Notowania

tarcza antyrakietowa
12.07.2008 07:47

Amerykanie chcą za dużo za Patrioty

Za jedną baterię rakiet USA chcą od Polski miliard dolarów. Korea płaci trzy razy mniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Amerykanie zażądali od polskiego rządu miliarda dolarów w zamian za zakup jednej baterii wyrzutni Patriot - dowiedziała się _ Rzeczpospolita _. Tymczasem Korea Południowa, która kupiła w tym roku 14 wyrzutni Patriot zapłaciła za każdą niespełna 300 milionów dolarów.

Polska potrzebuje kilkunastu zestawów, aby zabezpieczyć przed rakietami krótkiego i średniego zasięgu terytorium całego kraju. Gazeta powołuje się na anonimowego informatora z kręgów rządowych, który twierdzi, że polski rząd zrezygnował z zakupu Patriotów z powodu zaporowej ceny. Amerykańscy negocjatorzy tłumaczyli, że wysoka cena jest spowodowana koniecznością wznowienia produkcji. Polska miałaby pokryć koszty uruchomienia na nowo linii produkcyjnych.

* **ZOBACZ TAKŻE:** 
* [ ]( http://news.money.pl/artykul/usa;znalazly;miejsce;dla;tarczy;na;litwie,47,0,354607.html ) [ USA znalazły miejsce dla tarczy na Litwie? ]( http://news.money.pl/artykul/usa;znalazly;miejsce;dla;tarczy;na;litwie,47,0,354607.html )
* [ Sikorski poleciał ratować tarczę ]( http://news.money.pl/artykul/sikorski;polecial;ratowac;tarcze,18,0,353554.html )
* **[ Wiadomości z kraju na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/ )**

_ Rzeczpospolitej _ udało się skontaktować z producentem systemów przeciwrakietowych - firmą Raytheon Company. Przedstawiciel tej firmy Guy Shields powiedział gazecie, że firma na bieżąco realizuje zamówienia z zagranicy na nowe zestawy wyrzutni. Dodaje jednak, że nie ma jednej ceny zestawów wyrzutni Patriot. Cena zależy od warunków na jakie zgodzi się rząd Stanów Zjednoczonych. To administracja rządowa może zgodzić się na preferencyjne warunki sprzedaży - mówi Shields.

Tagi: tarcza antyrakietowa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz