.

Ankietowanych spytano także, czy ich zdaniem, to że Donald Tusk ogłosił swoją decyzję o niekandydowaniu na prezydenta w czwartek, miało być próbą odciągnięcia uwagi Polaków od zeznań Mirosława Drzewieckiego przed komisją hazardową. Na tak postawione pytanie 43 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie. Odmiennego zdania było 41 proc.; 16 proc. badanych nie miało zdania na ten temat.

Sondaż przeprowadzono telefonicznie 28 stycznia na liczącej 509 osób ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków powyżej 18 roku życia.*W Platformie ruszyła loteria nazwisk *

Marszałek SejmuBronisław Komorowskii minister spraw zagranicznychRadosław Sikorski- to według szefa klubu POGrzegorza Schetynynajlepsi kandydaci z ramienia PO na prezydenta.

Donald Tuskoświadczył przed południem, że nie będzie kandyddował i że pozostanie na stanowisku szefa rządu i Platformy Obywatelskiej.

Grzegorz Schetyna zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni zarząd partii wyłoni jednego lub kilku kandydatów, a na ostateczną decyzję trzeba będzie poczekać do połowy maja.

Grzegorz Schetyna nie ukrywa też, że ta decyzja była przygotowywana przez wiele miesięcy i jest wyrazem odpowiedzialności za Polskę.

POSŁUCHAJ GRZEGORZA SCHETYNĘ:

Konwencja Krajowa PO, na której mamy poznać nazwisko kandydata, zaplanowana jest na 16 maja.

Palikot domaga się prawyborów

Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego POJanusz Palikot, chwaląc decyzję premiera o niekandydowaniu w wyborach prezydenckich, zaapelował jednocześnie, aby wybór kandydata Platformy na najwyższy urząd w państwie dokonał się w ramach partyjnych prawyborów.

_ - To bardzo mądra, ale jednocześnie trudna decyzja premiera. Nie wiem, czy znaleźlibyśmy w Polsce innego polityka, który mając praktycznie zwycięstwo w kieszeni i ogromne szanse na zostanie prezydentem, rezygnuje z ważnych, osobistych ambicji w interesie zarówno swojej formacji Platformy, jak i w interesie Polski _ - powiedział Janusz Palikot. Dodał, że jest dumny z takiej postawy szefa rządu. _ Zachował się jak mąż stanu _ - podkreślił.

Zdaniem polityka PO taka decyzja premiera stabilizuje sytuację w partii i powoduje, że Platforma nie będzie narażona na rywalizację o schedę po Tusku, gdyby stanął do wyborów prezydenckich.

Palikot jest też pewien, że premier nie zmieni już swojej decyzji. _ Nie zostawił sobie żadnej furtki. Nie może się już z tego wycofać _ - ocenił.

Palikot uważa, że w tej sytuacji Platforma powinna wyłonić swojego kandydata na najwyższy urząd w państwie w formie prawyborów. _ To byłaby o tyle niezwykła procedura, że wywołałaby jedną z deficytowych dziś cech życia publicznego tzn. demokratyczny proces podejmowania decyzji. To nie właśnie wąskie kierownictwo partii, nie kilku liderów w jakimś gabinecie podejmuje decyzję, kto jest kandydatem, tylko wszyscy członkowie partii, a jest ich ok. 60 tysięcy _ - zaznaczył.

Zadeklarował jednocześnie, że sam jest gotów wystartować w takich prawyborach. Uważa też, że w prawyborach mogliby wziąć udział np. szef MSZ Radosław Sikorski oraz marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Palikot zaproponował, aby prawybory w PO trwały ok. trzech miesięcy tak, aby mogły się zakończyć przed kongresem krajowym partii zaplanowanym na 16 maja.

Wiceszef klubu PO jest przekonany, że kandydat PO, niezależnie od tego, kto nim zostanie, wygra wybory prezydenckie.

wybory
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)