Notowania

afganistan
30.08.2009 14:03

Afganistan: Ponad 2000 skarg na wybory. 567 poważnych

Ostateczny wynik prezydenckiej elekcji poznamy na koniec września.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

Komisja Skarg Wyborczych w Afganistanie poinformowała, że bada ponad 2000 skarg na nadużycia podczas wyborów prezydenckich 20 sierpnia. Jak twierdzi, 567 jest na tyle poważnych, że mogą mieć wpływ na wynik głosowania.

Wybory, których talibom nie udało się udaremnić mimo ataków rakietowych, przedstawiciele państw zachodu początkowo określali jako sukces, ale w miarę mnożenia się skarg wyborczych opinie na ten temat są wygłaszane coraz ostrożniej.

Rzeczniczka Komisji Skarg Wyborczych, w skład której wchodzą mianowane przez ONZ osoby z zagranicy, i która może unieważnić wybory we wszystkich lokalach wyborczych, powiedziała, że rozpatruje ona obecnie 2493 skargi. 567 z nich to skargi _ kategorii A _, co oznacza, że mogą wpłynąć na wynik wyborów.

Nelika Little oświadczyła, że większość skarg dotyczy dodawania głosów do urn, zastraszania wyborców i prób wpłynięcia na ich decyzję. Wcześniej Abdullah oskarżył obóz prezydenta o dokładanie głosów do urn na masową skalę.

Ostateczne rezultaty maja być znane dopiero pod koniec września, po rozpatrzeniu wszystkich skarg wyborczych.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Karzaj zarzuca USA sprzyjanie drugiej turze wyborów ]( http://news.money.pl/artykul/karzaj;zarzuca;usa;sprzyjanie;drugiej;turze;wyborow,66,0,524866.html )
* [ Szef sił NATO w Afganistanie chce 20 tys. żołnierzy ]( http://news.money.pl/artykul/szef;sil;nato;w;afganistanie;chce;20;tys;zolnierzy,59,0,525115.html )
Tagi: afganistan, wiadomości, gospodarka, polityka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz