Notowania

usa
08.05.2009 14:35

Amerykanie w Azji Płd. Pekin zaniepokojony

Chodzi o wojska USA walczące z islamskimi radykałami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Pekin jest zaniepokojony rosnącą obecnością sił amerykańskich w południowej Azji.

Ambasador Chin w Pakistanie zaznaczył jednak, że w wojnie z terroryzmem potrzebna jest współpraca jego kraju ze Stanami Zjednoczonymi i Pakistanem.

Podczas spotkania z pakistańskimi przedsiębiorcami w Islamabadzie chiński dyplomata uznał, że koncentracja obcych wojsk w tym regionie jest zbyt wysoka. Przyznał jednocześnie, że potrzebne są wspólne wysiłki krajów regionu i wspólnoty międzynarodowej w zwalczaniu terroryzmu.

Zdaniem chińskiego dyplomaty, separatystyczne ugrupowania islamskie działające w Chinach i uznawane przez Pekin za terrorystyczne są wspierane z terenów Pakistanu opanowanych przez talibów. Potwierdził przy tym, że władze pakistańskie współpracują z Chinami w zwalczaniu tego rodzaju powiązań.

Chiński dyplomata zapewnił, iż Pekin zainteresowany jest w dalszym ciągu strategicznymi kontaktami z Pakistanem. Pekin jest jednym z ważniejszych partnerów politycznych i gospodarczych Islamabadu.

W realizację 122 projektów na terenie Pakistanu zaangażowanych jest 60 firm chińskich. Komentatorzy w Azji południowej zauważają, iż bez udziału Chin nie uda się rozwiązać problemów Pakistanu i Afganistanu.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Amerykanie mają nowy pomysł na wojnę w Afganistanie ]( http://news.money.pl/artykul/amerykanie;maja;nowy;pomysl;na;wojne;w;afganistanie,169,0,439209.html )
Tagi: usa, wiadomości, gospodarka, polityka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz